Topná sezona pomalu končí, což mimo jiné znamená, že brzy nastane ten správný čas pro renovaci starých a nevzhledných radiátorů. Celá řada českých domácností stále ještě používá staré kovové radiátory a to navzdory tomu, že nové typy bývají o dost účinnější. Budiž, ale je rozhodně potřeba dobře se o ně starat. Udělat ze starých a oprýskaných radiátorů téměř nové dá sice práci, ale určitě se to vyplatí. Pokud víte jak na to, mohou vám sloužit klidně takových 30 i 40 let.
Víkend vám bude stačit
Do údržby a renovace starých radiátorů se pusťte nejlépe před anebo po skončení topné sezony. Natírat zapnuté těleso není totiž zrovna ten nejlepší nápad. Provést nátěr není nic složitého a ani časově náročného, ale musíte počítat s několika hodinami nutnými pro zaschnutí. Základová barva vám v závislosti na typu bude schnout klidně 8 – 16 hodin a barva nátěrová pak 4 – 6 hodin, a pokud budete natírat opakovaně, což je vždy lepší, potom ještě několik hodin přidejte. Je proto rozumné, vyhradit si na takovou práci alespoň 2 či 3 dny, za předpokladu, že budete renovovat radiátory v celém bytě.
Bez čeho se neobejdete?
Než s prací vůbec začnete, pořiďte si vše potřebné, abyste později zbytečně nemuseli od rozdělané práce odcházet. Sežeňte si karton nebo fólii. Obojí se dá dobře využít na zakrytí podlahy pod radiátorem a také k přikrytí stěny za ním. Na hrubou práci, která vás zpočátku čeká při odstraňování zbytků původního nátěru a případné rzi, se bude hodit špachtle, ocelový kartáč, smirkový papír na kov, pilník a taky smetáček. Další nečistoty pak zvládnete díky houbičce namočené ve vodě se saponátem a k samotnému natírání využijete krycí pásku, antikorozní základový lak na radiátory, speciální nátěrovou hmotu, klasický i zahnutý štětec a nějaká dřívka na míchání nátěru.
S barvou si nechte klidně poradit
Základem úspěchu je správně vybraná barva, a pokud se v tom příliš nevyznáte, nechte si raději poradit, vyplatí se to. Existují totiž zvláštní přípravky vyráběné speciálně pro nátěr radiátorů, se kterými se velmi dobře pracuje a které navíc udrží svou původní barvu po celou řadu let. Nejlépe uděláte, pokud si zvolíte tzv. lomenou bílou barvu. Bude vypadat líp než zářivě bílá.
Nejprve hrubá práce
Podlahu a případně i stěnu za radiátorem zakryjte kartonem nebo fólií a můžete začít s odstraňováním staré barvy, koroze a různých nečistot. Důkladné vyčištění povrchu vám usnadní následné lakování a rovněž výrazně prodlouží trvanlivost nového nátěru, takže si dejte záležet. Kartáčem, smirkem a špachtlí odstraňte z povrchu doslova vše, co půjde a případné hrany vzniklé oloupáním starého laku, zahlaďte smirkovým papírem. Na různé hrubší výstupky vám nejlépe poslouží pilník. Nečistoty z radiátoru důkladně odstraňte smetáčkem a ty, co se nechtějí vzdát, pak zlikvidujte pomocí houbičky namočené do vody se saponátem.
Můžete natírat
Ventil radiátoru oblepte důkladně krycí páskou a to především z toho důvodu, že musí zůstat pohyblivý, což by i trocha zaschlé barvy mohla později zkomplikovat. Základní barvu pořádně promíchejte dřívkem a postupně štětcem nanášejte na celý povrch radiátoru. K natření zadní strany a také ploch mezi žebry radiátoru vám nejlépe poslouží zahnutý štětec. Barvu nechte schnout dle potřeby a to nejčastěji 8 – 16 hodin. Po uschnutí zkontrolujte především ta místa, která jste byli nuceni původně očistit až na kov. Pokud jsou patrná, zahlaďte je smirkem a opět očistěte.
Finále
Nakonec použijte vodou ředitelnou barvu. Může stačit jeden nátěr, ale ve vlastním zájmu udělejte radši rovnou dva a to cca po 4 – 6 hodinách. Jedině to vám totiž zaručí, že celá vaše práce bude mít déletrvající efekt a nebudete muset kompletní opravu už za tři nebo čtyři roky zase opakovat.
Štítky
Interiér Inspirace Náš důmMohly by vás zajímat další články
Jak vybrat radiátory do vašeho domu? Ukážeme vám, co je při rozhodování nejdůležitější!
Jak vybrat radiátory do vašeho domu či bytu a nešlápnout při tom vedle? Asi správně tušíte, že možností je celá řada a sáhnout po optimálním...
Renovace staré zahradní lavičky
Vaše zahradní lavička sice už leccos pamatuje, ale přesto ji nehodláte vyměnit za novou? Pokuste se ji tedy v rámci možností
Horkovzdušná pistole je velmi užitečný pomocník
Horkovzdušná pistole je poměrně obvyklou součástí vybavení domácích dílen a má to rozhodně svoje…