Jak vymalovat interiér vašeho příbytku svépomocí a to takovým způsobem, abyste se doma cítili co nejlépe? Víte, jak postupovat, aby byl výsledek vašeho snažení tak dobrý, že se s ním budete moci bez váhání pochlubit všem vašim návštěvám? A dokážete bez zaváhání vyjmenovat vše, co je k takové renovaci zpravidla potřeba?
Jak vymalovat vlastními silami
Pokud snad stěny vašeho domova volají po novém nátěru a pokud se vám při dnešním nedostatku řemeslníků třeba už několik týdnů nedaří sehnat nikoho, kdo by se jejich vymalování ujal, můžete se samozřejmě pokusit zvládnout vše vlastními silami. Vzhledem k tomu, jak málo je na trhu kvalifikovaných a zkušených malířů pokojů a rovněž s ohledem na fakt, že si za svoje služby obvykle účtují dosti vysoké částky, vás už taková možnost pravděpodobně napadla. Nejste-li s manuální prací vyloženě „na štíru“, určitě se vám takovou renovaci interiéru s větším či menším úspěchem nakonec podaří zrealizovat a navíc tím ušetříte i několik tisícovek. Jak na to?
Co budete k práci potřebovat?
Ještě dřív, než se pustíte do práce, obstarejte si veškeré potřebné náčiní a pochopitelně také barvy, které vám nejlépe vyhovují. Při výběru barev si dejte raději na čas a nechte si je v obchodě rovnou namíchat podle vzorníku. Nezapomeňte, že výsledek vaší volby budete mít dennodenně na očích a to klidně i po dobu nějakých osmi či deseti let, po kterou nový nátěr zpravidla vydrží v solidním stavu.
Stěny i stropy můžete pochopitelně pouze vybílit, ale věřte, že různé barvy dovedou prostor opticky změnit a to ať už zmenšit či zvětšit a tak byste toho mohli využít. Například studené odstíny (světle modrá) dokáží místnost opticky zvětšit a také rozjasnit, zatímco světlé a teplé barvy (třeba žlutá) pomohou vykompenzovat případný nedostatek slunečního svitu. Tmavší barvy pak dokáží obvykle interiér zútulnit. A co by vám určitě nemělo doma chybět ve chvíli, kdy se rozhodnete pustit do akce?
- BARVY
- SÁDRA NEBO VYROVNÁVACÍ STĚRKOVÁ HMOTA
- ŠPACHTLE, STĚRKA, BRUSNÁ MŘÍŽKA A MISKA NA SÁDRU
- PLOCHÝ I KULATÝ ŠTĚTEC, ŠTĚTEC „ZÁROHOVÝ“
- VÁLEČEK S TELESKOPICKOU TYČÍ
- KREPOVÁ LEPICÍ PÁSKA
- KRYCÍ FOLIE A SMETÁČEK
- MALÍŘSKÝ KARTÁČ
- STÍRACÍ MŘÍŽKA
Čím začít?
Ze všeho nejdřív z místnosti, kterou hodláte začít, odkliďte lehčí kusy nábytku a ty těžší alespoň odsuňte do středu pokoje, kde je zakryjete folií. Ostatně folií raději rovnou pokryjte vše, co nemáte v úmyslu natírat, ušetříte si tak práci při pozdějším úklidu. Jde zejména o podlahové lišty, okna, dveře a případně i celou podlahu. Nezapomeňte také na zásuvky a vypínače.
Ještě než vezmete do ruky malířskou štětku nebo váleček
Na samotné práci není nic obzvlášť složitého, ale přesto je dobré dodržet alespoň nějaký základní postup. Nejprve je nutné stěny každé místnosti na nový nátěr důkladně připravit. Pokud byla původně použita klihová barva, pak je nezbytné ji zcela odstranit. Je důležité omést ze zdí také veškerý prach! Jsou-li některá místa poškozena do hloubky, vyplňte je sádrou nebo vyrovnávací hmotou a pomocí stěrky povrch důkladně zarovnejte. V případě vápenné omítky je důležité provést nejprve základní nátěr penetračním prostředkem.
A jde se na věc!
Až uschne sádra i případný penetrační nátěr, můžete se dát do malování. Váleček ponořte do nádoby s barvou, přejeďte jím po stírací mřížce a zlehka nanášejte barvu na stěnu. Je dobré začít od stropu, který natřete cca v metrových pruzích a to směrem od okna ke dveřím. Bude-li mít strop jinou barvu než stěny, pak přechody mezi různobarevnými plochami nejdříve polepte malířskou páskou a natřete plochým štětcem, abyste dosáhli co největší přesnosti. Barvu na stěny můžete nanášet křížem krážem a vše později srovnáte svislými tahy válečku. Někdy je lepší, provedete-li následující den ještě druhý nátěr, aby byla vaše práce dokonalá, ale vše samozřejmě záleží na tom, jak se první vrstva barvy uchytila a zda nejsou někde patrná výrazně tmavší či světlejší místa.
Není to nic složitého
Pokud jste na tom dobře s fyzičkou, není obvykle vymalování bytu či menšího domku nijak zvlášť komplikovaná záležitost. Až po sobě všechno uklidíte, nastěhujete zpět veškerý nábytek a vybavení a usadíte se do křesla, můžete si důkladně vychutnat příjemný pocit z toho, že jste váš domov dokázali zvelebit sami, bez cizí pomoci a navíc zcela podle vašich představ. No a ušetřené peníze? Ty jistě využijete i jinak.
Štítky
Interiér Inspirace Náš důmMohly by vás zajímat další články
Vnitřní omítky a materiály, které se k jejich přípravě dnes používají nejčastěji
Správně zvolené a kvalitně provedené vnitřní omítky jsou velice důležitou součástí domu. Dovedou ochránit zdivo před poškozením a krom toho...
Zařizujete studentský pokoj? Inspirujte se!
Na první pohled jednoduchá činnost, ale aniž byste to zpozorovali, můžete se dostat do slepé uličky. Student už není žádné malé dítě, ale téměř dospělý člověk…
Zařizujete malý byt a nevíte si rady? Ukážeme vám pár užitečných fíglů!
Právě zařizujete malý byt? Třeba garsonku nebo menší 2+kk? Pak se vám možná bude hodit pár osvědčených rad a triků. Jde samozřejmě hlavně o to...
Při renovaci bytu použijte tekuté tapety. Jsou lepší než papírové a vydrží i více než 15 let!
Víte, co jsou to tekuté tapety? Nebo jste o nich ještě nikdy neslyšeli? Řekněme, že jste se rozhodli poněkud vylepšit zanedbaný interiér vašeho příbytku, protože od posledního malování...