Mochyně je rostlina patřící do čeledi lilkovitých a vyskytuje se ve více než devadesáti druzích. Jejím domovem je Amerika, ale běžně na ni můžete narazit i jinde. Tato bylina se totiž rozšířila bezmála do všech koutů světa. V našich zahradách už dávno zdomácněl druh, jemuž se říká mochyně židovská a někdy také „židovská třešeň“. Jde o poměrně odolnou trvalku, jejíž plody jsou ukryty v měchýřcích oranžové barvy, které svým tvarem připomínají malé lampiony. A právě díky těmto „lampionkům“ si ji s žádnou jinou rostlinou nemůžete splést. Už víte, o jaké bylince je řeč?
Chcete si mochyni zkusit vypěstovat? Není to složité. Jen se musíte rozhodnout, kterému druhu dáte přednost. Máte totiž rozhodně na výběr. Přestože je v našich krajích nejrozšířenější zmíněná mochyně židovská, poslední dobou si stále větší oblibu získává také mochyně peruánská. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Na mochyni židovské si moc nepochutnáte
Pokoušíte se zkrášlit okolí svého domu a usilovně přemýšlíte, jak na to? Jak by měla třeba vypadat taková zahrada? Jaké rostliny do ní vysadit? A co vyzkoušet mochyni? Mochyně židovská (Alkekengi officinarum), lidově označovaná jako židovská třešeň, je pro okrasu přímo stvořená! Tato trvalka, která dorůstá výšky okolo půl metru, totiž vytváří nádherné sytě oranžové kalichy podobné malým lampionům. A právě tyto lampionky se mohou stát ozdobou vaší zahrady. Než si židovskou třešeň pořídíte, měli byste asi vědět, že každý kalich ukrývá drobný, zhruba jeden až dva centimetry velký plod. Faktem ale je, že o plody tu rozhodně nejde. Jejich konzumace se nedoporučuje a to z dobrého důvodu. Příliš si na nich nepochutnáte. A nejen to. Nejsou-li dostatečně zralé, způsobují citlivějším lidem nevolnost a zažívací potíže. Je proto lépe se jim vyhnout.
Ostatně, mírně jedovatá je v podstatě celá rostlina. A proč ji tedy vůbec pěstovat? Právě kvůli její kráse. Však uvidíte, že to stojí za to!
Pro podzimní dekorace je jako stvořená
Věřte, že mochyni židovskou se vám rozhodně pěstovat vyplatí. Její půvabné oranžové lampionky jsou jednoduše neodolatelné. Vaši zahradu doslova rozzáří! A nejen zahradu! Kalichy získávají své nádherné zbarvení až koncem léta a jsou proto přímo předurčeny k výrobě rozmanitých podzimních dekorací. Budou se skvěle vyjímat v jakékoliv váze, výborně doplní zelené větvičky jehličnanů nebo buxusu a vytvořit z nich můžete i nádherné věnce, jimiž ozdobíte zeď, stůl nebo třeba dveře.
Pěstování mochyně je docela snadné. Dobře se jí daří v lehkých, středně těžkých i kyselých půdách. Až pro ni budete vybírat v zahradě vhodné místo, pamatujte, že má nejraději polostín. Než ji zasadíte, půdu důkladně prokypřete a neváhejte ji „vylepšit“ kvalitním hnojivem. Uleželý kravský hnůj je prý ideální. Rostlina z něj získá dostatek živin a bude skvěle prospívat. Jelikož jde o trvalku, může okolí vašeho domu zdobit celé roky. Během léta ji však musíte pravidelně zalévat a zbavovat plevele a v průběhu sezony ještě alespoň jednou přihnojit.
A ještě jedna dobrá rada. Pokud nechcete, aby mochyně časem zaplavila celou vaši zahradu, měli byste ji průběžně ořezávat. Je totiž značně rozpínavá!
Peruánská „sestřenice“
Jak jsme už řekli, mochyně židovská má celé zástupy „příbuzných“. Patří k nim například mochyně peruánská (Physalis peruviana). Jde o rostlinu jednoletou, takže ji musíte každý rok vysadit znovu. Množí se semínky. Na rozdíl od mochyně židovské, která se spolehlivě rozmnožuje pomocí oddenků. Physalis peruviana miluje slunce a vyžaduje lehkou a mírně vápnitou půdu. Dosahuje výšky zhruba jednoho metru a podobně jako její „židovská sestřenice“ vytváří plody, které jsou vždy ukryté v uzavřeném kalichu. Kalichy mochyně peruánské bývají světlejší než „lampionky“ mochyně židovské. Nejčastěji jsou zbarveny šedozeleně až žlutě. Plody mají barvu žlutooranžovou a dozrávají s koncem léta. Jsou velice chutné a navíc i zdravé. Ale pozor! Pouze ty, které jsou skutečně vyzrálé! Konzumace nezralých plodů vám může způsobit zdravotní problémy.
Přestože je mochyně peruánská také poměrně rozpínavou rostlinou, na rozdíl od mochyně židovské ji nijak omezovat nemusíte. Spolehlivě totiž nepřežije první silnější mrazy!
Skvělá chuť a léčebné účinky
Jak jsme řekli, plody mochyně peruánské chutnají přímo skvěle. Jsou sladce nakyslé a jejich vůně připomíná ananas. Mají nízký glykemický index, takže si je mohou bez obav dopřávat i lidé trpící diabetem. Za rostoucí oblibou těchto plodů stojí také jejich antioxidační účinky a příznivý vliv, který mají na imunitu lidského organismu. Někteří odborníci je proto neváhají řadit mezi tzv. superpotraviny. Sušené plody se používají při nemocech ledvin a močových cest. Jsou prý účinné také proti revmatismu a dně. Díky obsahu pektinů regulují trávení, snižují krevní tlak a přispívají k optimálnímu fungování nervové soustavy. Plody lze konzumovat čerstvé i sušené a dají se z nich také připravovat džemy nebo kompoty. Z těch, které usušíte, si pak můžete připravit odvar.
Co říkáte, nestojí to za pokus? Nebo se vám snad zdravotní problémy vyhýbají a do zahrady vysadíte raději „židovskou třešeň“? Čistě pro okrasu?
Štítky
ZahradaMohly by vás zajímat další články
Jak pěstovat rajčata? Můžete to zkusit třeba i na balkóně!
Jak pěstovat rajčata? Můžete to zkusit na záhonku, ve skleníku či v podomácku vyrobeném fóliovníku, ale stejně tak je to možné třeba na terase...
Rakytník řešetlákový lze sklízet už v srpnu. Víte, jak ho pěstovat a jak využít jeho plody?
Rakytník řešetlákový je okrasný opadavý keř, který může vcelku úspěšně pěstovat téměř každý. Pochází sice z Ruska, ale dnes je již...
Pěstování hortenzie není žádná věda. Pár základních pravidel však dodržet musíte!
Hodláte se vrhnout na pěstování hortenzie, ale nejste si jistí, zda se o tuto květinu dokážete odpovídajícím způsobem postarat? Rádi byste, aby vaši zahradu...
Pěstování balkonových květin není vůbec náročné. Musíte si však umět vybrat ty správné druhy!
Pěstování balkonových květin je široce rozšířeným koníčkem. S touto zálibou se setkáte téměř všude, kde to klimatické podmínky jen trochu umožňují. Není divu. Skoro každý ...