Topíte dřevem, uhlím nebo peletami a nevíte, jak poznat kvalitní otop? Poradíme vám!
Topení v kotlích na tuhá paliva zajišťuje tepelnou pohodu celé řadě domácností. V tuzemsku se s ním můžete setkat dokonce zhruba v každém třetím domě. Pokud se to týká i vás, měli byste vědět, jak správně vybrat vhodné a co nejkvalitnější palivo. Nebo už víte, jakých parametrů si všímat a to ať už volíte uhlí, dřevo, pelety nebo brikety? Je pravda, že pro člověka bez zkušeností to může být někdy docela tvrdý oříšek. Pokusíme se ho tedy dnes společně rozlousknout.
Topení peletami
Možná jste se až do nynějška domnívali, že kvalitní pelety by měly mít světlou barvu. Pravda je to však pouze v některých případech. Některé pelety totiž ztmavnou při lisování a to kvůli vysoké teplotě a značnému tlaku, ale přesto mohou být kvalitní. Barvu při jejich výrobě může ovlivnit také špatné odkouření tepelného zdroje. To také nevadí. Co už ale na škodu rozhodně je, je tmavá barva pelet způsobená vyšší příměsí kůry. To má na jejich výhřevnost rozhodně negativní vliv. Zpravidla byste však takový otop měli pořídit také o poznání levněji, než pelety skutečně kvalitní.
Vyloženě špatné pelety však lze docela dobře poznat i tak, že zatřepete celým jejich balíkem. Pokud z nich odpadne příliš mnoho pilin, není to s jejich kvalitou bůhvíjaké. Pokud se snad dokonce začnou rozpadat úplně, raději je vůbec nepoužívejte, protože by to do budoucna mohlo negativně ovlivnit fungování vašeho kotle, o jejich výhřevnosti nemluvě. Určitým vodítkem pro vás může být také označení tzv. certifikátem „ENplus“, který by měl kvalitu a potřebnou výhřevnost zakoupených pelet garantovat.
Jak vybírat dřevěné brikety?
Dřevěné brikety by měly být vyrobeny jen z čisté biomasy. Konkrétně z pilin nebo hoblin, případně z oprané kůry. Velmi důležitá je zde absence chemických pojiv. Kvalitu můžete alespoň zhruba zkontrolovat již pouhým pohledem. Jakýkoliv obsah jiných rostlinných příměsí či snad dokonce kamínků by vás měl od nákupu takto zpracovaných briket rozhodně odradit! Že by v žádném případě neměly být navlhlé, to snad ani není nutné zdůrazňovat.
Výhodou spalování kvalitních dřevěných briket je mimo jiné i fakt, že při něm vzniká jen malé množství kouře, který navíc neobsahuje škodlivé plyny. Popel lze navíc použít jako hnojivo pro vaši zahradu a to zejména díky draslíku, který je v něm obsažen. K hlavním výhodám však patří dlouhá doba jejich hoření, vysoká výhřevnost briket a rovněž čistá a snadná manipulace s nimi.
Topení dřevem je stále v kurzu
I obyčejné dřevo na otop si musíte umět vybrat, protože existují druhy vhodnější i ty méně vhodné. Přednost byste měli dávat zejména druhům tvrdším, k nimž náleží například jasan, buk nebo také dub. Dub hoří pravděpodobně nejdéle a buk s jasanem se zase velmi snadno zapalují a také poměrně rychle vyschnou, takže jsou k topení opravdu vhodné. Vlhkost dřeva je totiž jedním z hlavních kritérií, která musíte vzít při jeho výběru v úvahu, a rozhodně se musí držet pod dvaceti procenty! Vysoká vlhkost logicky sníží účinnost vytápění, protože spalováním příliš vlhkého dřeva se značná část tepla spotřebuje na odpaření vody. Nekupujte proto dřevo mladé, ale pořiďte si raději takové, které už mohlo minimálně půl roku schnout! Ke stanovení vlhkosti lze dnes použít digitální vlhkoměr, který je opatřen dvěma ocelovými hroty, které se do dřeva zabodnou. Poleno rozpulte a vlhkost měřte v jeho středu, protože jedině tak se doberete co nejpřesnějších hodnot!
Také uhlí si drží svoji oblibu
Dalším palivem, jehož obliba je i přes určitý pokles spotřeby v posledních letech stále solidní, je samozřejmě také uhlí. Důležitým ukazatelem kvality uhlí pro váš domácí kotel je jeho zrnitost. Udávána je v milimetrech a označuje velikost jednotlivých kusů. Pokud vlastníte automatický kotel, bude vám nejlépe vyhovovat uhlí se zrnitostí do 25 mm. Pokud ne, může být pochopitelně i o něco vyšší. Krom velikosti jednotlivých kusů si při výběru uhlí všímejte také jeho složení. Jde především o množství popela, síry a vody. Čím kvalitnější uhlí, tím méně těchto složek bude obsahovat. Popel a voda negativně ovlivňují účinnost spalování a příliš mnoho síry může mít za následek korozi vašeho kotle, což by vás určitě nepotěšilo...
Štítky
Inspirace Náš důmMohly by vás zajímat další články
Jak vybrat radiátory do vašeho domu? Ukážeme vám, co je při rozhodování nejdůležitější!
Jak vybrat radiátory do vašeho domu či bytu a nešlápnout při tom vedle? Asi správně tušíte, že možností je celá řada a sáhnout po optimálním...
Krbová kamna – vše, co o nich potřebujete vědět
Krbová kamna mohou nejenom zajistit tepelnou pohodu ve vašem příbytku, ale zároveň vám zpříjemní i chvíle odpočinku. Posezení u hořícího ohně...
Výměnu starého kotle vám může usnadnit dotace. Víte, zda na ni máte nárok?
Přemýšlíte o tom, že byste vyměnili starý kotel na tuhá paliva za nějaký nový zdroj vytápění? A nejste si jisti, zda na to budete mít dostatek finančních prostředků?