Fenykl sladký je zdravá, voňavá a velmi chutná zelenina. Zkuste si ho vypěstovat sami!
Fenykl sladký, někdy také nazývaný boloňský či hlíznatý je mimořádně chutná a zdravá zelenina. Ve středomoří byl tento druh fenyklu dobře znám už ve starověku a třeba italská nebo francouzská kuchyně se bez něj obejdou jen těžko. U nás bohužel zatím příliš populární není, což je určitě škoda. Jeho křehké bulvy mají výraznou anýzovou chuť, krásně voní po lékořici a přidávají se třeba do zeleninových salátů, zapékají se nebo grilují. Chcete o fenyklu zjistit víc? Rádi byste jeho pěstování vyzkoušeli? Tak se na tuto zeleninu společně podíváme.
Není fenykl jako fenykl!
Zatímco fenykl obecný se pěstuje pro nať a také pro semena, z nichž se připravují nejrůznější čajové směsi, ten sladký neboli boloňský, je pěstován kvůli listovým řapíkům, které mají podobu masité bílé bulvy. Je to skutečně lahodná zelenina, jejíž specifickou chuť mají „na svědomí“ sladká silice anetol a lehce nahořklý fenchol. Obsahuje celou řadu prospěšných vitamínů a také vlákninu, hořčík, vápník, železo či betakaroten. Díky vysokému podílu vlákniny je fenykl prospěšný lidem, kteří mají potíže s nadýmáním, se zácpou a obecně se zažíváním. Díky vitamínům a dalším prvkům přispívá jeho konzumace k posílení imunity. Skvěle účinkuje při chorobách dýchacích cest, a jelikož obsahuje cca 90 % vody, je považován za ideální stravu při hubnutí. Je rovněž výborným močopudným prostředkem a má také uklidňující účinky.
V obchodech na něj často nenarazíte
V tuzemských obchodech se se sladkým fenyklem příliš často nesetkáte. Pokud ho chcete zařadit do svého jídelníčku, většinou vám nezbude nic jiného, než si ho vypěstovat sami. Není to nic složitého. Pěstovaly ho už naše babičky a zejména při ochucování jídel se používal mnohem více než dnes. Přestože je domovem na jihu, o čemž svědčí i pojmenování jeho odrůd (nejen boloňská, ale také sicilská, florentská či palermská), daří se mu celkem dobře i v našich zeměpisných šířkách. Zpravidla mu neublíží ani podzimní chlad. Vlastní výpěstky mají proti kupovaným tu výhodu, že jsou vždy naprosto čerstvé. A jak známo, čerstvá zelenina je zpravidla nejlepší. Chcete to vyzkoušet?
Jak fenykl pěstovat
Pro dobrou úrodu je nejdůležitější to, jaký typ půdy máte ve vaší zahradě. Fenyklu se nejlépe daří v neutrální nebo zásadité půdě. Co dalšího byste pro zdárné pěstování této zeleniny měli ještě vědět?
- Fenykl má rád teplo a závětří, půdu hlubokou a dobře propustnou.
- Pěstujte ho jako tzv. následnou plodinu (třeba po raných bramborách nebo listových salátech).
- Výsev fenyklu provádějte zhruba od první poloviny června až do půlky srpna a to rovnou do záhonu. Pokud si ho chcete na jaře předpěstovat, musíte dohlédnout na to, aby semínka klíčila při teplotě vyšší než 20 °C. Sazenice se třemi až čtyřmi pravými listy, které vám ze semínek vzejdou, pak nesmíte vysadit před 15. květnem! Obojí je důležité, aby fenykl tzv. nevybíhal do květu, což by značně znehodnotilo bulvy (jejich chuť a kvalitu).
- Nejlépe se mu daří při teplotách od 10 do 24 °C.
- Fenykl nehnojte chlévskou mrvou. Zkuste vyzrálý kompost nebo výluh z kopřiv.
- Aby se řapíky vybělily a měly příjemně nasládlou chuť, musíte rostliny cca 3 týdny před sklizní přihrnout. Bulvy mají tou dobou v průměru cca 5 cm.
- Neobejde se bez pravidelné a poměrně vydatné zálivky!
- Fenykl sklízejte dřív, než udeří větší noční mrazy! Nejpozději v říjnu. Rostlinu uřízněte hned nad povrchem půdy, jinak by se mohla hlíza rozpadnout! Část sklizně můžete uložit do půdy v pařeništi, případně do sklepa, aby vám déle vydržela.
Fenykl sladký a jeho využití v kuchyni
Sladký fenykl lze využít jako zeleninu, ale také jako koření. Konzumovat ho můžete téměř celý. Stonky jsou podobné řapíkatému celeru a mají příjemně sladkou chuť. Přidávat je můžete do polévek, salátů nebo jimi dochucovat dušená či smažená jídla. Listy dobře poslouží především k ochucení zeleninových pokrmů nebo omáček a zdobit jimi můžete třeba obložené chlebíčky. Nejlepší jsou však křehké bulvy fenyklu. Ve Francii a Itálii jsou naprosto běžnou součástí zeleninových salátů a lidé je také s oblibou grilují, dusí a zapékají. Takový fenykl pečený s parmezánem a fenyklovým máslem, to je skutečná delikatesa. Bulvy fenyklu se hodí k pečeným masům a to třeba jako nádivka. Můžete je použít do rizota nebo k nejrůznějším těstovinám. Za lahůdku jsou považovány také slané fenyklové koláče.
Je to pochoutka
Je pravdou, že v syrovém stavu je anýzová chuť fenyklu možná až příliš silná a podobné je to s jeho lékořicovou vůní. Díky tepelné úpravě se však obojí příjemně zjemní a sladký fenykl se stává výtečnou pochoutkou. Lze ho dochutit pepřem, citrónem, pomeranči nebo jablky. S tím vším si skvěle rozumí. Výtečný je rovněž v kombinaci s oříšky nebo s rozinkami. Tepelně neupravený (např. v salátech) vytváří zajímavé chuti s olivami, rajčaty a nejrůznějšími sýry.
Tak co, zkusíte si sladký fenykl vypěstovat, nebo máte pocit, že byste pro něj nenašli v kuchyni žádné využití?
Štítky
Zahrada InspiraceMohly by vás zajímat další články
Jak pěstovat rajčata? Můžete to zkusit třeba i na balkóně!
Jak pěstovat rajčata? Můžete to zkusit na záhonku, ve skleníku či v podomácku vyrobeném fóliovníku, ale stejně tak je to možné třeba na terase...
Rakytník řešetlákový lze sklízet už v srpnu. Víte, jak ho pěstovat a jak využít jeho plody?
Rakytník řešetlákový je okrasný opadavý keř, který může vcelku úspěšně pěstovat téměř každý. Pochází sice z Ruska, ale dnes je již...
Česnek - vše, co o této zázračné rostlině potřebujete znát
Česnek je jednou z nejzdravějších potravin, které můžete svému tělu dopřát. V kuchyni se bez něj takřka neobejdete a v některé ze svých podob...