Jak správně sušit houby? Existuje nejméně 5 spolehlivých způsobů!
Víte, jak správně sušit houby, aby vám neplesnivěly? Anebo se sušení vyhýbáte a uchováváte houby docela jinak? Třeba v mrazáku? Ať je to jak chce, několik spolehlivých způsobů, jak lze tyto plody lesa zpracovat a uskladnit pro pozdější použití, si dnes připomeneme. A sušení, které je v našich končinách velmi oblíbené, věnujeme obzvláštní pozornost. Pokud se do lesa vydáváte pravidelně, asi dobře víte, jak se svým „úlovkem“ později naložit. Zkrátka máte se zpracováním hub své zkušenosti. Pokud jste ovšem pouze svátečními houbaři, mohou vám následující rady přijít celkem vhod. Čtěte a uvidíte!
Než se naučíte, jak správně sušit houby
Že je houbařská sezona dávno v plném proudu, toho si už jistě všiml i ten, kdo houby nesbírá. Lidí s plnými košíky je totiž všude k vidění více než dost. Sběr těchto lesních plodů lze s trochou fantazie označit za národní „sport“, protože se mu alespoň příležitostně věnuje více než polovina populace. Někdo hledá pouze hřiby, jiný nedá dopustit na skvělé bedly či lahodné muchomůrky růžové, kterým se pro jejich chuť podobnou masu říká lidově „masák“. A existují znalci, kteří sbírají téměř vše, co lze bez rizika zkonzumovat. Dokonalá znalost hub je ostatně velice důležitá. Nejste-li na slovo vzatý odborník, pak si vždy, než vstoupíte do lesa, zopakujte jedno základní pravidlo.
Nikdy nesbírej nic, co zcela bezpečně nepoznáš!
Otrav s vážnými nebo dokonce se smrtelnými následky u nás sice není vzhledem k množství houbařů mnoho, ale čas od času někdo na svou neznalost přece jen doplatí. Proto, než se začnete učit, jak se houby správně suší nebo než si osvojíte další způsoby jejich zpracování, měli byste jednotlivé druhy dobře znát!
Zamrazit nebo raději naložit?
Než si přiblížíme způsoby, jimiž se houby nejčastěji suší, můžeme se letmo podívat také na další postupy jejich uchování, které vám umožní pochutnat si na oblíbených hřibech, křemenáčích nebo liškách i řadu měsíců poté, co jste si je z lesa přinesli domů. Máte v mrazáku volné místo? Chcete houby používat do omáček nebo třeba do guláše? Pak je můžete zamrazit. K tomuto účelu se však hodí výhradně pevné a zdravé exempláře, které nakrájíte na menší kusy a alespoň 5 minut podusíte na pánvi. Takto upravené je po vychladnutí uložíte do mikrotenových sáčků a šup s nimi do mrazáku! Je to snadné. To takové nakládání hub, to už je tak trochu alchymie. Co houbař, to odlišný recept. Jisté je, že to bude chtít ocet a nějaké to koření. Nakládat můžete snad všechny druhy jedlých hřibů, křemenáče, lišky, ryzce, mladé žampiony nebo třeba václavky.
5 osvědčených způsobů sušení
A nyní se konečně dostáváme k tomu, co jsme slíbili hned úvodem. Řekneme si, jak houby správně sušit. Pokud jde o druhy, které jsou k tomu nejvhodnější, asi nepřekvapí, že jde opět zejména o hříbky. Takový hřib smrkový neboli „pravák“ je naprosto ideální. Sušit však můžete téměř všechny druhy hřibů, snad s výjimkou hřibu žlutomasého neboli babky. Vhodné jsou také křemenáče nebo třeba žampiony a bedly. Naopak již zmíněné růžovky se k tomu příliš nehodí. A jak na to? Vyzkoušejte jeden z těchto pěti prověřených způsobů a nebudete litovat:
- Dřevěný rám, na který připevníte jemnější pletivo nebo nějakou síť, je pro sušení hub jako stvořený. Nakrájené houby na něj rovnoměrně rozprostřete a rám umístíte třeba k radiátoru nebo na jiné teplé a suché místo. Nikdy ho nedávejte na přímé slunce!
- Obyčejná nit nebo nějaký slabý provázek vám také dobře poslouží. Kousky hub na nit postupně navléknete a zavěsíte třeba nad kamna. Obvykle stačí pár dní a je hotovo.
- Elektrická nebo horkovzdušná trouba mohou být také vhodnými pomocníky. Vezmete plech, který vyložíte pečícím papírem a tenké plátky hub na něj naskládáte tak, aby se vzájemně nedotýkaly. První dvě hodiny nastavíte teplotu pouze na 20 až 30°C. Pak ji zvýšíte zhruba na 50 nebo na 60°C a ještě nějaký čas pokračujete. Houby průběžně kontrolujte, abyste to nepřehnali!
- Sušičky na ovoce jsou k tomuto účelu používány stále častěji. Aby také ne. Tento elektrický pomocník vám houby usuší snadno a poměrně rychle. Na jednotlivá síta rozmístíte nakrájené plátky, teplotu nastavíte někde mezi 40 a 50°C a počkáte, až se houby začnou lámat.
- Konzervace pomocí soli je sice méně obvyklá, ale rozhodně funguje. Cca 3 mm silné plátky hub naskládáte na pečící plech a zasypete kuchyňskou solí. Pár dní necháte plech někde v teple a jen čas od času houby se solí promícháte. Voda se postupně odpaří a houby budou suché a křupavé. Jen nezapomeňte vždy před použitím houby trochu opláchnout, aby nebyly příliš slané!
Ve skle nebo v sáčku vydrží roky
Sušené houby se hodí do celé řady pokrmů. Můžete je dávat pod maso, do různých omáček nebo třeba do polévek. Jednoznačnou předností takto upravených hub je zejména to, že si téměř dokonale uchovají svoje aroma. Také se snadno skladují a to buď v uzavřené sklenici nebo v papírovém či látkovém sáčku. A v neposlední řadě mají tu výhodu, že vám vydrží i několik let. Samozřejmě pouze tehdy, pokud jim odoláte a nesníte je všechny mnohem dřív!
Jste vášnivým houbařem nebo se do lesa dostanete pouze zřídka? A které houby sbíráte nejraději?
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Spíž jako nepostradatelná součást vašeho domova
Spíž, spižírna nebo taky špajz, jak kdo chce. Na pojmenování až tolik nezáleží. Podstatný je fakt, že jde zpravidla o místo plné nejrůznějších lahůdek, bez…
Houbaření je naším národním „sportem“ aneb co byste měli vědět, než se vydáte do lesa
Houbaření je v České republice jednou z nejoblíbenějších činností, které se lidé ve svém volném čase věnují. Jakmile se rozšíří zprávy o tom, že se někde konečně objevily...