Pokud máte doma dřevěnou podlahu, pak nejspíš dobře víte, že se většinou jedná o krásný, ale zároveň i poněkud choulostivější materiál, který je namáhán jak běžným užíváním, tak i úklidem. Každá dřevěná podlaha si proto zaslouží zvláštní péči, chcete-li, aby vám dlouho sloužila a vypadala přitom co možná nejlépe.
Vlhkost vzduchu
Protože dřevo reaguje na změny v okolním prostředí, je tedy značně citlivé i na vlhkost vzduchu v interiéru vašeho příbytku. Je v tomto ohledu dokonce úplně jedno, zda hovoříme zrovna o podlaze, protože se to týká veškerých dřevěných prvků zařízení a tedy například i vašeho nábytku. Vysoká vzdušná vlhkost má za následek bobtnání dřeva, zatímco nízká vede k jeho smršťování. Nebezpečí nízké vlhkosti vzduchu hrozí ve vašem bytě či domě především v průběhu topné sezóny, tedy v zimě. Možná, že jste si už někdy všimli, že například voda z misky pod vaší oblíbenou pokojovou rostlinou mizí mnohem rychleji právě v těch měsících, kdy je doma nutné pořádně zatopit.
Jaká je ideální teplota?
Obsah vázané vody v dřevěné podlaze je cca 8 % a může se mírně lišit v závislosti na druhu dřeva. Dlouhodobě nižší vlhkosti žádným známým technologickým postupem nedosáhnete, protože i dřevo vysušené cca na 6 %, postupně absorbuje při zpracování v normálních podmínkách vzdušnou vlhkost zpět. Za ideální relativní vlhkost vzduchu v obytných prostorách s dřevěnými podlahami jsou považovány hodnoty v rozmezí 40 – 60 %. Při nižších hodnotách (pod 30 %) může dojít k sesychání dřeva a v podlaze se začnou tvořit trhliny mezi jednotlivými lamelami.
Chcete-li pro svoji podlahu to nejlepší, snažte se udržovat uvnitř bytu teplotu v rozmezí 15 – 25 °C a obzvláště v zimě příliš nevětrejte. Když mrzne, tak studený vzduch obsahuje menší množství vody než ten teplý a při každém větrání tak vlastně ještě více snižujete vlhkost vzduchu v místnosti. Vaší dřevěné podlaze můžete během topné sezóny pomoci například instalací elektrického zvlhčovače vzduchu, který ostatně prospěje i vám.
Olejované podlahy
Ihned po pokládce takové podlahy musí dojít k jejímu ošetření olejem a další olejovou kůru jí pak dopřávejte vždy zhruba po půlroce, ideálně před a po skončení topné sezóny. Pečlivá a pravidelná údržba je pro udržení vzhledu a stavu dřevěných olejovaných podlah naprosto nezbytná a obzvláště v případě, že máte doma podlahové vytápění, ji rozhodně nezkoušejte zanedbat.
Mořené povrchy je občas nutné obnovit
Máte-li doma mořenou olejovanou podlahu, je obvykle po několika letech užívání nutné její povrch zrenovovat a napustit ho tónovacím olejem. Pamatujte přitom, že dvě slabší vrstvy oleje jsou lepší než jedna silnější. Vyhnete se tím i riziku, že povrch zůstane lepkavý. Klasická půlroční olejová údržba se přitom považuje také za samozřejmost.
Jak si s běžnou údržbou poradit?
Za samozřejmost je považováno pouze zametání a případně vysávání dřevěné podlahy. Vytírat takovou podlahu se doporučuje pouze v případě, je-li opravdu velmi znečištěná. Poslouží vám k tomu důkladně vyždímaný vlhký hadr a speciální přípravky s obsahem oleje nebo vosku. Rozhodně zapomeňte na saponáty, které by podlahu zbavily potřebné impregnace. Takto vytřít podlahu se doporučuje před každou aplikací olejové kůry. Na umytou a suchou podlahu naneste bavlněným hadříkem tenkou vrstvu oleje a to po směru vláken. Zhruba po hodině působení můžete podlahu novým hadrem vyleštit. Leštění provádějte opět po směru vláken a není snad nutné dodávat, že během schnutí se po podlaze raději vůbec nemá chodit. Plnou zátěž pak vaše podlaha snese až po několika (nejméně však po pěti) hodinách.
Štítky
Interiér Náš důmMohly by vás zajímat další články
Nechte se okouzlit vlastnostmi korkové podlahy
Milujete přírodní materiály? Pokud právě vybíráte novou podlahovou krytinu, ale z nějakého důvodu vám nevyhovuje klasické dřevo, zvažte korek. Je ideální…
Do kuchyně zvolte keramickou dlažbu
Kuchyň je zpravidla místem, kde mnozí z nás tráví spoustu času. Vařením, jídlem nebo čistě posezením s rodinou a přáteli. Chceme mít tedy kuchyň pěknou a…
Dřevo v interiéru je zkrátka klasika
Dřevěné podlahy, dřevěný nábytek, dveře i rámy oken, obklady stěn i nejrůznější dekorace. Dřevo se dá zkrátka použít téměř všude ve vašem příbytku. Patří již…