Přesunout na hlavní obsah
DECORO wb_sunny
  • Úvod
  • Interiér
  • Nábytek
  • Dekorace
  • Zahrada
  • Inspirace
  • Náš dům
search

Objevila se ve vašem bytě plíseň? Poradíme vám, jak s ní spolehlivě zatočit


od Redakce Decoro
1. 3. 2025 |7 minut čtení
Objevila se ve vašem bytě plíseň? Poradíme vám, jak s ní spolehlivě zatočit

Objevila se vám v bytě plíseň? Pak neváhejte ani minutu a začněte problém řešit! A proč byste si měli pospíšit? Snad proto, že plesnivá zeď nevypadá vůbec hezky? No, to jistě také. Ale na nic nečekejte hlavně z toho důvodu, že většina plísní může být pro vás nebezpečná. Spory, které se šíří vzduchem, zkrátka představují zdravotní riziko. A to zejména tehdy, je-li jejich koncentrace vysoká.

Ale žádnou paniku! Nepříjemný problém lze docela snadno zvládnout. Alespoň většinou. Nevěříte? Tak my vám dnes poradíme, jak s takovou plísní zatočit a podíváme se také na to, jak zamezit tomu, aby se ve vašem příbytku znovu objevila.  

Na plíseň narazíte většinou v koupelně
Na plíseň narazíte většinou v koupelně

Máte v bytě plíseň? Na nic nečekejte!

Jak už jsme řekli, plesnivá zeď nevypadá kdovíjak. Ale to je jen menší část problému. Jde hlavně o zdraví. Spory plísní poletující vzduchem mohou vyvolat alergické reakce a potíže s dýcháním. Citlivějším lidem někdy plíseň způsobí i závažnější komplikace. Podráždí jejich průdušky a plíce natolik, že v nich vyvolá zánět. Zhoršuje astma, je příčinou bolestí hlavy a  dráždí pokožku. Vznik ekzémů není žádnou výjimkou. A pozor! Některé druhy plísní jsou dokonce karcinogenní!

Především proto, a nikoliv jen z estetických důvodů, je důležité začít s plísní bojovat. Musíte se jí prostě zbavit co nejdříve. Na nic nečekejte! A jak na to? Prvním krokem je identifikace příčiny jejího vzniku. Jde o to zjistit, proč se vám v bytě plíseň vlastně objevila. Teprve potom si s ní můžete poradit. Pokud nenajdete a neodstraníte základní příčinu problému, můžete plíseň odstraňovat jak chcete. Vždy se však vrátí. Zas a znova.    

Plíseň se často objevuje u oken
Plíseň se často objevuje u oken

Proč plíseň vzniká a jak tomuto problému předejít?

Plísním se daří v prostředí s vysokou vlhkostí a nedostatečným větráním. To je nutné si uvědomit. V ideálním případě by vlhkost v bytě neměla překročit 50 %. Vyšší vlhkost je z hlediska vzniku plísní riziková. Pokud jde o naše příbytky, plísně se objevují především v koupelnách, kuchyních a sklepích. Narazit na ně můžete i v předsíni. Velice často začnou bujet v rozích místností a také u oken. Tedy tam, kde dochází ke kondenzaci vlhkosti.

Nejčastější příčiny vzniku plísní lze shrnout do těchto tří bodů:

  • Tepelné mosty -  jsou místa, kde dochází k rychlému úniku tepla z místností. Typicky jde o stará okna, respektive jejich nejbližší okolí. Na takových místech se sráží vlhkost a vznikají tím ideální podmínky pro růst plísní.
  • Zatečení vody – třeba z poškozeného potrubí, rozbité střechy nebo netěsnícího okna je častou příčinou vzniku plísní. Těsnění oken nebo stav střechy je proto rozumné alespoň čas od času prověřit.  
  • Nedostatečné větrání – je poměrně častým „hříchem“, který vede ke vzniku plísní. Vlhký vzduch se v bytě hromadí a vytváří pro růst plísní ty nejlepší podmínky. S ohledem na to je obzvláště důležité často větrat, a to především v koupelně a také v kuchyni, kde se zpravidla tvoří největší množství vlhkosti.  
Plísním se daří v prostředí s vysokou vlhkostí
Plísním se daří v prostředí s vysokou vlhkostí

Prevence se rozhodně vyplatí!

Pokud jde o plísně, prevence se rozhodně vyplatí. Je to jednodušší než muset řešit vzniklé potíže. Pravidelně větrejte a kontrolujte stav svého příbytku. Případné zdroje vlhkosti se vždy snažte včas eliminovat! Prostě si pamatujte, že prevence je vždy lepší než řešení následků. Vyplatí se vám třeba i nákladnější investice do kvalitní izolace a účinného větracího systému, a to zejména z dlouhodobého hlediska. Dává to smysl jak s ohledem na vaše zdraví, tak i s přihlédnutím k pozdějším úsporám. Díky kvalitní izolaci ušetříte za energie, jejichž cena je u nás dosti vysoká, a nebudete nuceni vynakládat další prostředky na boj s plesnivými zdmi.

Jednoduchá pravidla prevence:

  • Pravidelně větrejte - od jara do podzimu otevírejte okna několikrát denně. V zimě větrejte krátce a intenzivně – stačí i 5 až 10 minut a to 2x za den.
  • Udržujte optimální vlhkost vzduchu - používejte odvlhčovač vzduchu, je-li to žádoucí. Vlhkost v interiéru můžete snížit také pomocí pokojových rostlin, které ji pohlcují. Nabízí se břečťan, kapradí či lopatkovec. Zkusit můžete filodendron i zelenec. Pro kontrolu si také pořiďte vlhkoměr.
  • Zateplete dům – pořízení kvalitních oken a zateplení obvodových zdí sníží riziko kondenzace vlhkosti. Práce však musí být provedeny odborně!
  • Nesušte uvnitř prádlo - pokud nemáte k dispozici sušičku, sušte prádlo venku, v krajním případě pak v dobře větrané místnosti.
  • Celý byt pravidelně kontrolujte - zaměřte se hlavně na místa s vysokou vlhkostí (typicky koupelny či kuchyně).  
Plíseň v bytě
Plíseň v bytě

Máte správně postavený nábytek?

Kromě výše zmíněných doporučení je důležité dbát i na správné uspořádání nábytku. Zde platí základní pravidlo: nábytek by nikdy neměl být umístěn hned u stěn, jinak vzduch v bytě nemůže správně cirkulovat. Optimální cirkulace vzduchu je přitom z hlediska prevence proti vzniku plísní velmi důležitá. Určitě také neuškodí, když si pořídíte nábytek, který nebude náchylný k absorbovaní vlhkosti. Dřevo, z něhož je vyroben, musí být náležitě ošetřeno!  

Nábytek by neměl stát u zdi
Nábytek by neměl stát u zdi

Likvidujete plíseň? Bez ochranných pomůcek ani ránu!

Nejrizikovějším obdobím pro vznik plísní v domácnosti je zima. Vlhkost vzduchu bývá v zimě vyšší a lidé navíc často špatně a hlavně málo větrají. A problém je na světě.

Našli jste doma plíseň? Zlikvidujte ji! Při její eliminaci však musíte postupovat opatrně. Bez ochranných pomůcek se rozhodně neobejdete! Rukavice a respirátor. To je základ! Spory plísní se vám totiž mohou dostat jak do dýchacích cest, tak na pokožku. A na zdravotní problémy je zaděláno.

Napadení plísní menšího rozsahu lze většinou odstranit pomocí běžných čisticích prostředků. Někdy stačí ocet, jindy pomůže Savo. V případě rozsáhlejšího napadení je nutné použít speciální protiplísňové přípravky, které jsou k dostání v drogeriích, případně ve stavebninách. Pokud se plíseň objeví v místnosti, kde trávíte opravdu hodně času, snažte se po jejím odstranění a po ošetření zdi celý prostor důkladně vyvětrat a pak hodně zatopte. Místnost je nutné vyhřát a zeď vysušit. Jinak se plíseň brzy vrátí.

Jak na to:

  • Zbavte se zdroje vlhkosti - opravte poškozené potrubí nebo střechu, vyměňte nebo opravte okna.
  • Odstraňte viditelné stopy plísně - použijte houbičku nebo hadřík namočený v čisticím prostředku.
  • Napadenou plochu po ošetření vysušte – zatopte a také použijte speciální vysoušeč zdiva.
  • Aplikujte protiplísňový přípravek – a to přesně podle návodu na obalu. Zeď se později vyplatí natřít barvou s protiplísňovou přísadou.
  • Zajistěte dostatečné větrání – nejprve místnost důkladně vyvětrejte jednorázově a pak nezapomeňte na pravidelné větrání.  
Použijte barvu s protiplísňovou přísadou
Použijte barvu s protiplísňovou přísadou

Kdy vám pomůže odborník

Pokud se plíseň po čase znovu objeví a to přesto, že jste při jejím odstraňování postupovali více méně správně, asi vám nezbyde než se obrátit na odborníky. Specializované firmy, které si s vaším problémem poradí, samozřejmě existují. Odborníky požádejte o pomoc rovněž v případě, kdy je napadení plísní opravdu rozsáhlé. Specialisté to obvykle zvládnou. Spolehlivě identifikují zdroj nadměrné vlhkosti, plíseň zlikvidují a ještě vám vysvětlí, jak se máte zařídit, aby se plíseň do vašeho domova už nikdy nevrátila.

 

Obrázky č. 1, 3 a 5 vytvořeny s pomocí ChatGPT 4o


Štítky

Interiér Náš dům

Mohly by vás zajímat další články

Vnitřní omítky a materiály, které se k jejich přípravě dnes používají nejčastěji
Interiér, Náš dům

Vnitřní omítky a materiály, které se k jejich přípravě dnes používají nejčastěji

16. 1. 2020 | 4 minut čtení

Správně zvolené a kvalitně provedené vnitřní omítky jsou velice důležitou součástí domu. Dovedou ochránit zdivo před poškozením a krom toho...

Žulová deska se skvěle uplatní na kuchyňské lince. Výborně vám však poslouží i u krbu, na pracovním stole či pod umyvadlem!
Interiér, Nábytek, Náš dům

Žulová deska se skvěle uplatní na kuchyňské lince. Výborně vám však poslouží i u krbu, na pracovním stole či pod umyvadlem!

16. 9. 2021 | 6 minut čtení

Kvalitní žulová deska najde využití v domácnosti vždycky. Ať už jako pracovní plocha kuchyňské linky, krbová deska nebo luxusní vnitřní parapet. Možností je...

Při renovaci bytu použijte tekuté tapety. Jsou lepší než papírové a vydrží i více než 15 let!
Interiér, Náš dům

Při renovaci bytu použijte tekuté tapety. Jsou lepší než papírové a vydrží i více než 15 let!

20. 10. 2022 | 5 minut čtení

Víte, co jsou to tekuté tapety? Nebo jste o nich ještě nikdy neslyšeli? Řekněme, že jste se rozhodli poněkud vylepšit zanedbaný interiér vašeho příbytku, protože od posledního malování...

Sdílejte

Ikona facebook Ikona twitter Ikona linkedin
Sdílejte:
Ikona facebook Ikona twitter Ikona linkedin

Informace

  • Inzerce a kontakt

Sociální sítě

  • Facebook
  • Instagram

Redakční systém

Dragon CMS - redakční systém pro online zpravodajství