Jak vybrat radiátory do vašeho domu? Ukážeme vám, co je při rozhodování nejdůležitější!

Jak vybrat radiátory do vašeho domu či bytu a nešlápnout při tom vedle? Asi správně tušíte, že možností je celá řada a sáhnout po optimálním řešení proto nemusí být vždy snadné. Chcete vědět, mezi jakými typy dnes můžete volit a jaká kritéria byste měli při vašem rozhodování zohlednit především? Trochu se na to podíváme.

Jak vybrat radiátory s ohledem na vytápěný prostor?
Nejzásadnější otázkou, kterou si musíte položit, je to, jak velký prostor vůbec hodláte vytápět. Teprve na základě tohoto údaje lze později vybírat konkrétní typ či model, který disponuje adekvátním výkonem. Pro přesný výpočet je samozřejmě nejlepší obrátit se na nějakého odborníka, nicméně existuje způsob, jak potřebný výkon alespoň zhruba stanovit svépomocí. Platí totiž následující pravidlo:
Plochu místnosti v metrech čtverečních vynásobte její výškou v metrech a výsledek pak znásobte ještě 40 Watty. Máte-li tedy například pokoj 4x4 metry (16 m2) a výšku stropu 2,5 m, vyjde vám 40 x 40 W a tedy 1600 W jako celkový požadovaný výkon otopného tělesa.
Pro zcela spolehlivé vytápění zvolte raději radiátor s nejbližším vyšším výkonem!
Je samozřejmě nezbytné vzít v úvahu také celou řadu dalších faktorů a nejenom velikost místnosti. Jde zejména o to, jak kvalitně je váš příbytek izolován. Čím více, tím menší celkový výkon otopné soustavy budete pochopitelně potřebovat a týká se to logicky hlavně nízkoenergetických staveb a především pak domů pasivních.

Místnosti posuzujte individuálně!
Každá místnost v bytě či rodinném domě samozřejmě vyžaduje individuální přístup a to nejen s ohledem na svou velikost, ale také s přihlédnutím k tomu, v jaké části budovy se nachází. Je-li pokoj orientován například na sever, bude v něm zřejmě chladněji a lépe vám tedy poslouží radiátor s vyšším výkonem. Jak už ale bylo řečeno, nejoptimálnějšího řešení jistě dosáhnete ve spolupráci s nějakým specialistou. Zpravidla se to vyplatí, protože odborně vybrané radiátory dovedou zajistit dostatečný teplotní komfort a jejich provoz přitom nemusí nijak výrazněji zasáhnout do vašeho rozpočtu.

3 nejobvyklejší typy radiátorů
Nejběžnější radiátory, mezi kterými se budete zřejmě rozhodovat, lze rozdělit cca do tří základních skupin. Pojďme si je tedy nyní ve stručnosti přiblížit.
LITINOVÉ - Jedná se sice o nejstarší typ, nicméně stále ještě celkem často používaný. Řada lidí si dokonce raději opraví starý radiátor než by sáhla po novějším typu. Tyto radiátory mají totiž některé výhody. Jsou sice těžké, takže případná manipulace s nimi vám „dá zabrat“, ale materiál, z něhož se vyrábějí, je velmi odolný. Navíc dlouhodobě nevyžadují žádnou zvláštní údržbu, a když už se zahřejí, dovedou díky své tepelné setrvačnosti vytápět místnost po delší čas.
DESKOVÉ - Vyrábějí se nejčastěji z hliníku či z ocelového plechu. Jejich bezchybné fungování nejlépe zajistíte napojením na kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo. Nejsou proti mechanickému poškození tak odolné jako radiátory litinové a také se většina z nich příliš nehodí do prostředí s vysokou vlhkostí. Na výběr je však dnes mnoho rozmanitých variant a to jak co do velikosti, konkrétního způsobu využití, i s ohledem na potřebný výkon.
ŽEBŘÍKOVÉ - Jedná se o specifický typ určený především do koupelen. Tyto radiátory jsou vyráběny tak, aby byly odolné proti vlhku, a setkat se můžete s celou řadou variant i velikostí, takže si určitě vyberete.

Hmotnost a rozměry
Jak vybrat radiátory s ohledem na jejich hmotnost a rozměry? Hmotnost není zpravidla nijak zvlášť důležitá a to především proto, že s radiátory zřejmě nebudete nijak často manipulovat. Jiné je to už s velikostí. Tu musíte pochopitelně volit tak, aby každý radiátor co nejlépe zapadl na místo, kde jej hodláte mít. Měli byste tedy vybírat tzv. „na míru“ vašemu obydlí a to třeba i s přihlédnutím k předpokládanému rozmístění nábytku a dalšího vybavení.

Důležitý je i způsob zapojení
Další věcí, kterou musíte vzít v úvahu, je rovněž způsob zapojení radiátoru do otopného systému. I zde existuje hned několik možností. Jestliže je instalace vedena podlahou podél stěn, vyberete si jistě radiátory se spodním zapojením. Pokud jsou ale rozvody ve zdech, sáhnete samozřejmě po některé z variant s možností bočního připojení. K dostání jsou i typy „kombinované“ a je fakt, že je někdy možné nechat si zvolený výrobek upravit podle vašich potřeb. Bude to ovšem pochopitelně dražší.

Design, barva a samozřejmě cena
To jsou jistě faktory, kterými se při výběru radiátorů budete rovněž řídit. Na výběr je dnes takové množství tvarově a dokonce i barevně odlišných typů, že je téměř vyloučeno, aby každý člověk nenašel něco, co mu bude vyhovovat. Pryč jsou doby, kdy byl jeden radiátor jako druhý a tak snad jediné, čím můžete být limitováni, je cena. Nejjednodušší výrobek pořídíte klidně už za nějakých 15 stovek, zatímco designové „perly“ vás mohou stát i desítky tisíc. Záleží jen na vás a na možnostech vaší peněženky.
Štítky
Interiér Náš důmMohly by vás zajímat další články
Krbová kamna – vše, co o nich potřebujete vědět
Krbová kamna mohou nejenom zajistit tepelnou pohodu ve vašem příbytku, ale zároveň vám zpříjemní i chvíle odpočinku. Posezení u hořícího ohně...
Poradíte si s renovací starých radiátorů?
Topná sezona pomalu končí, což mimo jiné znamená, že brzy nastane ten správný čas pro renovaci starých a nevzhledných radiátorů. Celá řada českých domácností…
Jak ušetřit za topení? Máme pro vás pár jednoduchých rad, které vám s tím určitě pomohou!
Zřejmě každý se dnes nějak pokouší ušetřit za topení a to o to víc, pokud snad bydlí v nezatepleném domě. Ceny plynu, elektřiny...