Výměnu starého kotle vám může usnadnit dotace. Víte, zda na ni máte nárok?
Přemýšlíte o tom, že byste vyměnili starý kotel na tuhá paliva za nějaký nový zdroj vytápění? A nejste si jisti, zda na to budete mít dostatek finančních prostředků? Nevěšte hlavu! Existují dotační programy, které vám s tím mohou pomoci. Jestliže jste majitelem rodinného domu a nejedná se právě o nízkoenergetickou nebo snad dokonce pasivní stavbu, zajištění pohodlného a především pak cenově dostupného vytápění je pro vás určitě důležité. Obzvláště dnes, kdy energie dramaticky zdražují. A přestože byla povinnost výměny nevyhovujících kotlů 1. a 2. emisní třídy odložena o dva roky, raději na nic nečekejte a využijte příležitosti, která se vám nyní nabízí. Dotační podmínky se navíc postupně mění a to takovým způsobem, aby byly pro žadatele co nejpříznivější. V některých případech vám stát uhradí až 95 % nákladů! Neváhejte a začněte konat!
S výměnou starého kotle neotálejte!
Máte pocit, že je výměna starého kotle záležitostí, kterou stačí vyřešit až na podzim? Věříte, že je na všechno dost času? Abyste se nezmýlili! Zájem lidí o změnu vytápění je totiž obrovský a firmy, které se těmito věcmi zabývají, jsou vytížené na řadu měsíců dopředu. Odborníci zkrátka nestíhají uspokojovat vysokou poptávku, která roste hned z několika příčin. Někdo se snaží využít štědrých dotací a zbavuje se starého kotle na uhlí a dřevo, který by musel tak jako tak nejpozději do dvou let vyměnit. Někdo jiný se v souvislosti s tím, jak dramaticky rostou ceny plynu, snaží přejít na takové vytápění, které po finanční stránce „utáhne“. Kdo má nárok na dotační podporu a kdo má alespoň prozatím smůlu? Na jaké částky lze dosáhnout? A které druhy vytápění vypadají perspektivně a kterým zřejmě co nevidět odzvoní? Pojďme se na to podívat!
Nová zelená úsporám
Chcete si pořídit nový zdroj vytápění pro váš rodinný dům, a protože nejde o zanedbatelnou investici, hledáte nějaké cenově dostupné řešení? Naštěstí pro vás, je tu dotační program pod názvem Nová zelená úsporám, který vám realizaci vašeho záměru usnadní. Lze z něj čerpat příspěvek na výměnu starých neekologických kotlů na tuhá paliva nižší než 3. třídy a také lokálních topidel, která jsou používána coby hlavní zdroj vytápění. Program je součástí boje za zelenější Evropu označovaného jako Green Deal, jehož cílem je dosažení co nejnižší spotřeby energií, které budou navíc vyráběny co nejšetrnějšími způsoby. O životní prostředí jde tedy v první řadě. No, a protože je většinu lidí potřeba k ekologickému chování nějak motivovat, jsou tu dotace, které přechod na „zelenější“ způsoby vytápění usnadní.
Kromě výměny starých kotlů je však možné získat také příspěvek na zateplení domu, na výměnu oken, na efektivní zacházení s dešťovou a odpadní vodou, na pořízení domácích fotovoltaických systémů nebo dokonce na tzv. zelenou střechu.
Biomasa nebo tepelné čerpadlo?
Pro získání dotace je určující především to, jakého druhu vytápění se hodláte zbavit. Jak jsme uvedli výše, nárok mají pouze lidé, kteří se chystají nahradit kotle na tuhá paliva nižší než 3. třídy nebo podobně zastaralá lokální topidla. A za co je lze vyměnit? A jaké částky můžete získat? S detaily se seznamte přímo na webu novazelenausporam.cz. Ve stručnosti to vypadá asi tak, že dotaci můžete dostat na kotel na biomasu, na tepelné čerpadlo a také na napojení na soustavu zásobování teplem. Kromě toho je podporována ještě výměna elektrického vytápění za tepelné čerpadlo.
Na uhlí raději rovnou zapomeňte! Nejenže vám na takové vytápění nikdo nepřispěje, ale ceny uhlí navíc poměrně citelně rostou. Z dlouhodobějšího hlediska je pak celoevropský odklon od uhlí možné považovat za definitivní věc. A na jaký zdroj vytápění se vám nejvíce vyplatí přejít? To raději vždy konzultujte s odborníkem. Každý dům je jiný a někdy je lepší kotel na dřevo, zatímco jindy jednoznačně vítězí tepelné čerpadlo.
Chcete pryč od plynu?
Rozhodli jste se, že svůj rodinný dům přestanete vytápět zemním plynem, a rádi byste na nový zdroj tepla také dostali nějakou tu dotaci? Máte smůlu! Tedy alespoň prozatím. Ať už chcete tento krok učinit s ohledem na raketově rostoucí cenu plynu nebo třeba proto, že nehodláte podporovat současný ruský režim, který přinejmenším část peněz utržených za tuto komoditu nejspíše používá k válečným účelům, na příspěvek z dotačního programu Nová zelená úsporám si nesáhnete. Snad někoho co nevidět napadne pravidla změnit, aby byl odchod od plynu, o kterém se stále častěji hovoří, pro lidi co nejjednodušší. Uvidíme.
Čím váš dům aktuálně vytápíte? A plánujete nějaké změny?
Štítky
Náš důmMohly by vás zajímat další články
Krbová kamna – vše, co o nich potřebujete vědět
Krbová kamna mohou nejenom zajistit tepelnou pohodu ve vašem příbytku, ale zároveň vám zpříjemní i chvíle odpočinku. Posezení u hořícího ohně...
Trápí vás účty za energie?
Každý nejspíš někdy přemýšlel, jak co nejvíce ušetřit na výdajích za elektřinu a topení. Vzhledem k dlouhodobě rostoucím cenám energií se..
Topíte dřevem, uhlím nebo peletami a nevíte, jak poznat kvalitní otop? Poradíme vám!
Topení v kotlích na tuhá paliva zajišťuje tepelnou pohodu celé řadě domácností. V tuzemsku se s ním můžete setkat dokonce zhruba v každém třetím domě. Pokud se…
Jak ušetřit za topení? Máme pro vás pár jednoduchých rad, které vám s tím určitě pomohou!
Zřejmě každý se dnes nějak pokouší ušetřit za topení a to o to víc, pokud snad bydlí v nezatepleném domě. Ceny plynu, elektřiny...