Jak vybrat pánev pro vaši kuchyň? Všímejte si hlavně materiálu!
Jak vybrat pánev, aby vám v kuchyni sloužila dobře a dlouho? Jaká kritéria vzít v úvahu? Jsou snad podstatnější rozměry nebo spíše materiál, z něhož je taková pánvička vyrobena? Názory na to mohou být sice různé, zřejmě se ale shodneme alespoň v jedné věci: jde o nádobí, se kterým se při přípravě pokrmů setkáte v kuchyni velice často a určitě si tedy budete chtít zvolit co nejlépe. Takže?
Jak vybrat pánev? S ohledem na váš sporák!
Správně zvolená pánvička vám každopádně usnadní práci v kuchyni a to podobně jako vhodně vybraná digestoř nebo třeba kvalitní sporák, o tom není pochyb. A právě typ sporáku, který máte k dispozici, je nepochybně jednou z věcí, na které je při výběru pánvičky nutné brát ohled. Nová pánev na něj musí jednoduše „pasovat“. Krom více méně univerzálních totiž existují zcela běžně i typy vyráběné buď pro elektrický či plynový sporák a stejně tak se setkáte s takovými, které jsou určeny na sklokeramickou desku nebo na desku indukční! Kupříkladu pánvička určená pro indukci musí mít ve svém dně ocel! Pokud se v tom nevyznáte, neváhejte se v obchodě přeptat.
Rozměry
Důležité jsou pochopitelně i rozměry, tedy průměr a také hloubka. Pokud si nejste jistí, jak vybrat pánev právě s ohledem na tyto parametry, vezměte jednoduše „na pomoc“ počet lidí žijících ve vaší domácnosti. Máte-li například v úmyslu vařit pro více osob, kupte pánvičku o průměru alespoň 26 nebo 28 cm. Na takovou se totiž bez potíží vejde víc než jedna porce a s přehledem na ní připravíte třeba tři nebo čtyři plátky masa atd. A jelikož pánev většinou neslouží pouze ke smažení, je dobré, pokud bude i dostatečně hluboká. Můžete v ní potom bez problémů celkem rychle připravit třeba nějakou omáčku na vaše oblíbené těstoviny.
Materiál by měl hrát při výběru prim
A nyní se konečně dostáváme k tomu, co je při výběru pánve dle našeho názoru nejpodstatnější. Ano, řeč je o materiálu, z něhož je to které nádobí vyrobeno. Skutečně kvalitní materiál totiž obvykle mívá nejenom o poznání delší životnost, ale je v porovnání s tím, co se používalo v minulosti, také zdravotně nezávadný! Každý dnes běžně používaný materiál přitom může mít své výhody a může být také pro přípravu některých pokrmů vhodnější než jiný. A co se vám nabízí?
A) TITAN – Výrobky z titanu velice dobře odolávají tepelným šokům a snesou i prudké zahřátí „na sucho“. Jde o nádobí s nepřilnavým povrchem, které se skutečně velmi lehce čistí. Zpravidla ho nepoškodíte ani kovovými kuchyňskými nástroji, což je jistě další výhoda.
B) HLINÍK – Hliník skvěle vede teplo a zvládá ho i absorbovat. Ani cenově nejde většinou o nic náročného. Je to však materiál, který se poměrně snadno deformuje a pánvička z něho vyrobená tedy nemusí vydržet v solidním stavu příliš dlouho. Takové vypouklé dno asi není pro přípravu pokrmů právě nejvhodnější, že? Nicméně existují i výrobky, které jsou odlévány tzv. „za tepla“, což umožňuje u pánvičky vyhotovit silnější dno a tím také zvýšit její odolnost a zároveň i vylepšit tepelné vlastnosti tohoto nádobí. Hliníkové pánve bývají často opatřeny nějakým nepřilnavým povrchem, který však obvykle nesnese častější kontakt s ostrým náčiním. Používejte proto při vaření raději kuchyňské náčiní ze dřeva.
C) MĚĎ – Měď je jednoznačně nejlepší vodič tepla, čemuž většinou odpovídá i vyšší cena. Takové smažení na pánvičce vyrobené z mědi je však snadné a velice rychlé. Tento materiál také téměř okamžitě reaguje na změnu výkonu vašeho sporáku, což vám vaření určitě usnadní. Dejte však pozor, abyste si nepořídili nádobí, které bude mít pouze „měděný nátěr“ a jinak bude z hliníku! Měděná pánev se také zpravidla nehodí na indukci.
D) NEREZ – Nerezové pánvičky jsou dnes v porovnání s minulostí vyráběny už značně sofistikovaným způsobem. K tomu nejlepšímu, co lze v tomto segmentu nádobí koupit zřejmě patří pětivrstvé nerezové pánve. U nich jsou mezi vnitřek z ušlechtilého nerezu a vnější plášť z chromové magnetické oceli vloženy další tři vrstvy hliníku a hliníkové slitiny. Tento postup zajišťuje rovnoměrný rozvod a akumulaci tepla a zároveň i skvělou stabilitu takového nádobí.
E) KERAMIKA – Keramické pánve dobře vedou teplo, rychle se rozpálí, ale v porovnání třeba s titanem snesou jen o něco nižší teplotu. Disponují nepřilnavým povrchem, který je tvořen několika vrstvami keramických částic. Šetrným používáním kovového náčiní jim obvykle příliš neublížíte, což je jistě výhoda.
F) LITINA – Litinové pánve disponují skutečně skvělými termo-akumulačními vlastnostmi. Používat je lze zpravidla na jakémkoli typu sporáku a jejich nepřilnavý povrch snese i poměrně nešetrné zacházení. Říká se, že vydrží téměř všechno. Dobře se čistí a můžete je zkusit dát i do myčky.
Žáruvzdorné držadlo a poklička
Určitě si všímejte i toho, zda je vámi vybraná pánev opatřena žáruvzdorným držadlem, není to totiž rozhodně samozřejmost! Takové nádobí pak můžete směle použít i pro finální úpravu nějakého pokrmu v troubě. Důležitá je jistě i poklička. Lze s ní ušetřit za energie a ani pozdější úklid sporáku nebude díky ní tak náročný!
Má smysl si připlatit?
Cenu určuje nejenom materiál, ale rovněž i kvalita zpracování, obojí je důležité a proto buďte všímaví! Jistě se vždy vyplatí zvážit všechna pro a proti pokud jde o tvar, velikost či právě materiál a kvalitu práce. No, a protože si zpravidla pánev nekupujete proto, abyste ji po několika měsících používání vyhodili a vydali se do obchodu pro novou, má obvykle smysl sáhnout i trochu hlouběji do kapsy a za opravdu dobrý produkt si raději připlatit! V kuchyni to později dozajista poznáte.
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Jak vybrat digestoř do vaší kuchyně
Jak vybrat digestoř pro vaši kuchyň? Na základě čeho zvolit tento spotřebič, který vás zbaví páry i pachů vznikajících při vaření? Nejste si...
Kávovar do vaší kuchyně zvládnete vybrat i bez cizí pomoci, stačí si jen ujasnit pár základních věcí
Kávovar v některé ze svých podob je dnes již pravděpodobně součástí vybavení většiny tuzemských domácností. Pokud patříte také mezi milovníky kávy a čirou…