Chcete si pořídit nadzemní bazén, ale váháte? Ukážeme vám, jaké má výhody
Rádi byste si pořídili nadzemní bazén, ale nejste si jisti, zda se něco takového vůbec vyplatí? Usilovně přemýšlíte, jaké má takové řešení výhody a jaké mohou být jeho nevýhody? Nechcete šlápnout vedle? Tak se na to podíváme. Jisté je totiž jedno. Nadzemní bazén mají na své zahradě tisíce tuzemských domácností, a proto je všelijakých tipů a více či méně užitečných rad, které lze na toto téma získat, všude habaděj.
My vám dnes pomůžeme se v záplavě rozmanitých informací trochu zorientovat. Třeba se pak lépe rozhodnete.
Nadzemní bazén – ano či ne?
Máte rodinný dům a u něj zahradu? Anebo jste majitelem nějaké chaty? Ať je to jak chce, určitě by vám přišel vhod pořádný bazén. Oceníte ho zejména v horkých letních dnech, které už brzy přijdou. A to tím spíš, že takových dní bude do budoucna jistě přibývat. Moci se v nesnesitelném parnu příjemně ochladit, a jakmile nejhorší vedro poleví, trochu si ve vodě také zadovádět. To je k nezaplacení. Tak kde je problém?
Aha, asi stojíte před menším dilematem, a zkrátka nevíte, jaký typ bazénu by pro vás byl nejvhodnější. A přestože je vaším favoritem „nadzemní varianta“, zcela jste ještě nezavrhli ani možnost, že si na svém pozemku vybudujete bazén zapuštěný. Těžká věc. Ale rozhodně ne neřešitelná. Hned uvidíte.
Jaké jsou vaše priority? A jaké máte možnosti?
Ještě než se definitivně rozhodnete, měli byste si zodpovědět dvě základní otázky. Ujasněte si, jaké jsou vaše finanční možnosti, protože zapuštěný bazén je podstatně dražší záležitostí než jakékoliv „nadzemní řešení“. To zaprvé. Ovšem i v případě, že disponujete dostatečnými zdroji, odpovězte si ještě na otázku druhou. Budete vy, případně vaše rodina či přátelé, bazén využívat často? Nebo vám poslouží pouze k občasnému osvěžení? Pokud máte přes léto obvykle dost volného času a hodláte v bazénu trávit doslova každou volnou chvilku, možná se vám větší investice vyplatí. A zapuštěný bazén tak může být celkem rozumnou volbou.
Jestli je ale váš účet čas od času v mínusu, zbytečně neutrácejte a pořiďte si bazén nadzemní. A sáhněte po něm i v případě, že vám jde jen o občasné osvěžení. My vám za chvíli ukážeme, jaké varianty nadzemních bazénů jsou na trhu běžně dostupné. A podíváme se, co od nich můžete asi tak očekávat.
Plusy a mínusy
Starat se musíte o každý bazén, když se chcete koupat v čisté vodě. To je jasné. Péče o nadzemní bazén je však celkově přece jen jednodušší. To je jeho druhá výhoda. Tou první je samozřejmě nižší cena, o které jsme se už zmínili. Snazší to budete mít rovněž s jeho instalací. Práce je to celkem jednoduchá a to v prvé řadě proto, že nemusíte kopat do země. A je tu ještě další věc. Až na výjimky vám nadzemní varianta zabere vždy méně místa. To oceníte hlavně tehdy, je-li váš pozemek poněkud skromnější. Méně práce vám dá také zazimování nadzemního bazénu. Některé jednodušší typy lze složit a uklidit během pouhé čtvrthodinky.
A co nějaké to mínus? Něco se určitě najde. Nevýhodou může někdy být trochu složitější přístup do vody, případně i obtížnější způsob zakrývání vodní plochy. Zapuštěné bazény mají zpravidla zabudované schůdky a zcela běžné je i jejich zastřešení. Horší je to také s životností. Asi vás příliš nepřekvapí, že vám nadzemní bazén na rozdíl od toho zapuštěného obvykle nebude sloužit po celou generaci nebo dokonce i déle. Nějaké kvalitní výjimky se ale možná najdou. Zpravidla se také budete nuceni smířit s tím, že si moc nezaplavete, protože, a to už jsme zmínili, jsou nadzemní bazény většinou menší než ty zapuštěné. Někdy vám může vadit také fakt, že nadzemní varianta přece jen trochu naruší celkovou kompozici vaší zahrady. Pravidlem to ale rozhodně není.
Z čeho můžete vybírat?
Samozřejmě, že existuje celá řada druhů nadzemních bazénů, které se od sebe liší svým tvarem, velikostí, použitým materiálem, i celkovou konstrukcí. Tady se alespoň rámcově podívejte na některé z nejběžnějších typů:
- Obyčejné nafukovací - jsou většinou nejlevnější a s jejich zprovozněním nebudete mít téměř žádnou práci. Jejich údržba je snadná, ale většinou vám dlouho nevydrží. Chcete takový bazén uklidit třeba do garáže? Za pět minut máte hotovo!
- S ocelovou konstrukcí - mají ocelový rám, který drží bazénovou stěnu. Jsou díky tomu pevnější a stabilnější než obyčejné nafukovací bazény a obvykle jsou také větší. Tento typ zpravidla něco vydrží.
- S textilními stěnami - mají stěny vyrobené z pevného textilního materiálu. Jejich instalace je většinou docela snadná.
- Nerezové bazény – jsou velmi odolné vůči vlivům počasí. Většinou vypadají moderně a jsou díky tomu poměrně atraktivní. Mezi nadzemními bazény se jedná o „luxusnější“ variantu.
- Dřevěné bazény – působí příjemným a často elegantním dojmem. Mohou mít rustikální nebo i jemnější podobu. Patří rovněž k tomu lepšímu, co svět nadzemních bazénů nabízí.
Na co byste si měli dát pozor?
Pokud chcete, aby vám bazén sloužil co nejdéle, a to bez zbytečných starostí, měli byste si při jeho výběru všímat několika důležitých kritérií. Pojďme se podívat, na co si musíte dát pozor.
- Odolný materiál – zajímat vás musí hlavně to, z jak kvalitního materiálu je bazén vyroben. Pokud vám v obchodě takovou informaci neposkytnou, obraťte se rovnou na výrobce.
- Stabilita – je pochopitelně také důležitá. Bazén musí mít buď kvalitní oporu, ať už ocelovou nebo dřevěnou, nebo, je-li pouze nafukovací, musí mít jeho horní obvodová část (prstenec) správný tvar.
- Filtrování vody – pokud nejde pouze o malý nafukovací bazének, rozhodně chtějte vědět, jak lze u vámi zvoleného modelu řešit filtraci. Je to určitě důležité.
Přece se nebudete koupat ve špinavé vodě. Co říkáte?
Štítky
Zahrada InspiraceMohly by vás zajímat další články
Zahradní bazén - osvěžení v soukromí
Zahradní bazén je bezesporu skvělý vynález. Pokud si chcete v horkých dnech dopřát příjemné osvěžení, jen těžko budete hledat lepší způsob,…
Terasu vydlážděte přírodním kamenem - dům se zahradou se tak propojí tím nejpřirozenějším způsobem.
Terasa je místem určeným k odpočinku a měli byste se na ní cítit příjemně. Jak známo, nejlépe se relaxuje v přírodě. Pokud se chystáte terasu u vašeho domu vybudovat ...
Jak vybrat zahradní nábytek a jak o něj správně pečovat, aby dlouho vydržel
Vybrat zahradní nábytek, který vám bude sloužit nejen dobře, ale i dostatečně dlouho, to není jenom tak. Je každopádně jisté, že byste měli vzít v úvahu alespoň pár základních kritérií...
Chcete tu nejlepší zahradní houpačku? Pomůžeme vám ji vybrat!
Ptáte se, jak asi vypadá nejlepší zahradní houpačka? Docela dobrá otázka. Pokud však očekáváte jednoznačnou odpověď, zřejmě se vám jí nedostane. Ani od nás, ani od nikoho jiného. Ale nezoufejte. Několik důležitých parametrů...