Aromaterapie pomáhá tělu i duši. Nebojte se ji vyzkoušet!

Aromaterapie je procedura, kterou si lidé dopřávali už ve starověku. Je tedy zřejmé, že se nejedná o žádný „moderní výmysl“, ale o záležitost důkladně vyzkoušenou, které se není třeba obávat. Necítíte se nejlépe? Trápí vás nějaké tělesné neduhy nebo potíže psychického rázu? Anebo si chcete jen důkladně odpočinout? Oddejte se aromaterapii v některé z jejích nejobvyklejších podob a uvidíte, jak se vám uleví. Je libo voňavou koupel nebo snad raději masáž prováděnou s pomocí vonných olejů? Nebo si vystačíte s aromatickou lampou? Možností je celá řada. Přestože se nejedná o léčbu v pravém smyslu slova, tělu i duši může být taková procedura mimořádně prospěšná. Pro někoho, kdo se s aromaterapií setká poprvé, bývají její účinky obvykle velmi milým překvapením.

Co je aromaterapie?
Co se vlastně skrývá pod pojmem aromaterapie? Poněkud zjednodušeně lze říci, že jsou to léčebné a relaxační procedury, které pracují s vůněmi. A trochu konkrétněji? Základem těchto procedur je využití esenciálních olejů a jejich příznivých účinků na lidský organismus. Esenciální oleje jsou získávány z rozmanitých rostlin a to jak z jejich listů, květů či plodů, tak i z kořenů a v neposlední řadě také ze dřeva či kůry. Ty nejkvalitnější z nich bývají za studena lisované. Díky tomu jsou v nich totiž účinné látky z rostliny uchovány v plné síle. Lisování za studena je ostatně typické i pro oleje používané při výrobě těch nejkvalitnějších kosmetických přípravků. A jakými cestami si lze vonných olejů dopřát při aromaterapii? Je jich hned několik. Zřejmě nejčastěji se setkáte s vonnými svíčkami nebo také s tzv. aromalampami, do nichž se olej přidává po kapkách. Někteří lidé používají esenciální oleje do koupele nebo k péči o pleť. Čím dál oblíbenější jsou také speciální „aromatické“ masáže. Ať už se rozhodnete vyzkoušet cokoliv, vašemu organismu to nepochybně prospěje.

Nejpoužívanější druhy olejů
Aby vám aromaterapie skutečně přirostla k srdci, musíte si vybrat správný způsob, jakým si ji dopřejete. To je však pouze jeden krok na cestě k ozdravnému zážitku. Dalším krokem je volba správného esenciálního oleje, kterou byste měli podřídit vašim potřebám a to jak těm dlouhodobým, tak momentálním. Jde zkrátka o to, co vás trápí a s čím potřebujete ulevit. Podle toho lze vonné oleje rozdělit zhruba takto:
- Jasmín, grep a citronela pomáhají se stresem, s úzkostmi i depresemi.
- Pepř, majoránka nebo citron podporují trávení.
- Na dýchací potíže zkuste levanduli, majoránku a samozřejmě eukalyptus.
- Mateřídouška a kadidlovník posilují imunitu.
- Trápí vás nachlazení? Zkuste cypřiš, badyán, jedli nebo borovici.
- Meduňka, levandule či třezalka vám zajistí klidný spánek.
- Kardamom a bazalka zaženou bolesti hlavy.
- Vysoký krevní tlak sníží meduňka, kafrovník či kananga.

Lampa či difuzér?
Aromalampy či speciální difuzéry s aromatickými oleji se ke zlepšení zdravotního stavu využívají odedávna. Nutno uznat, že většinou úspěšně. Základním principem je posílení imunity organismu, k němuž pod vlivem léčivých vůní dochází. A jaký je rozdíl mezi lampou a difuzérem? V prvním případě esenciální olej kápnete do nádobky s vodou, pod kterou zapálíte svíčku, díky čemuž se začne vůně pozvolna uvolňovat do prostoru. Difuzér vůni šíří za pomoci bambusových tyčinek částečně ponořených do nádobky s olejem a obejde se tedy bez svíčky. Moderní obdobou klasických difuzérů jsou elektrické přístroje fungující na bázi ultrazvuku, které jsou dnes zcela běžně k mání v bezpočtu rozmanitých variant. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost. Nebo si zvolíte něco docela jiného? Třeba příjemnou a uvolňující koupel?

Dejte si voňavou koupel!
Určitě znáte někoho, kdo považuje koupel ve vaně plné horké vody za příjemnou a v podstatě nezbytnou součást svého života. A co teprve tehdy, přidá-li se do vody pár kapek toho správného esenciálního oleje. Zážitek z koupele se tím výrazně umocní. Pokud to chcete také vyzkoušet, použijte olejíček určený k aplikaci na tělo a nezapomeňte přidat rovněž trochu obyčejného kuchyňského oleje, který ve vodě poslouží coby nosný. Je to ta nejlepší forma relaxace, která povzbudí vaši mysl, uvolní svaly a prospěje také kloubům. V některých případech může přispět i k léčbě vnitřních onemocnění. Nemáte dost času, abyste si podobnou proceduru dopřáli? Zkuste alespoň aromaterapeutický obklad. Vyberte vhodný olej, nakapejte ho do nádoby s teplou vodou a v ní pak namočte ručník, který si přiložíte na „postižené“ místo. S velkou pravděpodobností se vám uleví.

Je libo masáž?
Aromalampy, difuzéry, koupele či obklady. To všechno vám v boji se stresem i s tělesnými neduhy obvykle pomůže. Alespoň do jisté míry. Chcete víc? Rádi byste něco „extra“? Dopřejte si speciální aromaterapeutickou masáž! Kombinace fyzického kontaktu a čichových vjemů má ohromující účinky. Pomůže jak tělu, tak vaší mysli. Uvolnění svalstva doprovázené vůní esenciálních olejů je zárukou dokonalého zážitku. Někdo dává přednost saunování a neváhá si dokonce pořídit vlastní saunu. Jiný se zase neobejde bez této unikátní procedury a je v masážních salonech pravidelným hostem. Každý, kdo dbá o své fyzické i duševní zdraví, si zkrátka hledá ten nejoptimálnější způsob, jak zůstat fit.
A co vy, jakou cestu zvolíte? Dáte aromaterapii šanci?
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Vánoce se bez svíček neobejdou
Vánoční svátky si jistě velká většina z vás nedovede představit bez plápolavého světla svíček a bez jejich rozmanitých vůní. …
Konopný olej má na lidský organismus veskrze pozitivní vliv. Využijte ho v boji se zdravotními problémy!
Konopný olej je neocenitelným pomocníkem v boji proti celé řadě nemocí. Lidé si to už naštěstí velmi dobře uvědomují a neváhají jeho blahodárných účinků náležitě využít...