Pořiďte si skleník a můžete zahradničit 12 měsíců v roce!
Chcete si pořídit skleník? Výborný nápad! Jaro se pozvolna blíží a pro jeho vybudování nastane už brzy ideální čas. Zelenině nebo nejrůznějším květinám se bude ve skleníku jistě dobře dařit. V případě, že si pořídíte i nějaké vytápění, můžete se z pěkné úrody těšit takřka po celý rok. Nejprve si však musíte promyslet pár detailů. Zvažte například velikost skleníku a jeho umístění a také si ujasněte, jakému materiálu dáte přednost. Nevíte si s výběrem rady? Tak se na to společně podíváme.
Než si pořídíte skleník
Než si pořídíte skleník, rozhlédněte se po zahradě a teprve podle toho, kolik na ní máte volného místa, se rozhodněte, jak velký by měl přibližně být. Odpovídající velikost zvažte i s ohledem na to, co a v jakém množství v něm hodláte pěstovat. Jestliže si v sezóně hodláte vylepšit jídelníček několika ředkvičkami a vlastním salátem, nebudete jistě stavět žádný „hangár“. Pokud bude váš skleník disponovat plochou menší než 40 m² a nebude vyšší než 5 metrů, pak nemusíte jeho stavbu ohlašovat a obejdete se pochopitelně také bez stavebního povolení, což je určitě výhoda, protože jeho získání nemusí být zrovna snadné. Na druhou stranu budovat cokoli, co bude mít menší velikost než alespoň 8 čtverečních metrů (4 x 2 m), zřejmě nemá příliš smysl. Na velmi malém prostoru se vám totiž nepodaří vypěstovat víc než pár rostlinek a celkový efekt vašeho snažení by nejspíš zdaleka neodpovídal ani vynaloženým prostředkům, ani vašemu úsilí. Záleží to ale samozřejmě pouze na vás.
Kam s ním?
Pokud jde o umístění, za nejvhodnější polohu bývá obvykle považován okraj pozemku nebo rovnou některý z jeho rohů. Není to však to nejdůležitější. Podstatnější je dostatek denního světla. Skleník se proto ve vaší zahradě pokuste postavit tam, kam světla dopadá nejvíce! Pokud v budoucnu získáte dojem, že je světla přece jen příliš, lze to nějak regulovat. Například tím, že část prosklených ploch zatřete bílou barvou nebo tak, že sklo zakryjete rohožemi, které lze podle potřeby srolovat. Jestliže však skleník umístíte někam, kde je takřka permanentní stín, už s tím mnoho nenaděláte.
Orientace, blízkost vody a elektřiny
Možná jste už slyšeli, že svůj význam má také orientace celé stavby. Je to pravda. Chcete-li skleník využívat spíše přes léto, zvolte „severo - jižní“ půdorys (obdélník s vchodem ze severu). Usnadníte si tím větrání a rostlinám zajistíte rovnoměrnější osvětlení. Budete-li v něm zahradničit také přes zimu, zkuste spíše půdorys „východ – západ“. Vše záleží jen na vás a na vašich pěstitelských záměrech. Nezapomeňte také, že svou roli by při umístění skleníku měla hrát rovněž blízkost vody, kterou budete rostliny zalévat a pro případ osvětlení nebo pro potřeby vytápění (přímotopy či akumulátory) také dobrá dostupnost zdroje elektrické energie. Ve vyhřívaném skleníku se může celoročně dařit nejrůznějším tropickým rostlinám. Zkuste v něm pěstovat třeba orchideje, pokud se alespoň trochu vyznáte v jejich potřebách. Jen pro zajímavost, k jejich pěstování je doporučován spíše skleněný skleník, který by měl být kvůli snazšímu udržení potřebné vlhkosti přes léto alespoň částečně zastíněn a to například již zmiňovanými rohožemi. Tím se vlastně dostáváme k volbě materiálu.
Typ konstrukce a její odolnost
Odolnost skleníku pochopitelně úzce souvisí i s jeho rozměry. Pokud chcete vybudovat něco skutečně rozlehlého, dejte přednost hliníkové nebo rovnou ocelové konstrukci. Plastové konstrukce nejsou tak odolné, ale pro menší skleníky bohatě postačí. Chcete-li postavit opravdu velký skleník, raději to nezkoušejte bez důkladných základů! Podezdívku vybudujte alespoň do hloubky 60 cm a udělejte ji také dost širokou. Použijte speciální beton, který je určen právě pro základy (B 15 - B 25) a do něj pak postupně usazujte tvárnice. A čím vyplníte konstrukci? Nabízejí se vám dvě nejčastěji používaná řešení. Sklo a polykarbonát.
Sklo nebo polykarbonát?
V první řadě je nutno říci, že sklo mívá oproti polykarbonátu zpravidla o něco delší životnost. Pokud však hodláte skleník vytápět, dejte přece jen přednost polykarbonátu. Desky z něj jsou vlastně tvořeny jakýmisi dutinami a snáze uvnitř udrží drahocenné teplo! Tepelná úspora může být značná, což vám vykompenzuje pořizovací náklady, které jsou v porovnání se sklem o něco vyšší. Kvůli lepším izolačním vlastnostem ale počítejte s tím, že přes léto musíte takový skleník důkladně větrat! Pokud jde o již zmiňovanou životnost, je faktem, že desky z polykarbonátu zpravidla nevydrží víc než ty skleněné. Záleží však na okolnostech a rovněž na síle použitého skla. Ani sklo, ani polykarbonát samozřejmě nejsou nerozbitné materiály a například před silným krupobitím nejspíš neobstojí ani jeden z nich.
Někteří zkušení zahrádkáři doporučují sklo spíše pro pěstování květin a to zejména proto, že dokáže uvnitř skleníku zajistit celkově lepší světelné podmínky. Zelenině se pak údajně lépe daří ve skleníku z polykarbonátu. Ale znáte to, co pěstitel, to poněkud odlišný názor. Konečné rozhodnutí je tedy jenom na vás. Hodně úspěchů!
Štítky
ZahradaMohly by vás zajímat další články
Pěstování hortenzie není žádná věda. Pár základních pravidel však dodržet musíte!
Hodláte se vrhnout na pěstování hortenzie, ale nejste si jistí, zda se o tuto květinu dokážete odpovídajícím způsobem postarat? Rádi byste, aby vaši zahradu...
Pořiďte si zimní zahradu – místo, kde můžete relaxovat při jakémkoliv počasí
Trávíte hodně času na zahradě? Oblíbili jste si posezení uprostřed zeleně? Není divu. A k tomu šálek kávy nebo studený džus, případně vychlazené pivo...