Kakariki rudočelý jako domácí mazlíček? Budete mile překvapeni!
Novozélandský papoušek Kakariki rudočelý si díky své kráse i povahovým rysům už dokázal najít cestu do voliér celé řady tuzemských chovatelů. A nejenom to. Stal se také velice oblíbeným členem mnoha zdejších domácností. No, není divu. Kakariki rudočelý (červenočelý) totiž splňuje takřka vše, co lze od domácího mazlíčka očekávat. Je bystrý, kontaktní a skutečně mimořádně zvídavý, takže jeho majitel se s ním rozhodně nudit nebude! Ochočit se dá velice dobře. Pokud snad právě uvažujete o tom, že si domů pořídíte nějakého zvířecího kamaráda, může být tento všetečný opeřenec skvělou volbou.
Kakariki rudočelý a jeho barevné mutace
Jak už jsme se zmínili, je tento druh papouška mezi našimi chovateli stále populárnější a tedy i poměrně rozšířený. Existuje hned v několika barevných mutacích. Nejčastěji se setkáte se žlutými, zelenými, skořicovými a poslední dobou čím dál více také s modrými jedinci. Někteří lidé je mezi sebou navíc kříží, čímž vznikají tzv. straky. Cenově se Kakariki řadí k levnějším druhům a pořídit ho tak v současnosti můžete cca od 250 do 700 Kč a to právě v závislosti na barevné mutaci, kdy modrá (blue či parblue) vyjde obvykle nejdráž. Stačí navštívit některou burzu s okrasným ptactvem nebo si projít nabídky chovatelů na specializovaných webech a určitě si vyberete.
Se samečkem to budete mít snazší
Samečci se od samiček zbarvením nijak neliší. Mají ovšem větší hlavu i zobák a celkově i o něco mohutnější tělo. Díky tomu jsou už od útlého věku obě pohlaví od sebe poměrně dobře k rozeznání, což je obzvlášť důležité právě tehdy, chcete-li si například od chovatele koupit mládě k ochočení. Proč? Protože samečci bývají zpravidla o poznání „odvážnější“ a lépe a rychleji si na vás zvyknou. Ne snad, že by se samičky nedaly vůbec ochočit, nicméně jejich vrozená plachost může být někdy trochu na překážku. Pokud jde tedy o výběr pohlaví vašeho budoucího mazlíčka, chcete-li si „práci“ poněkud usnadnit, dejte přednost samečkovi.
Bezchybní rodiče
Tato informace je sice určena hlavně potenciálním chovatelům Kakarika rudočelého a nemá nijak zásadní význam pro ty, kteří ho nehodlají rozmnožovat. Určitě však nebude na škodu, když jejich příkladnou péči o potomstvo zmíníme. Jsou to totiž téměř dokonalí rodiče, kteří se o svoje mláďata skvěle starají a to jak v hnízdní budce, tak i po té, kdy mladí vylétnou. Další dva až tři týdny je pak přikrmují, než se mláďata naučí jíst sama. Nebylo by to nic až tak ojedinělého, jelikož podobně se chová většina ptáků. Kakariki rudočelý však navíc vyniká tím, že dokáže být oddaným rodičem i papouškům jiného druhu!
Skvělí pěstouni
Nejeden chovatel exotických ptáků by vám jistě potvrdil, že se Kakariki bez váhání ujme mláďat jiných papoušků. Někdy se totiž stane, že rodiče uhynou nebo z nějakého důvodu vlastní mláďata odvrhnou, případně z nedostatku zkušeností péči o ně nezvládají. Pak přichází na řadu „pěstoun“ Kakariki rudočelý, který si ve valné většině případů poradí a mladé zdárně vychová.
Čím nového mazlíčka nakrmíte?
Kakariki se živí nejrůznějšími zrninami, mezi nimiž by nemělo chybět žluté i červené proso, oves, kardi či lesknice a také slunečnice a to jak bílá, tak i černá nebo žíhaná. V omezeném množství (na přilepšenou) mu nabídněte i zrní máčené ve vodě, které začíná klíčit. Uvidíte, že mu bude chutnat. Zrní však tvoří jen zhruba polovinu jeho jídelníčku. Podávejte mu proto také jablka, mrkev, nejrůznější salát a vyzkoušejte i další zeleninu či ovoce. Každý jedinec může mít odlišné chutě.
V případě, že se tyto papoušky rozhodnete rozmnožovat, musíte jim krom dostatečného prostoru například v podobě venkovní voliéry, dopřát (především v období hnízdění) i tzv. vaječnou míchanici, která je k dostání ve specializovaných obchodech. Nezapomeňte, že zbytky zrní, které postupně napadají na dno klece, není nutné odstraňovat nijak často. Úplně postačí, když provedete úklid třeba jen jednou za 10 – 14 dní, protože Kakariki se v takových zbytcích velice rád přehrabuje, skoro jako slepice.
Bez čeho se váš Kakariki neobejde?
Chcete-li, aby váš papoušek prospíval, dopřejte mu krom pestré stravy i něco navíc. Pokud máte možnost, sbírejte od srpna až do října červené jeřabiny, které jsou plné vitamínů a Kakariki je přímo miluje. Můžete je rovněž usušit a podávat mu je přes zimu, určitě jimi nepohrdne. Nijak to s nimi však nepřehánějte. Úplně postačí 2x do týdne 1 středně velký trs. Důležité minerály získává Kakariki z hlíny, ve které se náruživě přehrabuje. Dvakrát či třikrát do měsíce proto vydloubněte někde na zahradě za domem trs trávy i z hlínou a dejte mu ho do misky nebo jen tak na dno klece. Aby měl v pořádku peří, musí se Kakariki rudočelý pravidelně koupat. Větší miska s vodou, kterou budete pravidelně vyměňovat, je tedy zcela nezbytná! Jestliže budete vašeho miláčka chovat v malé kleci, musíte mu pravidelně umožnit, aby se prolétl po místnosti.
Uvidíte, že vás zdravý a spokojený papoušek za vaši péči odmění a bude vás bavit svými kousky a vylomeninami, o které dík jeho všetečné povaze nebudete mít nouzi.
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Voliéra s papoušky dodá vaší zahradě nádech exotiky. Víte, jak by měla správně vypadat?
Voliéra plná barevných papoušků může velice dobře oživit některý z koutů vaší zahrady a vnést do…
Křeček je zvíře bez zvláštních nároků. S jeho chovem si poradíte celkem snadno
Třeba jste také v dětství chovali křečka a možná, že vám vaše záliba vydržela až do dospělosti. Nebo ne? Pak ale určitě alespoň znáte někoho, kdo si ...