Jak vybrat koberec - několik základních pojmů, které vám volbu usnadní
Jak vybrat koberec? Otázka, která zní celkem jasně a jednoduše. Zřejmě ale tušíte, že s odpovědí to už může být poněkud komplikovanější. Kritérií, která byste měli vzít v úvahu, je totiž celá řada. Počínaje předpokládaným způsobem využití koberce, přes jeho velikost, až po oblíbenou barvu. Všimli jste si, že lidí, kteří se bez této textilie docela dobře obejdou, pozvolna přibývá? Pokud mezi ně nepatříte, podívejte se spolu s námi na nejdůležitější věci, které by vás měly ovlivnit ve chvíli, kdy se rozhodnete pořídit si nějaký nový kousek. Takový, který by vám vyhovoval jak po stránce praktické, tak estetické.
Koberce jsou s námi tisíce let
Koberce v našich příbytcích odedávna plnily hned několik funkcí. Ta hlavní, ryze praktická, spočívala především v zateplení a tedy jakémsi zútulnění interiéru. Svou roli hrál vždy také fakt, že chůze po koberci je tak nějak příjemnější a zároveň i méně hlučná než když kráčíte po holé podlaze. Postupem času však nabyla na významu také funkce estetická. Koberce plné barev a rozmanitých vzorů se začaly objevovat v domech movitějších lidí a zdobily nejen podlahy, ale také stěny jejich příbytků. Ty nejstarší a nejúžasnější pocházejí zřejmě z Persie, kde má jejich výroba tisíciletou tradici. Přestože se v moderní době částečně prosadil „trend holých podlah“ a koberce z některých domácností téměř či dokonce zcela zmizely, těch, kteří na ně nedají dopustit, je stále většina.
Znáte základní druhy koberců?
Koberce můžeme rozdělit na základě celé řady parametrů. Podívejme se nyní na jejich dělení podle výrobních technik, které vypadá zhruba takto:
- TKANÉ – tkají se v krepové či rypsové vazbě a setkat se můžete také s velmi náročnou a drahou prutovou technikou. Tkané koberce se často používají jako tzv. běhouny.
- VÁZANÉ – můžeme dále rozdělit na ručně a strojně vyráběné. Země jako Írán (Persie), Afghánistán nebo Indie jsou jejich produkcí vyhlášené. Dlouhou tradici má takováto výroba rovněž v Turecku. Ručně vázané koberce patří pochopitelně k nejdražším.
- VŠÍVANÉ – patří k nejrozšířenějším druhům podlahových krytin. Jde o technologii výroby známou jako tufting, která spočívá v tom, že vlákna jsou postupně všívána do základní tkaniny. Zpravidla takto vznikají velice jemné koberce.
- VPICHOVANÉ – bývají nejlevnější a vznikají pomocí speciálních „vpichovacích“ jehel, jimiž se jednotlivá vlákna vzájemně propletou.
- CHEMICKY POJENÉ - vznikají nalepením rozmanitých vlákenných materiálů na podkladovou textilii.
Na velikosti záleží
Jedním z důležitých kritérií výběru každého koberce je jeho velikost vztažená k ploše místnosti. Na základě tohoto parametru hovoříme o kobercích metrážových (celoplošných), kusových a tzv. běhounech. Celoplošné logicky pokrývají plochu celé místnosti a k dostání jsou v rolích o šíři 3 až 5 metrů. Kusové koberce jsou k mání v bezpočtu velikostí a variant a jejich účelem obvykle není zakrytí celé plochy místnosti. Mohou být malé (třeba jen 1m2), ale i značně velké (i více než 10m2). A běhouny? Ty nacházejí své využití hlavně na chodbách a schodištích. A nějaké praktické rady týkající se toho, jakému typu dát přednost? Máte na podlaze hezké masivní parkety, které by bylo škoda zcela zakrýt? Kupte si kusový koberec. Hodláte zútulnit betonovou, laminátovou či vinylovou podlahu? Zkuste raději koberec celoplošný!
Přírodní nebo umělý materiál?
Výběr vhodného materiálu, z něhož má být koberec vyroben, ovlivňuje celá řada věcí. Jde například o to, co je vám na dotek příjemné a co nikoliv. V úvahu byste měli vzít rovněž nároky na péči o koberec, které se zvoleným materiálem úzce souvisí. Svou roli hrají také peníze, jelikož cenové rozpětí může být právě s ohledem na použitý materiál značné. Drahé jsou zpravidla výrobky z přírodních vláken, zatímco ty umělé vás vyjdou o poznání levněji. A s čím se setkáte nejčastěji?
- POLYAMID – je cenově dostupný a hodně vydrží. To jsou také zřejmě hlavní důvody vysoké obliby koberců vyrobených z tohoto materiálu. Je odolný proti oděru, pevný a pružný, snadno se udržuje.
- POLYPROPYLEN – vás také finančně nezruinuje. Je lehký, odolný a na dotek příjemný. Hůře odolává vyšším teplotám a světlu.
- POLYESTER - se vyznačuje stálostí a jasností barev. Je odolný proti vodou rozpustným skvrnám.
- VLNA – je považována za luxus (běžně více než 1 000 Kč za 1m2), přesto není příliš odolná vůči znečištění. Je ovšem velmi příjemná na dotyk, skvěle tlumí hluk a výborně izoluje.
Barva a vzor
Barva koberce a stejně tak jeho vzor jsou výhradně záležitostí vkusu. To je pochopitelné. V tomto ohledu tedy záleží výhradně na vás, čemu dáte přednost a nelze jednoznačně říci, co je vhodné a co nikoliv. Měli byste však vzít v úvahu celkový styl, v jakém je váš dům či byt zařízen, to se zdá být samozřejmé. Nějaké obecné rady však přece jen existují. Například? Tam, kde předpokládáte vyšší míru znečištění (chodba, dětský pokoj) vyberte koberec intenzivnější barvy nebo takového vzoru, na kterém není hned všechno vidět. Pamatujte také na to, že světlé koberce místnost vždy opticky zvětší a poněkud rozjasní, zatímco pořízením tmavého dosáhnete pravého opaku.
Štítky
Interiér InspiraceMohly by vás zajímat další články
Předsíň o vás příchozím hodně napoví, tak si na jejím vzhledu dejte záležet
Předsíň, vstupní hala či zádveří. Je vcelku jedno jak nazveme místnost, která je tím, co u vás doma každá návštěva spatří jako první....
Výhody betonové podlahy
Betonové podlahy patří ke stále oblíbenějším řešením v rodinných domech. Proč a co se za tímto termínem vlastně přesně skrývá? Co jsou…
Péče o dřevěnou podlahu
Pokud máte doma dřevěnou podlahu, pak nejspíš dobře víte, že se většinou…
Do kuchyně zvolte keramickou dlažbu
Kuchyň je zpravidla místem, kde mnozí z nás tráví spoustu času. Vařením, jídlem nebo čistě posezením s rodinou a přáteli. Chceme mít tedy kuchyň pěknou a…