Voliéra s papoušky dodá vaší zahradě nádech exotiky. Víte, jak by měla správně vypadat?
Voliéra plná barevných papoušků může velice dobře oživit některý z koutů vaší zahrady a vnést do ní trochu exotiky. Velmi vhodným místem pro takovou stavbu je například terasa za domem, kde vám poletující a štěbetající ptáci zpříjemní chvíle odpočinku. Přestože si voliéru můžete nechat zhotovit na zakázku, je tu samozřejmě také možnost její domácí výroby. Pokud jste alespoň trochu manuálně zruční, určitě si s tím poradíte. My vám dnes přiblížíme způsob, jakým se s budováním příbytku pro vaše pestrobarevné chovance vypořádat tak, aby se jim u vás co nejlépe dařilo. Pojďme na to.
Voliéra musí mít odpovídající rozměry
Velikost voliéry je jeden z nejdůležitějších parametrů celé stavby. Jde o to, že musí odpovídat především druhu ptáků, který hodláte chovat a pochopitelně také jejich předpokládanému množství. Na internetu naleznete celou řadu webů, které se chovu jednotlivých druhů věnují. Chovatelé na nich zpravidla začátečníkům doporučují takové rozměry klecí a voliér, které se jim samým nejlépe osvědčily. Nalézt detailní informace, které vám v tomto ohledu pomohou, by dnes nemělo představovat žádný velký problém. Možnost dostatečně se prolétnout je jedním ze základních předpokladů zdraví vašich opeřenců, tak to mějte na paměti hned od počátku! A když už jsme u druhů, víte, kteří papoušci se u nás těší největší oblibě?
ANDULKA VLNKOVANÁ, ROSELA PESTRÁ KORELA CHOCHOLATÁ,
KAKARIKI RUDOČELÝ AGAPORNIS FISCHERŮV,
PAPOUŠEK ZPĚVAVÝ PAPOUŠEK SENEGALSKÝ
Venkovní nebo interiérová?
Máte-li v domě prostornou halu, případně dostatečně velkou a prosvětlenou garáž, můžete si vybudovat voliéru tzv. interiérovou. Je ovšem fakt, že pokud jde o její rozměry, nebudete se zřejmě moci zdaleka tolik „rozmáchnout“, jako v případě venkovní varianty. Nicméně možné to je a řada lidí dává takovému způsobu chovu přednost. Abyste však vašim papouškům dopřáli co nejvíce prostoru, dostatek čerstvého vzduchu a také potřebnou míru přirozeného světla, uděláte nejlíp, když postavíte celoroční venkovní voliéru se zálety dovnitř, do zděného nebo dřevěného zázemí. A právě na takovou voliéru se dnes podíváme trochu blíž.
Vyberte co nejvhodnější místo
Vše je nutné důkladně promyslet, a jak jsme si již řekli, je s ohledem na druh papoušků třeba nejprve zvolit odpovídající rozměry chovného zařízení. Teprve v okamžiku, kdy budete mít o tomto základním parametru jasnou představu, můžete vybrat vhodné místo, na kterém bude voliéra stát. Zřejmě nejlepší volbou bývá prostor v zahradě za domem. Třeba hned vedle terasy, na které trávíte chvíle volna. Místo by mělo být alespoň ze dvou stran kryté a to buď zdí, nebo dostatečně vysokým živým plotem (případně obojím). Jde hlavně o to, aby byli vaši chovanci co nejméně obtěžováni okolním ruchem a aby se zároveň jejich štěbetání nerozléhalo zbytečně daleko. Některému ze sousedů by někteří z hlasitějších papoušků mohli vadit.
Postavit zázemí zděné nebo dřevěné?
Pokud už víte, kde bude voliéra stát, je třeba promyslet typ stavby. Znovu záleží na tom, jaké druhy papoušků budete chovat. Většina australských druhů může mít zázemí ze dřeva a nehrozí, že by ho brzy zcela zničili. Ovšem pro řadu jihoamerických a také některých afrických či asijských druhů bude nutné vybudovat zázemí zděné, protože se dřevem by si časem docela dobře „poradili“. V krajním případě by vám tak mohli i uletět. Pochopitelně čím větší pták, tím větší pravděpodobnost, že dřevostavbu zvládne poničit.
Dřevostavba vás sice vyjde levněji, než zázemí zděné, ale vyžaduje častější a náročnější údržbu. Papoušci si totiž s čistotou svého okolí příliš hlavu nelámou a úklid je tedy pochopitelně na vás. Naopak výhodou dřevěných voliér je příznivější klima, které ptákům zpravidla vyhovuje. Je proto možné i zděnou stavbu zevnitř částečně obložit dřevem. Nezbytnou součástí zázemí jsou také hnízdící budky. Jejich rozměry jsou opět závislé na velikosti ptáků, a pokud jde o množství, je obvykle lepší umístit jich v přístřešku o něco víc, než kolik budete mít chovných párů. To aby si každá samice mohla vybrat a nedocházelo mezi ptáky ke zbytečným konfliktům.
A jaké zvolit pletivo pro výletovou klec?
Pletivo musí být pevné, bodově svařované. Jednotlivá oka by měla být čtvercová, protože do nich ptáci lépe zastrčí zobák a snáze se jim tak po pletivu šplhá. Nejlepší volbou bývají obvykle oka o velikosti 2 x 2 cm. Pokud vám to dovolí finance, dejte přednost ocelovému pletivu před pozinkovým, protože obzvláště tehdy, pokud byste zakoupili opravdu nekvalitní pozinkované pletivo, mohli by se jím ptáci celkem snadno otrávit. K jednotlivým profilům pletivo připevněte samořeznými šrouby a podložkami. Pokud je základní konstrukce výletové klece dřevěná, můžete ho upevnit i sponkovací pistolí. U země instalujte nějaký plný pevný materiál, ideálně plech. Vaši chovanci tak budou ve větším bezpečí! Když už mluvíme o bezpečí, je také vždy lepší pletivo instalovat ve dvou vrstvách. Pouze jedna vrstva totiž pro řadu dravců (kočky, draví ptáci…) nepředstavuje nepřekonatelnou překážku a mohlo by dojít k poranění nebo i usmrcení některého z vašich papoušků. Výletovou klec je také vhodné částečně zastřešit, aby mohli papoušci vysedávat na čerstvém vzduchu a přitom se ukrýt před silným sluncem nebo naopak před deštěm.
Nezapomeňte na vodu, elektřinu a topení!
V případě celoroční venkovní voliéry se zálety do zázemí, je nutné zajistit také přívod vody (pokud ji nehodláte nosit ptákům v lahvích nebo v jiných nádobách). Postarat se musíte rovněž o elektřinu, aby bylo možné v přístavku svítit a zajistit je třeba také vytápění na zimu, jelikož drtivá většina papoušků je teplomilných a tuzemské zimy by nemuseli přežít bez úhony. Je zkrátka důležité zajistit co největší komfort nejenom vašim chovancům, ale zároveň trochu usnadnit obslužnost celé stavby, k čemuž přívod vody, elektřiny a tepla bezpochyby výrazně napomůže.
Vybavení klece je rovněž důležité
Papoušci musí pochopitelně mít možnost pohodlně se usadit, a jelikož nebudou mít díky vaší péči starosti se sháněním potravy, potřebují se rovněž nějak zabavit. Velmi důležité je tedy dostatečné množství nejrůznějších bidélek, větví, zavěšených provazů, ale klidně i prolézaček nebo jiných předmětů ze dřeva, které jim poslouží jak k odpočinku, tak i ukrácení dlouhé chvíle. Krom nezbytného počtu misek na zrní a na vodu můžete na několika místech vybudovat i speciální úchyty, na které budete připevňovat ovoce a zeleninu. Zkrátka udělejte hned od začátku maximum pro to, aby byli vaši papoušci opravdu spokojení. Je to společně s kvalitní stravou ta nejsnazší cesta k jejich úspěšnému odchovu.
Štítky
Zahrada Inspirace Náš důmMohly by vás zajímat další články
Kakariki rudočelý jako domácí mazlíček? Budete mile překvapeni!
Novozélandský papoušek Kakariki rudočelý si díky své kráse i povahovým rysům už dokázal najít cestu do voliér celé řady tuzemských chovatelů....
Terárium nebo akvárium?
Přemýšleli jste, jak oživit váš obývací pokoj, halu nebo pracovnu? Pokud máte rádi zvířata, nabízejí se v zásadě dvě navzájem podobné...
Křeček je zvíře bez zvláštních nároků. S jeho chovem si poradíte celkem snadno
Třeba jste také v dětství chovali křečka a možná, že vám vaše záliba vydržela až do dospělosti. Nebo ne? Pak ale určitě alespoň znáte někoho, kdo si ...