
Krbová kamna mohou nejenom zajistit tepelnou pohodu ve vašem příbytku, ale zároveň vám zpříjemní i chvíle odpočinku. Posezení u hořícího ohně jistě oceníte zejména nyní, za dlouhých zimních večerů. Víte ale, jaký typ si pořídit? A zvládnete jak obsluhu, tak i běžnou údržbu? Jestliže si s výběrem krbových kamen a rovněž s následným zacházením s nimi uspokojivě poradíte, budete se doma cítit dobře a krom toho ušetříte třeba i několik tisíc korun ročně na výdajích za topení!

Krbová kamna, vložky nebo klasický krb
Krbová kamna jsou samostatně stojícím zdrojem tepla, čímž se už na pohled liší od klasického krbu. S komínem jsou propojeny kamnovou rourou, a jelikož bývají vyrobena z velice kvalitních materiálů, mívají opravdu vysokou účinnost výhřevu a to navzdory faktu, že jsou zpravidla menších rozměrů. Pálí se v nich nejčastěji pelety či dřevo, ale většinou je možné použít i uhlí. Alternativu tomuto způsobu vytápění pak krom krbu představují ještě krbové vložky, které je však nezbytné obestavět a zpravidla i obložit. A jaké základní typy krbových kamen jsou dnes běžně k dostání?

(zdroj: https://www.cheapsnowgear.com/collections/womens-base-layers)
4 typy, z nichž můžete vybírat
Nejprve si musíte ujasnit, jaký typ rozvodu tepla chcete ve vašem domě vlastně mít. Na základě toho si pak vyberete krbová kamna s výměníkem nebo bez. A co se vám tedy konkrétně nabízí? Jsou to následující typy krbových kamen:
S teplovzdušným výměníkem
- Zvládnou vytopit celou řadu místností, a to klidně i v patře. Jejich teplovzdušný výměník je jakýmsi systémem komor a průduchů obklopujícím vlastní topeniště krbových kamen. Ohřátý vzduch je díky průduchům a soustavě trubek postupně vháněn do jednotlivých místností domu.
S teplovodním výměníkem
- Lze je napojit na soustavu radiátorů, na podlahové topení a klidně i na ohřev užitkové vody. Jednoduše vodu ohřejí, podobně jako když k vytápění používáte třeba plyn a zvládnou tedy rovněž vyhřát celý dům.
-
Krbová kamna
Akumulační (sálavá)
- Tento typ lze dále dělit na kachlová a litinová. Díky jejich akumulační schopnosti teplo do prostoru sálá pozvolna a dlouho. Nedochází však přímo k ohřevu vzduchu, ale spíše stěn, podlah nebo stropu. Výhodou je to, že zde nedochází k přepalování vzduchu a víření prachu, což jsou věci, které nejsou lidskému organismu právě prospěšné. Nevýhodou je ovšem fakt, že jimi zvládnete dostatečně vytopit pouze tu místnost, ve které kamna stojí.
Konvekční teplovzdušná (dvouplášťová)
- Jde o kamna s dvouplášťovou konstrukcí. Do volného prostoru mezi spalovací komorou a druhým pláštěm proudí chladný vzduch od podlahy, ohřívá se a otvory umístěnými v horní části kamen zase vychází ven. Dovedou přiměřeně vytopit i vzdálenější místnosti, nicméně to chvíli trvá.
Poměrně často se dnes můžeme setkat s krbovými kamny, která kombinují sálavé topení s konvekčním. Jde zřejmě o ten nejefektivnější způsob vytápění větších a také vzdálenějších místností.

Jaký výkon očekáváte?
Nejdůležitějším faktorem při výběru krbových kamen by měl být samozřejmě výkon, nikoliv pouze jejich vzhled. Požadovaný výkon by měl pak pochopitelně odpovídat velikosti i celkovému stavu vašeho domu. A jak zhruba postupovat? Na 20 metrů krychlových prostoru budete potřebovat přibližně 1 kW výkonu, ale jiné to samozřejmě bude v domě moderním a jiné pak ve staré a nezateplené budově, to je pochopitelné. V energeticky úsporné novostavbě můžete 1 kW vytopit klidně i 30 – 40 metrů krychlových. Vždy je tedy nutné posoudit všechna hlediska a ne pouze objem prostoru, který hodláte vytápět. Nejlépe vám s tím jistě poradí nějaký odborník.

Nezapomeňte na funkční komín!
Aby vše fungovalo, je nutné mít takový komín, který odpovídá velikosti i typu vámi vybraných kamen. Komín vytváří tah a zároveň odvádí spaliny pryč z domu a jeho rozměry i správné propojení s krbovými kamny jsou proto věci velice důležité! Jeho výška by měla být alespoň 5 metrů, a pokud jde o průměr, ten se pohybuje nejčastěji od 120 až po 180 mm. Optimální průměr vhodný pro ta která kamna určitě naleznete v každém technickém listě. Nejen správný průměr, ale i perfektní stav komína jsou věci zcela nezbytné. Pokud chcete pro provoz krbových kamen uzpůsobit třeba starý komín ve vašem domě, uděláte nejlépe, když ho necháte vyvložkovat buď nerezovými, nebo keramickými vložkami.

A jak správně topit?
Než rozděláte první oheň, zkontrolujte uložení roštů a zábrany. Popelník musí být zasunutý. Pro zapálení použijte papír a dřevěné třísky. Až budete přikládat, dvířka otevírejte raději pomalu, aby se tah v komínu mohl stabilizovat a kouř nevnikal do pokoje. Po přiložení vždy nezapomeňte na regulaci přívodu vzduchu. Přikládejte raději méně, ale častěji a popelník udržujte pokud možno čistý. Výběr vhodného otopu je stejně důležitý jako když topíte v klasických kamnech. A co tedy používat? Nejlépe pelety nebo dřevo, které by mělo být dostatečně suché a nemělo by obsahovat více než 20 % vlhkosti. Abyste si vašich krbových kamen mohli skutečně užít, nezbytná bude i nějaká větší údržba, kterou dělejte ideálně po každé topné sezóně!
Bezpečnost především!
Krbová kamna musí stát na nehořlavém materiálu, to je snad každému jasné. Nehořlavé by mělo být i nejbližší okolí a to jak podlaha alespoň do vzdálenosti 20 – 30 cm, tak i okolní stěny. Poblíž by také neměly stát žádné hořlavé předměty a jistě chápete, že pravidelná revize kamen i komína je základním předpokladem toho, abyste vy i váš dům byli v bezpečí. Tak na to určitě nezapomínejte!
Štítky
Náš důmMohly by vás zajímat další články
Požární hlásič ohlídá vás i váš majetek
Požární hlásič (detektor) se dnes běžně objevuje v celé řadě domácností a má to jistě svoje opodstatnění. Vznik ohně totiž nemůžete nikdy...
Jak vybrat radiátory do vašeho domu? Ukážeme vám, co je při rozhodování nejdůležitější!
Jak vybrat radiátory do vašeho domu či bytu a nešlápnout při tom vedle? Asi správně tušíte, že možností je celá řada a sáhnout po optimálním...
Výměnu starého kotle vám může usnadnit dotace. Víte, zda na ni máte nárok?
Přemýšlíte o tom, že byste vyměnili starý kotel na tuhá paliva za nějaký nový zdroj vytápění? A nejste si jisti, zda na to budete mít dostatek finančních prostředků?