Chcete tu nejlepší zahradní houpačku? Pomůžeme vám ji vybrat!
Ptáte se, jak asi vypadá nejlepší zahradní houpačka? Docela dobrá otázka. Pokud však očekáváte jednoznačnou odpověď, zřejmě se vám jí nedostane. Ani od nás, ani od nikoho jiného. Ale nezoufejte. Několik důležitých parametrů, které by měla taková houpačka splňovat, abyste s ní byli maximálně spokojeni, přece jen existuje. To je samozřejmé. A my se na ně dnes podíváme. Třeba si pak někde v obchodě lépe vyberete.
Jak vybrat nejlepší zahradní houpačku?
Zahrada, obzvláště je-li udržovaná, bývá obvykle ideálním místem pro odpočinek. I když každý relaxuje trochu jinak. Někdo se stará o ovocné stromy, jiný věnuje péči květinám a další si nejlépe odpočine někde pod pergolou, v proutěném křesle nebo na pohodlné houpačce. Dáváte přednost poslední možnosti? Dobře děláte! Je totiž dávno prokázaným faktem, že houpání má mimořádné relaxační účinky. Vážně. Dovede vám navodit ty nejpříjemnější pocity. Člověk si ho zkrátka většinou užije. Zpravidla však pouze tehdy, pokud má k dispozici kvalitní a pohodlnou zahradní houpačku.
Vy ji dosud nemáte? Chcete si stůj co stůj nějakou pořídit, ale nevíte, jak na to? Jak vybrat tu nejlepší zahradní houpačku? Tak se společně podíváme, co by vás mělo zajímat ve chvíli, kdy vstoupíte někam do obchodu nebo tehdy, když zavítáte na stránky nějakého e-shopu. Pojďme na to!
5 nejdůležitějších kritérií
Zahradní houpačky v podobě, ve které je známe dnes, se objevily až na sklonku 19. století. Tehdy však byly výsadou bohatých vrstev společnosti, nikoliv široce rozšířeným zahradním doplňkem. To už naštěstí neplatí. Docela solidní houpačku si můžete bez problémů pořídit už za nějaké 2 až 3 tisíce korun. Běžně k dostání jsou však i kousky o poznání dražší a obvykle také kvalitnější.
A jak má tedy vypadat zahradní houpačka, na které byste mohli lenošit po náročném dni a trávit tak příjemné okamžiky? A to ať už docela sami nebo třeba s vašimi nejbližšími? Na základě jakých kritérií ji vybrat, aby vám sloužila přesně podle vašich představ? V úvahu byste měli vzít zejména toto:
- Rozměry a celková nosnost
- Použitý materiál
- Hmotnost houpačky
- Vybavení houpačky
- Možnosti umístění, případně uchycení
Rozměry a nosnost
Ačkoliv většina z vás asi nejprve upře svou pozornost na materiál, z něhož je houpačka vyrobena, věřte, že to není ta nejdůležitější věc. Mnohem víc by vás měly zajímat její rozměry a samozřejmě také nosnost. Jde tedy především o to, kolik lidí a z jaké „váhové kategorie“ ji bude moci najednou používat. Klasické zahradní houpačky jsou přitom obvykle nabízeny ve verzích určených pro dvě až čtyři osoby a uvádí se, že každý člověk by měl mít k dispozici sedací plochu o šířce minimálně 50 a hloubce alespoň 45 cm! Jinak by se nemusel cítit pohodlně. A o pohodlí jde při odpočinku především!
Kromě dostatku prostoru je ve hře ještě zmíněná nosnost. A faktem je, že každý výrobce by měl tento parametr u svého výrobku vždy uvádět. Nejčastěji se přitom kalkuluje zhruba s 90 kg na dospělého člověka a s cca 45 kg na dítě. Nějaká rezerva je však vždy více než rozumná! Chcete příklad? Řekněme, že budete vybírat zahradní houpačku pro čtyřčlennou rodinu. Dva dospělí a dvě děti, to je tedy v součtu nějakých 270 kg. Plus případná rezerva!
Jste štíhlí? Pak vám pro celou rodinu asi bude stačit houpačka s menší nosností. Řekněme 240 nebo 250 kg. Nosnost je zkrátka parametrem do jisté míry individuálním.
Dřevo nebo kov?
K výrobě zahradních houpaček se nejčastěji používá dřevo a kov. Někdy se pak setkáte ještě s ratanem. Ratanová houpačka se ale zpravidla neobjede bez dřevěné nebo kovové konstrukce, a z ratanu je tak vyroben jen sedák a opěradlo. Chcete ratanovou houpačku? Takovou, která hodně vydrží? Vsaďte na umělý ratan!
- Kovové houpačky jsou poměrně vhodné do moderně laděných zahrad, třeba k novostavbám. Mohou vypadat vcelku elegantně. Zpravidla jsou levnější než houpačky dřevěné. Bývají méně stabilní, ovšem vzhledem k jejich „rozumné“ váze se s nimi v případě, že je budete někam přemisťovat, určitě nenadřete. Pokud ale od houpačky požadujete opravdu vysokou nosnost, vsaďte raději na precizně zpracovaný výrobek za dřeva! Kov totiž nemusí být vždy tím nejlepším řešením. Nejobvyklejším kovem je hliník, ale používá si také ocel, případně železo. Jen dejte pozor na povrchovou úpravu! Určitě nechcete, aby vám železná houpačka už po dvou sezonách zrezla.
- Houpačky ze dřeva obvykle působí robustnějším dojmem, jsou odolné a jak jsme už řekli, mívají také vyšší nosnost. Je také nezpochybnitelné, že dřevo se prostě do zahrady hodí. Pokud si dal výrobce na své práci záležet a navíc použil kvalitní tvrdé dřevo, bývá výsledkem mimořádně odolný kus zahradního nábytku. Jestliže si takovou houpačku pořídíte a budete o ni náležitě pečovat, může vám sloužit desítky let. Je nicméně rozumné vybrat pro ni na zahradě to nejvhodnější místo a počítat s tím, že na něm už zůstane. Dřevěná houpačka totiž zpravidla něco váží!
Hmotnost a vybavení
Hmotnost zahradní houpačky jste možná až dosud nepovažovali za nijak zásadní parametr, věřte ale, že jím rozhodně je! S hmotností totiž zpravidla souvisí jak celková pevnost houpačky, tak její stabilita. Už jsme řekli, že houpačky vyrobené z kovu bývají lehčí než dřevěné, a jsou tedy zpravidla také méně stabilní. Nicméně o tom, že se s lehkou houpačkou snadno manipuluje, není pochyb.
A jak jsou zahradní houpačky zpravidla těžké? Obvykle se setkáte s výrobky o váze od 20 do 70 Kg. Lze ovšem narazit i na houpačky těžší.
Přemýšlíte, co si u zahradní houpačky představit pod pojmem „vybavení“? A co třeba kvalitní sedák, pohodlné opěradlo vylepšené polštářem nebo nějakou tu stříšku, která vás ochrání před silným sluncem? A co síťka proti hmyzu? Ta by vám nepřišla vhod? Než se pro nějaký výrobek rozhodnete, vždy ho pečlivě prozkoumejte ze všech stran! Každý detail může být důležitý.
Kam s ní?
Pokud se bavíme o volně stojící zahradní houpačce, můžete ji samozřejmě umístit v podstatě kamkoliv. Jen dbejte na to, abyste si vybrali pevný a pokud možno také co nejrovnější povrch. Taková houpačka může klidně stát na terase nebo rovnou u bazénu, pokud vám to tak vyhovuje. Jestliže je ale houpačka lehká a tedy i méně stabilní, neměli byste podcenit její upevnění!
Rozumné také bude, když si vyberete místo v zahradě, na které příliš nefouká. Bude se vám pak jistě lépe relaxovat. Nemyslíte?
Štítky
Nábytek ZahradaMohly by vás zajímat další články
Voliéra s papoušky dodá vaší zahradě nádech exotiky. Víte, jak by měla správně vypadat?
Voliéra plná barevných papoušků může velice dobře oživit některý z koutů vaší zahrady a vnést do…
Kupte si ratanový nábytek, snadno se udržuje a „voní“ exotikou!
Viděli jste ratanový nábytek na návštěvě u přátel nebo u příbuzných a byli jste jím nadšeni? Možná přemýšlíte, že byste si domů také pořídili pár ...
Terasu vydlážděte přírodním kamenem - dům se zahradou se tak propojí tím nejpřirozenějším způsobem.
Terasa je místem určeným k odpočinku a měli byste se na ní cítit příjemně. Jak známo, nejlépe se relaxuje v přírodě. Pokud se chystáte terasu u vašeho domu vybudovat ...
Jak vybrat zahradní nábytek a jak o něj správně pečovat, aby dlouho vydržel
Vybrat zahradní nábytek, který vám bude sloužit nejen dobře, ale i dostatečně dlouho, to není jenom tak. Je každopádně jisté, že byste měli vzít v úvahu alespoň pár základních kritérií...