K čemu je dobrá kopřiva – 7 prokazatelných účinků na lidské zdraví
Přemýšlíte, k čemu je dobrá kopřiva? Proč ji lidé sbírají a suší? Proč si někteří z nás pro sáček sušené kopřivy čas od času zajdou do lékárny? No, bude to zřejmě proto, že lze tuto nenápadnou rostlinu využít při řešení celé řady zdravotních potíží. Kopřiva si totiž dovede poradit s lecjakými neduhy.
Není váš zdravotní stav právě ideální? A zajímá vás, zda by vám tato bylina mohla také nějak prospět? Tak se na to podíváme!
Užitečná kopřiva
Kopřiva dvoudomá patří k mimořádně užitečným rostlinám. A to přesto, že se jí většinou raději vyhýbáme, abychom se o její žahavé chloupky nepopálili. Tato vytrvalá bylina zpravidla dorůstá výšky 50 až 150 cm. Kvete od června do září. Díky špičatým listům, které jsou opatřeny typickými zoubky, si ji zřejmě s žádnou jinou rostlinou nespletete. Jedině snad s hluchavkou. To ale opravdu jen výjimečně.
Na kopřivu můžete narazit skoro všude. Především ale tam, kde je půda bohatá na dusík. S oblibou roste na rumištích, na loukách nebo podél cest. Najdete ji v příkopě nebo u plotu. A samozřejmě se nevyhýbá ani naši zahradám, kde ji však obvykle nevidíme moc rádi.
A jaké je její využití? K čemu nám může být kopřiva dobrá?
Že trochu pálí? Maličkost!
Že kopřiva pálí a že se na ni holýma rukama nesahá, je zřejmě jasné každému. Většinou to ví i malé děti. Není v tom však ani zdaleka sama. Rostlin, které nám mohou způsobit podráždění kůže, je celá řada. Ovšem jen u málokterých jsme si tím natolik jistí jako právě u kopřivy. Nebo jste snad věděli, že vám může ublížit třeba i taková „krasavice“ jako je třemdava bílá? Že vám její šťávy mohou způsobit bolestivé puchýře? Asi nevěděli.
Ale zpět ke kopřivě. Její přínos pro lidské zdraví je natolik významný, že i když se o ni přece jen někdy můžete popálit, brzy vám to bude připadat jako něco, co vůbec nestojí za zmínku. Prostě maličkost. Nebo nevěříte?
7 zdravotních benefitů kopřivy
Kopřiva je v léčitelství využívána odnepaměti. A není divu. Její účinky na lidský organismus jsou totiž veskrze pozitivní. Někdy pomůže čaj nebo tinktura, jindy vás na nohy postaví kopřivová koupel. Zkusit však můžete i kopřivovou polévku. A protože je toho opravdu hodně, s čím tato bylina člověku pomáhá, vybrali jsme 7 věcí, které považujeme za obzvlášť důležité. Podívejte se, k čemu může být zdánlivě obyčejná kopřiva dobrá:
Na bolesti kloubů
Na infekce močového ústrojí
Proti alergiím
Na ekzémy
Ke zmírnění krvácení
Na zvětšenou prostatu
Na snížení hladiny cukru v krvi
Na močové cesty a prostatu
O účincích kopřivy na močové cesty toho už bylo napsáno hodně. Takže jen stručně. Je známo, že má odvar z kopřivy močopudný efekt. Jeho konzumace při problémech s močovým ústrojím se proto přímo nabízí. Kopřiva je vhodná na záněty a pomáhá při chorobném zadržování moči.
Víte, co je benigní prostatická hyperplazie? Asi ne. Jde o onemocnění, které se vyznačuje neustálou potřebou močit, ale močový měchýř se přesto nikdy zcela nevyprázdní. Je za tím zvětšená prostata, která stlačuje močovou trubici. Kopřiva nepříjemné příznaky této choroby mírní.
Klouby, alergie a ekzémy
Pokud vás snad sužuje osteoartróza, máte zřejmě nemalé bolesti v kloubech. Obvykle se objevují v rukou, bedrech, v kolenou či v páteři. Jisté je, že se takový stav neobejde bez protizánětlivých léčiv. Když chcete brát těchto léků co nejmenší množství, sáhněte po kopřivě! Nejvhodnějším řešením je lokální použití kopřivové tinktury či masti, a to přímo v místě, které vás bolí. Kopřiva neodbytnou bolest zásadním způsobem zmírní. Její protizánětlivé účinky jistě oceníte například při revmatoidní artritidě.
Kopřiva vám může také pomoci proti alergiím, které jsou způsobeny prachem nebo pylem. Nebude vám tolik téct z očí a z nosu, budete méně kýchat a zbavíte se nepříjemného pocitu svědění. Proti takové senné rýmě je kopřiva zcela nedostižná. A jak s rostlinou naložit? Spařte ji horkou vodou, zakryjte hlavu osuškou a inhalujte.
Trápí vás suché a svědivé flíčky na kůži? Mohl by to být ekzém! Kopřiva obsahuje antihistaminika a má protizánětlivé účinky. Použijte ji přímo na postižené místo. Obvykle je to nejlepší řešení.
Proti krvácení a na hladinu cukru v krvi
Je vědecky prokázaným faktem, že kopřiva pomáhá zmírňovat krvácení. Látky obsažené v této rostlině totiž stahují pokožku. Spolu s lékořicí, alpinií nebo tymiánem se proto přidává do nejrůznějších přípravků, které se aplikují přímo na kůži. Odvar z kopřiv rovněž zastavuje krvácení hemoroidů.
Máte zvýšenou hladinu cukru v krvi? Dopřávejte si odvar z listů i z kořene. Po nějakém čase se nepříznivý stav jistě upraví.
Jak připravit kopřivovou lázeň
Bolí vás nohy a hodil by se vám stručný návod na kopřivovou lázeň, která vám uleví? Chcete vědět, jak snadno připravíte koupel, která zmírní bolesti při revmatismu nebo při artritidě? Zde máte jednoduchý "recept":
Do nádoby nalijete 5 litrů vody, přidejte dvě hrsti listů a stonků kopřivy a nechte celý den louhovat. Potom tento nálev přiveďte k varu. Až trochu zchladne, ponořte do něj nohy. Dvacet až třicet minut takové „koupele“ obvykle postačí. Nálev můžete použít i vícekrát.
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Rakytník řešetlákový lze sklízet už v srpnu. Víte, jak ho pěstovat a jak využít jeho plody?
Rakytník řešetlákový je okrasný opadavý keř, který může vcelku úspěšně pěstovat téměř každý. Pochází sice z Ruska, ale dnes je již...
Udělejte si domácí pampeliškový med
Pampeliška lékařská neboli smetanka lékařská je trvanlivá bylina s krátkým jednoduchým oddenkem, který postupně přechází v…
Kurkuma může mít na vaše zdraví blahodárný vliv. Musíte ji však konzumovat pravidelně a v dostatečném množství!
Jako kurkuma je označováno koření, které se získává z kořene kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Kořen se nejprve povaří a pak jednoduše rozemele ...
Konopný olej má na lidský organismus veskrze pozitivní vliv. Využijte ho v boji se zdravotními problémy!
Konopný olej je neocenitelným pomocníkem v boji proti celé řadě nemocí. Lidé si to už naštěstí velmi dobře uvědomují a neváhají jeho blahodárných účinků náležitě využít...