Chraňte svůj dům kamerovým systémem. Je to bezpečností opatření, které rozhodně dává smysl!
Kamerový systém je stále běžnější formou ochrany majetku. Narazíte na něj na celé řadě míst. Naprostou samozřejmostí je ve většině firem nebo také v obchodních domech. A čím dál častěji se s ním setkáte také u rodinných ale i bytových domů.
Máte svou vlastní nemovitost? Rádi byste ji co nejlépe ochránili a to třeba právě pomocí kamer? Pokud si s jejich výběrem nevíte rady, trochu vám pomůžeme. Uvidíte, že správně zvolené bezpečnostní kamery mohou být velmi efektivním pomocníkem!
Proč chránit dům kamerovým systémem?
Bydlíte v rodinném domě? A rádi byste se v něm cítili opravdu bezpečně? Pak je vám zřejmě jasné, že pro to budete muset něco udělat. A asi také tušíte, že vysoký plot a „nerozbitné“ sklo v oknech dnes už zdaleka nestačí. Žije mezi námi totiž stále více „nenechavců“, které takto chabá ochrana rozhodně nezastaví. Co s tím?
No, naštěstí existují i sofistikovanější metody ochrany majetku. Třeba bezpečnostní kamery. Ty slouží jako vcelku spolehlivá prevence. Už jen jejich přítomnost na vaší nemovitosti některé zloděje celkem spolehlivě odradí. A pokud se do domu přece jen rozhodnou vloupat, kamerový záznam vám alespoň nabídne důkazní materiál, který poslouží jak policii, tak i vám samotným, a to třeba při vyřizování škodní události, jíž vloupání do domu nepochybně je.
Máte zároveň i elektronický zabezpečovací systém? Výborně! Kvalitní kamery ho pozvednou na vyšší úroveň. Riziko, že váš dům někdo vykrade a to navíc třeba i beztrestně, tím výrazně klesá!
Kamerový systém si však musíte umět vybrat. Jde o to, aby co nejlépe odpovídal vašim potřebám. Podíváme se tedy, jaké máte možnosti.
Otevřený nebo uzavřený?
Kamerový systém lze pořídit ve dvou základních variantách. Může být tzv. otevřený nebo naopak uzavřený. A po jaké variantě sáhnout? Jelikož hodláte zabezpečit rodinný dům, což je s ohledem na rostoucí počet případů vloupání určitě rozumné, většina odborníků vám nepochybně doporučí vsadit na otevřený kamerový systém, který můžete propojit s dalšími systémy. Jeho výhodou je zejména to, že do něj budete mít přístup z různých zařízení a to v reálném čase. Chcete se přes mobil podívat, zda je vaše nemovitost v pořádku, když právě nejste doma? Jestli se okolo domu nepohybuje někdo, kdo tam rozhodně nemá co dělat? S otevřeným kamerovým systémem to není žádný problém. A co druhá možnost?
Uzavřený kamerový systém je zcela izolovaný. Z vnějšku se k němu tedy nepřipojíte. Do rodinného domu se proto obvykle příliš nehodí a využívají ho spíše firmy, případně některé instituce, ve kterých je kladen velký důraz na ochranu pořízených dat. Tedy zřejmě nic pro vás.
Na výběr máte ze 4 různých typů
Kamery na vašem domě jistě odradí některé zloděje. Mohou vám být ale také užitečné třeba při řešení sousedských sporů. Nikdy totiž nevíte, čeho se od sousedů můžete dočkat. A jaký kamerový systém zvolíte?
Kamerové systémy lze rozdělit na 4 různé typy. Pořídit si můžete buď bezdrátové bezpečnostní kamery, digitální IP kamery, dále kamerový systém tzv. autonomní nebo ještě také systém analogový. Pojďme si teď jednotlivé typy popsat trochu podrobněji.
Analogový kamerový systém - je už poněkud zastaralý. Narazit na něj ale ještě stále můžete. Ke svému provozu využívá analogový signál přenášený běžným koaxiálním kabelem. Pořízený záznam se pak ukládá do DVR (rekordér), kde probíhá jeho digitalizace a někdy také ukládání na pevný disk. Tento systém je ale vhodný zejména někam, kde není kladen důraz na detailní záběry. A kde je spíše prioritou pořízení nepřetržitého záznamu.
Autonomní kamerový systém - je ideálním řešením pro každého, kdo chce ušetřit. Patří totiž k levnějším typům. Je napájen ze sítě a pořízený záznam se ukládá na SD kartu. Velikost SD karty si zvolíte podle potřeby. Zkrátka podle toho, jak dlouhý záznam hodláte ukládat. Tento systém vám umožní sledovat aktuální dění pomocí wifi nebo GSM sítě.
Bezdrátové bezpečnostní kamery – jsou rozumným řešením zejména někde, kde je příliš složité instalovat klasické rozvody. Přenosová vzdálenost ovšem nebývá příliš velká a vše samozřejmě závisí na tom, jak silný je signál. Hodláte pořizovat nepřetržitý záznam? Pak si vyberte nějaký jiným typ kamer, protože ty bezdrátové v případě výpadku signálu jednoduše přestanou fungovat!
Digitální IP kamery - patří k tomu nejlepšímu, co lze aktuálně pořídit. Přenášejí kvalitní a ničím nerušený obraz. Můžete je pohodlně ovládat přes internet. Pořízená data lze ukládat na vzdálené úložiště, ale i na SD kartu. Napájení je realizováno přes adaptér nebo síťový kabel PoE. Některé typy IP kamer mají vlastní baterie, které jim umožní provoz i v případě výpadku proudu.
Parametry, které by vás měly zajímat
Už víte, jaký typ kamerového systému bude pro vás nejvhodnější? Tak se ještě pojďte podívat na některé parametry, které by vás mohly zajímat.
Rozlišení obrazu – může být buď v TVL nebo v pixelech. S TVL se setkáte třeba u starších analogových kamer, s pixely pak u IP kamer. Vždy ale platí, že čím vyšší rozlišení, tím kvalitnější obraz a tedy i ostřejší detail!
Světelná citlivost – je vlastně schopnost kamery pořizovat dostatečně kvalitní obraz za různých světelných podmínek. Čím nižší hodnota tzv. světelné citlivosti, tím méně světla je potřeba ke snímání obrazu, což neznamená nic jiného, než lepší fungování i za zhoršených světelných podmínek.
Noční vidění – vám přijde vhod především u venkovních kamer. Pokud si pořídíte venkovní bezpečnostní kameru s nočním viděním, vyplatí se vám ji doplnit i nějakým tím pohybovým čidlem!
Detekce pohybu – kamery s detekcí pohybu jsou nastaveny tak, aby začaly snímat obraz teprve tehdy, když zaznamenají nějaký pohyb. Nemusí tedy své okolí snímat nepřetržitě.
Funkce otáčení – vám přijde vhod, pokud potřebujete hlídat větší prostor. Otočné kamery by měly fungovat automaticky, ale lze je směrovat i manuálně.
Ještě pozor na pravidla!
Montáž bezpečnostních kamer byste měli svěřit nějakému odborníkovi. Většinou se to vyplatí. A co jejich umístění? To je sice víceméně na vás, ale přesto dává smysl poradit se s někým, kdo se v těchto věcech vyzná. Každopádně ale pozor na pravidla! Ze zákona totiž vyplývají určitá omezení. Kamery zkrátka nemůžete umístit kam vás zrovna napadne. Nemohou tedy rozhodně snímat sousedův pozemek nebo veřejné prostranství před vaším domem. To je jednoduše nepřípustné!
Štítky
Náš důmMohly by vás zajímat další články
Jak funguje pojištění domácnosti?
Každý se snaží si zařídit domov tak, aby to maximálně vyhovovalo jeho potřebám. Kupuje nábytek, doplňuje ho spotřebiči, vše dolaďuje doplňky a dbá na to, aby…
Slyšeli jste už o inteligentní domácnosti?
„Inteligentní domácnost“ či chcete-li „chytrý dům“ jsou pojmy, se kterými se můžete setkávat stále častěji. Jak nejrůznější…
Stavba domu aneb co vás čeká a nemine, pokud se rozhodnete vybudovat vlastní střechu nad hlavou
Rádi byste postavili dům a přemýšlíte, co vás vlastně čeká? Chcete si vybudovat vlastní střechu nad hlavou a realizovat tak svoje sny o ideálním bydlení...