Plot můžete zhotovit ze dřeva nebo také z plastu. Čemu dáte přednost?
Chystáte se vybudovat plot okolo vašeho pozemku a stále ještě váháte, zda použít plotovky dřevěné či plastové? Oba materiály mají bezesporu svoje klady, ale zřejmě se najde také něco, co by vám mohlo vadit. No, a právě proto je třeba předem promyslet nejenom stránku estetickou, ale i hledisko funkčnosti a odolnosti a s tím související nároky na údržbu. Takže dřevo, plast nebo snad dokonce dřevoplast? Pojďme se na jednotlivé možnosti podívat trochu blíž.
Plot by měl být hlavně funkční a odolný
Je zcela pochopitelné, že estetická stránka věci hraje při výběru plotovek velmi důležitou roli. Jde o to, aby výsledek vhodně doplňoval dům či chalupu a vkusně dotvářel charakter celého pozemku. Většina lidí zkrátka chce, aby jejich plot nejenom co nejlépe vypadal, ale pokud možno také co nejvíce ladil s nejbližším okolím. Pro mnohé z nás je navíc velmi důležitý i pocit soukromí, kterého lze optimálně zvolenou výškou a dostatečně hustým rozmístěním plotovek dosáhnout podobně, jako když si okolo zahrady vypěstujete kvalitní a vysoký živý plot.
Plot tedy musí být z našeho pohledu funkční, to je základ. Neméně důležitá je však i volba materiálu, která do značné míry předurčí odolnost a tedy i životnost celého plotu. No, a od toho se logicky odvíjejí i nároky na údržbu, což znamená, že je dobré při výběru plotovek kalkulovat i s časem a penězi, které bude zřejmě do budoucna nutné vynaložit na to, aby vám plot sloužil co nejdéle.
Klasika ze dřeva
Není zřejmě sebemenších pochyb o tom, že dřevěné plotovky lze považovat za klasiku a že dřevo má jednoduše své nesporné přednosti. Jde přitom nejenom o jakýsi tradiční vzhled plotu, kterého použitím tohoto materiálu můžete docílit. Ve hře je navíc i poměrně dlouhá životnost dřeva. Záleží však i na tom, jaký druh dřeva si vyberete.
V našich podmínkách se nejčastěji používá smrk, borovice nebo modřín a setkáte se i s plotovkami z dubu. Všechny tyto stromy vám zaručí dlouholetou životnost plotu a to i tehdy, pokud nepoužijete žádnou impregnaci a lak. Ošetřené dřevo vám však pochopitelně poslouží o poznání déle. Při pravidelné údržbě (cca 1x za 5 let) klidně i více než 25 či 30 roků. K nejtrvanlivějším materiálům, které u nás v posledních letech získávají na oblibě, lze bezesporu zařadit akát, který je mimořádně tvrdý, tvarově stálý a velice odolný nejenom proti mechanickému poškození, ale i proti dřevokazným houbám. Dokonce i neošetřený akátový plot vám s trochou štěstí vydrží v solidním stavu až 40 let.
Pokud jde o cenu, lze plotovky z neošetřeného dřeva pořídit už za 15 korun. Kvalitnější druhy, které jsou navíc natřené a které můžete rovnou montovat, vás pak obvykle vyjdou na nějakých 80 – 100 Kč.
Plast se obejde bez údržby!
Chcete mít plot stále v takovém stavu, jako když jste si ho pořídili? Nemáte čas ani chuť se o něj starat, zbavovat ho plísní, hub a dalších nečistot? Nechcete ho už nikdy natírat a nevadí vám, že na pohled nepůsobí přírodním dojmem? Pořiďte si plotovky vyrobené z tříděného plastu! Plast odolá větru i vodě a údržba takového plotu bude zcela minimální, pokud vůbec nějaká. Plastové plotovky je přitom možné upravovat (vrtat i řezat) podobně jako ty dřevěné. K sehnání jsou v celé škále barev a nejčastěji za ně zaplatíte od 50 do 150 korun. Pořizovací cena je tedy zřejmě to jediné, co tak docela nemluví v jejich prospěch. Ty dražší však bývají navíc opatřeny speciální UV folií, která vylepší jejich barevnou stálost a zvýší i celkovou odolnost.
Kompromis v podobě dřevoplastu
Nemůžete se rozhodnou, zda dát přednost dřevu či zvolit raději plast? Vyzkoušejte kombinaci obou těchto materiálů! Vybudujte váš plot z kompozitního WPC (dřevoplast). WPC, z něhož jsou běžně budovány například i terasy, v sobě snoubí vlastnosti dřeva i plastu, přičemž si od každého takříkajíc „bere to nejlepší“. Takový plot nepotřebuje údržbu, disponuje dlouhou životností (i více než 25 let) a nevypadá vůbec zle. K jeho výrobě je obvykle použito z 60% dřevo a zbytek je pak tvořen zdravotně nezávadným polymerem. Proti mluví snad jedině cena, kdy se jen stěží dostanete pod 100 Kč za kus.
Dřevo, plast i WPC mají jako materiály pro výrobu plotovek bezesporu svá „pro a proti“. Stejně tak jako u čehokoliv jiného se tedy najdou lidé, kteří by nikdy nepoužili nic jiného než dřevěné laťky, ale zároveň jistě potkáte i dost těch, kteří nedají dopustit na plot plastový. Naštěstí si každý může vybrat. Dnes je rozhodně z čeho. Co zvolíte vy?
Štítky
Zahrada Náš důmMohly by vás zajímat další články
Zahradní posezení jako oáza klidu a relaxace
Zahrada pro většinu z nás představuje jakousi oázu určenou k relaxaci. Tento prostor si tedy…
Živé ploty
Živé ploty dnes hrají důležitou úlohu na mnoha tuzemských zahradách. U vašeho rodinného domu vám v prvé řadě zajistí potřebné soukromí.…