Křeček je zvíře bez zvláštních nároků. S jeho chovem si poradíte celkem snadno
Třeba jste také v dětství chovali křečka a možná, že vám vaše záliba vydržela až do dospělosti. Nebo ne? Pak ale určitě alespoň znáte někoho, kdo si tohoto drobného hlodavce oblíbil a pořídil si ho jako svého domácího mazlíčka. Rádi byste to také vyzkoušeli? Třeba kvůli svým ratolestem, které se malého chlupatého kamaráda neustále dožadují? Není nic jednoduššího! Chov těchto všetečných a roztomilých zvířátek je u nás velmi rozšířený. Křeček je totiž vcelku nenáročný tvor a pečovat o něj tedy zvládne téměř každý. A přestože nejde o nic složitého, nějaká pravidla byste přece jen dodržet měli. Zejména pokud jde o stravu nebo třeba o to, jak svého nového parťáka ubytujete.
Pro jistotu se na základy chovu křečků společně podíváme, abyste snad něco důležitého neopomněli.
Není křeček jako křeček
Někdo má doma kočku, někdo psa a někdo další zase chová papoušky. Nejrůznější hlodavci jsou však mezi lidmi také velmi rozšíření. Křečci obzvláště. Takový křeček se vyskytuje v desítkách druhů a narazíte na něj téměř ve všech koutech světa. Slyšeli jste už někdy o křečkovi andském, brazilském nebo galapážském? Zřejmě ne a v našich krajích je asi jen tak nespatříte. Leda snad v případě, že byste je zahlédli u nějakého chovatele nebo někde na výstavě. Jiné už to však je s následujícími druhy, které jsou v našich domácnostech poměrně hojné:
Křeček zlatý (syrský)
Křečík Campbellův
Křečík džungarský
Křečík Roborovského
Křečík čínksý (daurský)
Kluka nebo holku?
Křeček. Roztomilý a neposedný tvor, se kterým je zábava. Vidíte to také tak? Pak už je možná rozhodnuto a nějakého „drobečka“ si domů zřejmě pořídíte. Ve specializovaných obchodech se zvířaty a s chovatelskými potřebami si určitě vyberete a po finanční stránce vás to jistě nezruinuje. Ceny těchto mazlíčků se zpravidla pohybují od jedné do dvou stovek korun. Nic dramatického. Ještě levněji vás to může vyjít přímo u chovatele. Stačí zapátrat v internetové inzerci.
Pokud váháte, zda si domů přinést samečka nebo raději samičku, měli byste vědět, že samci mívají obvykle o něco mírnější povahu. Bývají zkrátka klidnější. Jestliže si takového „kluka“ ochočíte, bude se vám s ním nejspíš snáze manipulovat. Samičky jsou většinou dost neposedné, což může mít ale i své výhody. Jaké? Určitě se s nimi nebudete nudit. Zobecňovat to však tak úplně nelze. Hodně záleží i na konkrétním jedinci.
Kam s ním?
Váš křeček bude samozřejmě potřebovat nějaké zázemí. Musí zkrátka někde bydlet. K dostání je bezpočet rozmanitých klecí a dalších typů „ubikací“. Často dosti členitých a vybavených spoustou doplňků. Nic proti tomu. Faktem ale je, že zkušenější chovatel vám pravděpodobně doporučí spíše něco jednoduchého. Ideálně klec s vyšším plastovým dnem (kvůli nepořádku), která bude mít dostatečně velká dvířka, abyste mohli vašeho mazlíčka snadno vyndávat. Nicméně záleží jen na vás, čemu dáte přednost. Rozhodně však nekupujte klec, která bude mít velké mezery mezi dráty, jinak vám malý neposeda zcela jistě uteče.
A co by v takové ubikaci nemělo chybět? Každopádně podestýlka! Dno vystelte vysokou vrstvou jemnějších hoblin. Ty jsou nejlepší. Použít však můžete i čistý papír (nikdy noviny!) Křeček také potřebuje nějaký úkryt, ve kterém bude nerušeně odpočívat. Dřevěnou boudu, keramický květináč nebo třeba rozříznutý kokosový ořech. Možností je celá řada. Velice důležité je také to, abyste se vašemu chovanci postarali o zábavu. Opatřete mu třeba kolotoč pro hlodavce, dejte mu do klece nejrůznější prolézačky a nezapomeňte na větvičky ovocných stromů. Okusováním větviček se nejen zabaví, ale navíc si tak bude obrušovat zuby, což je pro něj velmi důležité!
Čím křečka krmit?
Kromě podestýlky, nějakého domečku a doplňků určených pro zábavu nesmíte samozřejmě zapomenout ani na misky na krmení a na napáječku. V kamenných obchodech nebo na internetu běžně seženete speciální směs krmiva. Sama o sobě však nestačí. Stravu vašemu křečkovi vylepšujte zeleninou, trochou ovoce, senem, kukuřicí nebo nějakými zrninami. Můžete mu nabídnout třeba slunečnici. Nezapomeňte také na ořechy! Čas od času nepohrdne ani cvrčkem nebo moučným červem, který je ostatně už považován za potravinu vhodnou i pro člověka. A jaké ovoce nebo jakou zeleninu má nejraději? Křečci si zpravidla pochutnají na hlávkovém salátu, na mrkvi nebo brokolici a potěší je také květák, jablko nebo kus banánu. Plody vždy důkladně omyjte, protože bývají často ošetřené různou chemií!
Dbejte na čistotu!
Pokud jde o jídlo, pestrost je důležitá. Je-li však řeč o množství potravy, nepřehánějte to. Zkrátka všeho s mírou! Pokud budete křečkovi dopřávat příliš velké porce, bude si je nepochybně „křečkovat“ do zásoby a budete mít o to více práce s úklidem celé klece. Váš mazlíček si totiž začne jídlo schovávat, kde se dá. Pravidelný úklid je každopádně velmi důležitý. Klec musí být co nejčistší. Starší zbytky potravy odklízejte a nezapomeňte měnit podestýlku. Nové hobliny dávejte do klece zhruba po dvou týdnech. Jde o zdraví vašeho křečka.
Chcete přece, aby se mu u vás dařilo co nejlépe a vy se mohli z jeho společnosti těšit tak dlouho, jak je to jen možné? Nebo ne?
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Kakariki rudočelý jako domácí mazlíček? Budete mile překvapeni!
Novozélandský papoušek Kakariki rudočelý si díky své kráse i povahovým rysům už dokázal najít cestu do voliér celé řady tuzemských chovatelů....
Terárium nebo akvárium?
Přemýšleli jste, jak oživit váš obývací pokoj, halu nebo pracovnu? Pokud máte rádi zvířata, nabízejí se v zásadě dvě navzájem podobné...
Voliéra s papoušky dodá vaší zahradě nádech exotiky. Víte, jak by měla správně vypadat?
Voliéra plná barevných papoušků může velice dobře oživit některý z koutů vaší zahrady a vnést do…