Vnitřní omítky a materiály, které se k jejich přípravě dnes používají nejčastěji
Správně zvolené a kvalitně provedené vnitřní omítky jsou velice důležitou součástí domu. Dovedou ochránit zdivo před poškozením a krom toho vytvářejí též potřebný základ celkového vzhledu stěn. A jelikož dnes existuje celá řada druhů takových omítek, vybrat si mezi nimi tu ideální nemusí být úplně snadné. Právě proto se vám s tím pokusíme trochu pomoci.
Vnitřní omítky jako ochrana i designový prvek
Omítnutí vnitřních stěn budovy je obvykle jedním z posledních úkonů při realizaci každé stavby. Význam toho jaký typ omítky zvolíte je podobně důležitý jako kvalita odvedené práce. Je proto zcela namístě věnovat výběru patřičnou pozornost. Dobře zvolená vnitřní omítka totiž dovede vylepšit technické vlastnosti zdiva, zajistit jeho ochranu před mechanickým poškozením a v neposlední řadě poskytne nezbytný základ pro konečnou estetickou úpravu stěn každé místnosti. Některé typy omítek (např. hliněné) mohou pak dokonce být i bez dalších zásahů samy o sobě velice zajímavým designovým prvkem a díky jejich použití si už nemusíte klást otázku jak vymalovat interiér vašeho příbytku.
Co vzít v úvahu především?
Jedním z důležitých kritérií ovlivňujících výběr interiérových omítek je bezpochyby to, jak ten který typ bude ve výsledku na stěnách vypadat. Pro většinu z nás je toto estetické hledisko nesporně tím hlavním a ne vždy jsme ochotni brát v potaz i další, neméně významné věci. Jaké? Pomineme-li cenu, která nás bude zřejmě také zajímat, je nutné brát v úvahu především materiál, z něhož jsou stěny vybudovány. Dále jde o nerovnosti a další případné nedostatky, které by měly být použitou omítkou eliminovány a pominout nelze ani fakt, zda se bude jednat o prostory s předpokládanou vyšší vlhkostí (nejčastěji koupelny).
5 základních typů omítek
Vnitřní omítky lze rozdělit na nejrůznější typy a to jak na základě použitého materiálu, tak i třeba podle množství nanášených vrstev nebo také s ohledem na způsob jejich konečné úpravy. My se zaměříme především na to, s jakými materiály se dnes při aplikaci interiérových omítek můžete setkat nejčastěji. Jde o pět základních typů.
Štuková
Nanáší se ve dvou vrstvách. Je zřejmě nejpoužívanějším druhem vnitřní omítky. Spodní vrstva bývá silnější a je vytvořena z cementové nebo vápenocementové malty. Vrstva svrchní je pak velice jemná a tenká a po jejím vyhlazení lze aplikovat jak malbu, tak třeba i tapety.
Vápenná
Jde o jednovrstvou hrubou omítku. Je nanášena obvykle v silnější vrstvě (nejčastěji 1,0 – 1,2 cm). Setkat se s ní můžete především na štítech domů, půdách či komínech. Chcete-li vytvořit hladkou vápennou omítku, přidejte drobně zrnitý písek, vytvořte vrstvu o tloušťce cca 1,5 cm a povrch vyhlaďte. Dejte pozor, abyste tento typ nepoužili tam, kde je zvýšená vlhkost!
Cementová, vápenocementová
Jednovrstvá omítka z cementové či vápenocementové malty o tloušťce 1,0 – 1,2 cm. Používá se hlavně tam, kde je zvýšená pravděpodobnost nějakého mechanického poškození a také v místech s vyšší vlhkostí vzduchu. Je dobře využitelná i v situaci, kdy chcete zakrýt nerovnost zdiva, jen je třeba aplikovat o něco silnější vrstvu (cca 1,5 – 2,0 cm).
Sádrová
Má hladký povrch a díky dobré přilnavosti ji lze bez potíží aplikovat jak na cihlové, tak i na betonové či pórobetonové zdi. Poměrně rychle schne, ale v porovnání s předešlými typy není příliš odolná proti mechanickému poškození.
Hliněná
Čím dál oblíbenější typ interiérové omítky je vyráběn z jílu, vody, písku a organických příměsí. Finální vzhled zdí působí po nanesení hliněné omítky přírodním dojmem a neaplikují se na ni už žádné nátěry. Za zmínku stojí jistě fakt, že v interiéru dokáže regulovat vlhkost vzduchu, čímž zajišťuje příznivější mikroklima. Má rovněž slušné zvukově-izolační vlastnosti, což jistě ocení třeba obyvatelé panelových domů.
Vybírejte s rozvahou!
Výběr vhodného typu interiérové omítky není jistě radno uspěchat. Vždy dobře zvažte nejenom to, jak by měly podle vašich představ stěny místností nakonec vypadat, ale dbejte především na správnou volbu materiálu, z něhož budete takovou omítku připravovat. Jde přitom zejména o to, jaký typ podkladu hodláte omítnout a také o sílu vrstvy, kterou budete potřebovat k eliminaci nerovností. Pokud máte v úmyslu zvládnout vše svépomocí, určitě se předem alespoň poraďte s někým zkušeným. Můžete tak ušetřit nejenom čas a nervy, ale i docela slušné peníze!
Štítky
Interiér Náš důmMohly by vás zajímat další články
Jak vymalovat interiér vašeho domu?
Jak vymalovat interiér vašeho příbytku svépomocí a to takovým způsobem, abyste se doma cítili co nejlépe? Víte, jak postupovat, aby byl výsledek vašeho snažení…
Při renovaci bytu použijte tekuté tapety. Jsou lepší než papírové a vydrží i více než 15 let!
Víte, co jsou to tekuté tapety? Nebo jste o nich ještě nikdy neslyšeli? Řekněme, že jste se rozhodli poněkud vylepšit zanedbaný interiér vašeho příbytku, protože od posledního malování...