Jak ušetřit za topení? Máme pro vás pár jednoduchých rad, které vám s tím určitě pomohou!
Zřejmě každý se dnes nějak pokouší ušetřit za topení. O to víc, pokud snad bydlí v nezatepleném domě. Ceny plynu, elektřiny nebo dřeva i uhlí rozhodně nejsou zanedbatelné a tak je snaha o úspory zcela pochopitelná. Většina z nás má přitom v zimním období ráda příjemně vyhřátou domácnost, která navozuje pocit pohody a bezpečí. Takže co s tím? Jakými kroky, které může dělat každý, lze účty za vytápění držet alespoň trochu na uzdě?
Chcete ušetřit za topení? Pozor na chyby!
Při pokusech o efektivní vytápění domácnosti je možné udělat tolik drobných chyb, až se tomu ani nechce věřit. Jde přitom často pouze o zdánlivé maličkosti, které však v součtu znamenají navýšení účtů mnohdy i o desítky procent. Je tedy bezpochyby zajímavé, že k dosažení poměrně citelných úspor většinou není hned nutné zateplovat fasádu, pořizovat nová okna či provádět jiné podobně nákladné změny. Úplně postačí, když se přidržíte několika jednoduchých a osvědčených rad a výsledky se dostaví. Nevěříte?
Hlavně nepřetápět!
Stanovit ideální teplotu v místnosti nemusí být zrovna snadné. Každý to pochopitelně může vidět trochu jinak. Jeden se spokojí s osmnácti stupni, jinému nestačí ani třiadvacet. A právě v tom je takříkajíc zakopaný pes. Věděli jste, že jediný stupeň Celsia dovede průměrně uspořit skoro 6 % celkových výdajů za teplo? Při ročním vyúčtování, kdy se na faktuře objeví třeba takových 30 tisíc, což není obzvláště u starších domů částka nijak neobvyklá, jde tedy o celkem zajímavý počin. Takže jednoduchá rada zní: hlavně zbytečně nepřetápět! V obýváku nebo v dětském pokoji by nemělo být více než nějakých 21 stupňů, zatímco třeba v ložnici je zhruba 17 či 18 víc než dost. A co v kuchyni? Rozhodně tam není nutné žhavit radiátory do ruda, protože o značnou část tepla se postarají kuchyňské spotřebiče. No, a na chodbách domu, tam pak úplně postačí 14 nebo 15 stupňů.
Nemáte zavzdušněné radiátory?
Poměrně známým problémem, který zvyšuje výdaje na vytápění, je zavzdušnění radiátorů. Jestliže je v radiátoru vzduch, dochází zkrátka k větší spotřebě energie. A jak snadno zjistíte, zda se vás tento zádrhel také týká? Zapněte ho naplno a zhruba za půl hodinky vyzkoušejte, jestli hřeje tak jak má a to po celé ploše. Pokud je jeho výkon slabý a radiátor není dostatečně horký, musíte ho prostě odvzdušnit. Ale nebojte se, není to nic složitého. Aby vám pak odvzdušněné radiátory dobře sloužily, nesmíte je zakrývat závěsy a ani na nich sušit prádlo. I taková maličkost totiž snižuje množství tepla, které se dostane do místnosti. A abyste přímo před ně stavěli třeba nějaký nábytek, tak na to úplně zapomeňte! Veškeré překážky totiž brání rovnoměrnému vyzařování tepla a navíc jeho část ihned samy pohltí.
Topení nevypínejte docela!
Celkem častou chybou, které se lidé dopouštějí ve snaze ušetřit, je úplné vypínání radiátorů nebo rovnou celého otopného systému ve chvíli, kdy na delší čas opouštějí svůj dům. Teploty uvnitř budovy však v takovém případě poklesnou nejenom rychle, ale hlavně výrazně. Po návratu následuje zapnutí na co nejvyšší stupeň, což je sice pochopitelné, ale velmi drahé. Znovu vyhřát zcela vychladlé místnosti na úroveň, na kterou jste zvyklí, je téměř vždy dražší, než nechat běžet topení alespoň na minimum i po dobu vaší nepřítomnosti.
Větrejte krátce a svižně
Větrání je pochopitelně důležité, protože bez čerstvého vzduchu se dá obejít jen těžko. Ovšem nechávat v zimě nebo na podzim delší dobu pootevřená okna, to je s ohledem na tepelné úspory skutečné plýtvání. Podstatně efektivnějším způsobem je jednoznačně pouze krátké a intenzivní větrání, které netrvá déle než pár minut. Zkuste takto otevřít okno dokořán třeba dvakrát za den a uvidíte, že to k výměně a zvlhčení vzduchu postačí. Stěny přitom nestihnou vychladnout a ve výsledku určitě ušetříte.
Správný kotel a jeho údržba
Značných úspor můžete samozřejmě dosáhnout tím, že starý kotel vyměníte za nový typ, který bude jednak lépe dimenzován pro váš dům a navíc bude disponovat modernějšími technologiemi. S takovou věcí by vám měl ale poradit nějaký odborník, pokud se v tom sami nevyznáte. Je to sice celkem nákladné, ale každoročně se tak dají ušetřit nemalé částky, takže návratnost podobné investice není nijak extrémně dlouhá. Samozřejmostí pak musí být i optimální nastavení a pravidelná kontrola kotle a to navzdory faktu, že půjde o zcela nový a moderní výrobek.
Docílit solidních úspor tepla je tedy nejenom možné, ale většinou to nedá ani moc práce. Stačí jen chtít, nemyslíte?
Štítky
Inspirace Náš důmMohly by vás zajímat další články
Jak vybrat radiátory do vašeho domu? Ukážeme vám, co je při rozhodování nejdůležitější!
Jak vybrat radiátory do vašeho domu či bytu a nešlápnout při tom vedle? Asi správně tušíte, že možností je celá řada a sáhnout po optimálním...
Krbová kamna – vše, co o nich potřebujete vědět
Krbová kamna mohou nejenom zajistit tepelnou pohodu ve vašem příbytku, ale zároveň vám zpříjemní i chvíle odpočinku. Posezení u hořícího ohně...
Topíte dřevem, uhlím nebo peletami a nevíte, jak poznat kvalitní otop? Poradíme vám!
Topení v kotlích na tuhá paliva zajišťuje tepelnou pohodu celé řadě domácností. V tuzemsku se s ním můžete setkat dokonce zhruba v každém třetím domě. Pokud se…