Stavba domu aneb co vás čeká a nemine, pokud se rozhodnete vybudovat vlastní střechu nad hlavou
Rádi byste postavili dům a přemýšlíte, co vás vlastně čeká? Chcete si vybudovat vlastní střechu nad hlavou a realizovat tak svoje sny o ideálním bydlení, ale máte jen mlhavou představu o tom, jak složité to asi bude? Hned úvodem je dobré zmínit jednu zásadní věc. Až na výjimky je stavba rodinného domu finančně extrémně náročná. Pokud nejste multimilionář, musíte si uvědomit, že neustále stoupající ceny pozemků, stavebních materiálů i lidské práce mohou váš záměr dramaticky zkomplikovat. A je tu samozřejmě ještě řada dalších věcí, které byste měli vzít v úvahu, pokud se nehodláte nechat ničím zaskočit. Ale hezky popořadě.
Stavba domu a finance
Hledáte vhodnou parcelu? Zvažujete, zda se do stavby pustíte svépomocí nebo si najmete firmu, která se o všechno postará? A co projekt? Půjde o něco „tuctového“ nebo ho zadáte některému z renomovaných architektonických studií? Faktem je, že k řešení toho budete mít hodně. Co si však musíte ujasnit ze všeho nejdřív, to je finanční stránka věci. Jsou-li vaše zdroje téměř neomezené, máte o starost méně, to je jasné. Pokud tomu tak není, můžete se dostat do potíží, jestliže hned od samého začátku nebudete kalkulovat s dostatečnou rezervou. Třeba proto, že stavební materiály razantně a dosti nepředvídatelně zdražují. „Čáru přes rozpočet“ vám může udělat rovněž aktuální citelný růst úroků u hypotečních úvěrů. To samozřejmě pouze v případě, že k financování vašeho nového domova hodláte využít půjčku. Nejste-li ekonom či zkušený stavař, nechte předběžnou kalkulaci na odborníkovi. Vyplatí se to!
Nemáte vlastní pozemek?
Pokud nevlastníte vhodný pozemek, máte o starost navíc. Půda, a to jakákoliv, je dnes nedostatkovým zbožím. Stavebních parcel se to týká obzvláště. Měli byste se raději připravit na to, že si podobně jako za materiál připlatíte také v tomto případě, protože ceny neustále rostou. Vzhledem k tomu je docela dobře možné, že se budete nuceni smířit s menší zahradou, než jakou jste si původně představovali. Než nějaký pozemek koupíte, nezapomeňte si na stavebním úřadě zjistit, jestli se skutečně jedná o stavební parcelu. Také si ověřte, zda v dané lokalitě neplatí nějaká omezení, která by mohla realizaci vašeho záměru znemožnit nebo alespoň výrazně zkomplikovat. Každá obec může mít poněkud odlišná pravidla. Velice důležité je také „zasíťování“ pozemku. Elektřina, voda, plyn nebo kanalizace. To jsou zřejmě ty nejzásadnější věci, bez nichž se většina rodinných domů neobejde.
Chcete originální projekt?
S největší pravděpodobností vás také čeká rozhodnutí týkající se projektu. Bez něj to jednoduše nejde. Máte v zásadě dvě možnosti. Tou první je tzv. typizovaný projekt. Přestože nepůjde o nic unikátního, nemusíte mít obavy. Běžně k mání jsou stovky rozmanitých „typizovaných“ řešení, takže si určitě vyberete. Nebo byste raději něco originálního? Nechte si zpracovat individuální projekt. Třeba od některého z vyhlášených architektů. Sice vás to vyjde dráž, ale za svoje peníze dostanete něco „extra“. Zkrátka dům, jaký nikdo jiný nemá.
Cihla, dřevostavba nebo montovaný dům?
Musíte se také rozhodnout, z čeho bude váš nový domov vybudován. Volba stavebních materiálů a technologií samozřejmě do značné míry souvisí s již zmiňovaným projektem, takže váš architekt do toho bude mít jistě co mluvit. Nejběžnější je zděná stavba a to ať už z klasických pálených cihel, z betonových tvárnic nebo třeba z pórobetonu. Můžete si také pořídit montovaný dům, který vám odborníci sestaví z prefabrikovaných železobetonových konstrukcí. A je tu také čím dál oblíbenější dřevostavba. Ze dřeva u nás bude už brzy postaven téměř každý pátý dům! Faktem je, že v podstatě všechna dostupná řešení dávají solidní záruku, že získáte kvalitní obydlí. Záleží proto čistě na vás, čemu dáte přednost.
Firma nemusí být dražší!
Pokud máte v úmyslu pustit se do stavby sami, dobře zvažte svoje reálné možnosti! Jde o zásadní věc! Ať už jste jakkoliv zruční, vybudování rodinného domu je natolik náročné, že se bez nějakých odborníků tak jako tak neobejdete. Spousta fyzické námahy i časová náročnost. To vás nepochybně čeká, budete-li stavět svépomocí. Naproti tomu výběrem kvalitní stavební firmy zpravidla neprohloupíte. Profesionálové vždy pracují efektivněji a ve výsledku vás taková volba ani nemusí vyjít o moc dráž. A je tu ještě jedna důležitá záležitost. Stavební povolení! Víte, zda ho budete potřebovat? A tušíte, jak dlouho trvá, než se vám stavební povolení podaří získat? Až donedávna byla u nás v tomto ohledu byrokracie neúprosná. Pravidla se však pozvolna mění. Naštěstí!
Možná, že se bez časově náročného a mnohdy nepříjemného „úředního kolečka“ nakonec obejdete. Kdo ví?
Štítky
Náš důmMohly by vás zajímat další články
Požární hlásič ohlídá vás i váš majetek
Požární hlásič (detektor) se dnes běžně objevuje v celé řadě domácností a má to jistě svoje opodstatnění. Vznik ohně totiž nemůžete nikdy...
Pořiďte si vlastní domovní čističku
Vlastníte rodinný dům, ale nemáte možnost se napojit na veřejnou kanalizaci? Pak si nějak musíte poradit s odpadními vodami a jejich likvidací. Pořídit si…
Interiérové dveře pro váš domov
Dveře v interiéru vašeho bytu budete mít na očích docela často a je proto lepší věnovat jejich výběru dostatek času a pozornosti. Věřte, že se to vyplatí.…
Jak pečovat o dům během zimních měsíců
Péče o dům je v zimě poměrně náročná. Obzvláště v případě, když teploty klesají hluboko pod bod mrazu a napadne větší množství sněhu. Obojí totiž dokáže…