Nábytek z masivního dřeva má nadčasový design a je ideální i ze zdravotního hlediska, vnáší do našich domovů klid, pohodu, je teplý na dotek a při jeho výrobě se nepoužívá toxické lepidlo. Živé dřevo žádná umělina nenahradí. Ohromně si ceníme přirozené vlastnosti dřevin. V první řadě specifickou vůni, dále dřevo absorbuje a posléze uvolňuje vlhkost, a tím vytváří příjemné a zdravé klima v prostředí, kde je umístěno. Jediným nedostatkem u tohoto druhu nábytku, kromě vyšší ceny je skutečnost, že se dřevo rozšiřuje nebo zmenšuje v souvislosti se změnou teploty a vlhkosti.
Péče o nábytek z masivu vyžaduje velkou pozornost
Nábytek z masivu je náchylný k různému poškození. Stačí mít doma zvířecího miláčka nebo malé děti a hned je na stole a skříních škrábanec, flek od špinavých tlapek a rukou. Tužka i fixa udělá své, nemluvě o nárazu těžšího předmětu. Ten ve dřevě způsobí nevzhledný důlek. A to je prekérní situace. Co s tím? Pokud na masivu vězí otisky špinavých rukou nebo kresbičky od fixu, tak je nutné si pořídit brusnou houbičku a povrch zbavit nečistoty. Poté povrch navoskujeme nebo ošetříme olejem.
Péče o nábytek z masivu
Internet je plný osvědčených rad, jak ošetřovat a pečovat o nábytek z masivu, aby zůstal pěkný co nejdéle. Těžko najdete domácnost, kde by se denně využívaný dřevěný nábytek vyhnul nějakému povrchovému poškození. Při čištění a oživování povrchu doporučujeme sáhnout po osvědčených radách. Skvrnám, škrábancům, flekům po vodě či alkoholu se nevyhne snad žádný dřevěný stůl či jiný solitér. Naštěstí se mnoho takových poškození dá jednoduše odstranit.
V první řadě nábytek pravidelně zbavujeme prachu
Prach není hezky nejen na skříních a stolu, ale i na obrazu, prostě všude tam, kde nemá být. Čistící prostředky, které nábytek impregnují, obsahují včelí vosk. Voskování tohoto nábytku je důležité. Dodá mu zářivý vzhled a pěkný povrch. Na trhu je množství kvalitních přípravků, které snadno najdete v drogeriích. Vyhněte se však agresivním prostředkům, které by mohly nepěkně poškodit povrch.
Jak odstranit rýhy a škrábance
Větší rýhy a škrábance odstraňujeme za pomocí tmele. Můžete použít tmel na dřevo nebo tyčinky na maskování škrábanců, které dostanete koupit v různých odstínech. Případně do škrábanců vetřete přípravek z včelího vosku a trochy lněného oleje. Můžete také použít pastelku nebo krém na boty ve vhodném odstínu.
Rýhy na nábytku z ořechového dřeva se dají odstranit rozpůleným jádrem ořechu.
Skvrny na dřevě po tekutinách
Vylila se vám na nábytek voda? Nelomte rukama se strachem, že zůstane na dřevě flek a ihned tekutinu ze dřeva otřete. Pokud vám příkladně na dřevěném stole zůstane nevzhledná skvrna, potřete ji zubní pastou. Při odolnějších skvrnách přidejte trochu sody a nakonec vyleštěte měkkým hadříkem. Voda, která prosákne přes ochranný lak a vsákne se do dřeva, na něm zanechá tmavé skvrny. Pokud je skvrna ohraničena, stačí odstranit lak pouze na tomto místě, pokud ne, je třeba zbrousit lak na celé ploše. Tmavé, poškozené místo vybělte roztokem kyseliny šťavelové a po ošetření upravte povrchovým lakem.
Skvrny od inkoustu a barvy
Tyto skvrny se pokuste odstranit technickým lakovým benzínem. Navlhčete hadřík a zlehka přeleštěte poškozené místo, pak ještě otřete čistou vodou, vysušte a ošetřete voskem. Pokud se to nepodařilo, poškozené místo přebruste ocelovou vlnou navlhčeným technickým lakovým benzínem. Může se stát, že při tom porušíte lak, proto plochu přelakujte.
Skvrny na dřevě po spálení
Z masivního dřeva lze spáleninu seškrábat nebo zbrousit smirkovým papírem. Při dýhovaném povrchu je třeba popálené místo vyříznout a nahradit novým kouskem. Silně spálená místa vyžadují mnohem drastičtější zásah a opravu raději svěřte do rukou odborníka. Stříkne-li vám na dřevěný nábytek mastnota, snažte se jí odstranit čistým octem a pak celý povrch otřete teplou octovou vodou v poměru 1:1.
Fotografie “Custom-Decorated Dr. Seuss Kids Furniture” od “Daniel X. O'Neil” licencovaná pod CC BY 2.0.
Štítky
NábytekMohly by vás zajímat další články
Vybíráte postel? Zvolte raději kvalitní z masivu
Podle starého čínského učení FENG SHUI by postel měla být dřevěná a vzdušná, což zaručuje optimální proudění energie a harmonie. Vůbec se nedoporučují…
Péče o dřevěnou podlahu
Pokud máte doma dřevěnou podlahu, pak nejspíš dobře víte, že se většinou…
Dřevo v interiéru je zkrátka klasika
Dřevěné podlahy, dřevěný nábytek, dveře i rámy oken, obklady stěn i nejrůznější dekorace. Dřevo se dá zkrátka použít téměř všude ve vašem příbytku. Patří již…