Jak pěstovat rajčata? Můžete to zkusit třeba i na balkóně!
Jak pěstovat rajčata? Můžete to zkusit na záhonku, ve skleníku či v podomácku vyrobeném fóliovníku, ale stejně tak je to možné třeba na terase nebo na malém balkoně někde v paneláku. Pokusit se o to tedy může v podstatě každý bez ohledu na fakt, kde bydlí a zda má k dispozici nějakou zahrádku. Mnoho lidí se také pěstování rajských jablíček věnuje, ale zdaleka ne vždy s žádoucím výsledkem v podobě červených, šťavnatých a sladkých plodů. Pokud si chcete skutečně pochutnat a to ať už na čerstvých rajčatech, případně na některém z mnoha „rajčatových pokrmů“, měli byste sazenicím, které si pořídíte, dopřát kvalitní péči. Není to přitom nic složitého. Jak na to?
Jak pěstovat rajčata, aby výsledek stál za to?
Jak jsme si už řekli, dosáhnout uspokojivých výsledků může takřka každý. Chce to však dodržet alespoň několik základních pravidel. Rajčata lze pochopitelně pěstovat „od píky“, což znamená, že si zakoupíte semena, která zasejete. Nicméně snazší a zejména pak pro začátečníky i vhodnější cestou je pořízení vzrostlých sazenic. Narazíte na ně takřka v každém zahradnictví, případně požádáte zkušenějšího souseda, jestli by vám pár rostlinek nepřenechal. Sazenice by měly být v ideálním případě vysoké cca 20 cm a jejich výsadba se provádí nejčastěji v průběhu měsíce května.
Kam s nimi?
Rajská jablíčka můžete zasadit na záhon nebo je pěstovat například ve větších květináčích vyrovnaných hezky podél zdi vašeho domu. Při výběru místa nezapomeňte na fakt, že rajčata potřebují dostatek slunce a že dávají přednost závětří. Zasadit je lze i do skleníku nebo fóliovníku, kde budou navíc dobře chráněna před nepřízní počasí, hlavně před bouřkami doprovázenými silným deštěm a kroupami.
S vodou to rozhodně nepřehánějte! Zalévejte více méně pravidelně, ovšem až ve chvíli, kdy rostliny „zkonzumují“ předchozí zálivku a půda okolo nich začíná pomalu vysychat. Jakmile sazenice trochu povyrostou, zapíchněte ke každé nějaký klacík nebo tyčku o síle několika málo milimetrů, aby se měla rajčata postupně o co „opřít“. Rostlinky k tyčkám zlehka přichytněte třeba stahovací páskou nebo provázkem.
Jde to i na balkoně!
Nemáte-li k dispozici zahradu, nevadí. Bude stačit i menší balkon, na který během dne alespoň pár hodin svítí sluníčko a na který příliš nefouká. Ideální je zasklená lodžie. Rajčata totiž mají ráda světlo a teplo, ale déšť a silnější vítr jsou věci, bez nichž se docela dobře obejdou. A v čem je na balkoně pěstovat? Nejlepší volbou jsou „samozávlahové“ nádoby (truhlíky a květináče). Hodí se jak pro pěstování větších odrůd, tak i těch zakrslých. Jejich výhodou je to, že omezují riziko vzniku plísní, jelikož je rostlinám voda dodávána odspoda a listy tak zůstávají víceméně suché.
Jakou zvolit půdu a jaké hnojivo?
Je dobré vědět, jakou půdu máte ve vaší zahradě k dispozici. Rajčata pěstovaná na kvalitních a humózních půdách se totiž většinou obejdou bez hnojení. Pokud je však zemina chudá na živiny, je samozřejmě nutné nějaké dodat. Nejlepší je už na podzim zapravit do země klasický hnůj nebo kompost. Rostliny pak přihnojujeme i v průběhu jejich růstu. A co jim lze dopřát? Zkuste jít přírodní cestou a používejte následující „hnojiva“:
SLEPIČÍ TRUS - Ten dodá vašim rajčatům nezbytný dusík. „Slepičí“ hnojivo připravíte smícháním několika gramů trusu s vodou. Vše stačí nechat několik dní kvasit v sudu a můžete zalévat.
CIBULOVÉ SLUPKY – Slupky z cibule povařené ve vodě rozházíte okolo rajčat, čímž rostlinám nejen dodáte živiny, ale zároveň je ochráníte před celou řadou škůdců, kterým cibule „nevoní“.
DŘEVĚNÝ POPEL – Dodává rostlinám draslík. Popel lze vmísit do půdy přímo nebo ho můžete smíchat s vodou a pak použít na zálivku.
Pokud nemáte slepice a ani netopíte v krbu dřevem, nevěšte hlavu. Nejrůznější hnojiva je samozřejmě možné zakoupit, stačí se jen v obchodě zmínit, že potřebujete něco, čím byste podpořili růst vašich rajčat. Určitě si vyberete.
Víte, co je zálistek?
Zálistek neboli fazoch je vedlejší výhon rostoucí na hlavní ose rostliny a to v paždí listů. Nové zálistky se konkrétně u rajčat objevují poměrně rychle a je proto nutné rostlinky často kontrolovat a těchto zálistků je neustále zbavovat. Zbytečně totiž ubírají živiny, což se nakonec negativně promítne nejenom do množství plodů, ale také do jejich velikosti. Fazochy proto včas vylamujte a úroda vašich rajčat bude jistě o poznání bohatší!
Štítky
Zahrada InspiraceMohly by vás zajímat další články
Fenykl sladký je zdravá, voňavá a velmi chutná zelenina. Zkuste si ho vypěstovat sami!
Fenykl sladký, někdy také nazývaný boloňský či hlíznatý je mimořádně chutná a zdravá zelenina. Ve středomoří byl tento druh fenyklu dobře znám už ve starověku...
Pěstování balkonových květin není vůbec náročné. Musíte si však umět vybrat ty správné druhy!
Pěstování balkonových květin je široce rozšířeným koníčkem. S touto zálibou se setkáte téměř všude, kde to klimatické podmínky jen trochu umožňují. Není divu. Skoro každý ...
Bylinky, kterým se bude skvěle dařit i v květináčích
Chcete mít vždy po ruce čerstvé bylinky? Takové, ze kterých byste si mohli připravovat lahodný čaj? Nebo je hodláte používat k ochucování jídel? Není nic jednoduššího...