Domácí větrná elektrárna může být cestou k úsporám. Často se vyplatí více než soláry

Domácí větrnou elektrárnu si dnes může pořídit v podstatě kdokoliv. Základním předpokladem je samozřejmě vlastnictví nějaké nemovitosti, v níž lze elektřinu vyprodukovanou takovouto menší elektrárnou využít. Máte domek nebo chalupu? A nebráníte se užitečným inovacím? Pak to může být pro vás docela zajímavé. Nevěříte?
Mysleli jste si, že je možné energii z větru vyrábět pouze obrovskými turbínami, které stojí někde v kopcích? Hned vás vyvedeme z omylu!

Domácí větrná elektrárna jako cesta k soběstačnosti?
Jste majiteli rodinného domu, který hodláte nějak vylepšit? Nebo zrovna opravujete chalupu po babičce a hledáte ta nejvýhodnější řešení? Anebo jste zkrátka jen příznivci obnovitelných zdrojů energie? Tak či onak, zbystřete! Pokud vás zneklidňuje situace na trhu s energiemi a chcete se proti jejich nedostatku či vysokým cenám nějak pojistit, máme pro vás zajímavou informaci! Spolehlivá cesta k alespoň částečné energetické soběstačnosti existuje! A to pochopitelně taková, která vám z dlouhodobějšího hlediska přinese i finanční úspory. Že by šlo o tak často propagované střešní soláry? Nikoliv! Nic proti nim, ale ty teď rozhodně na mysli nemáme. Řeč je o domácí větrné elektrárně.
Takový „menší větrník“ může být totiž v některých případech mnohem výhodnější než pár fotovoltaických panelů.
Chcete vědět víc?

Nejen slunce, také vítr má značný potenciál!
Ať už se vám to zamlouvá nebo ne, faktem je, že podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na výrobě elektřiny neustále roste. Značný potenciál slunce i větru je zkrátka využíván více a více. A je to tak asi dobře. A protože o solárních panelech toho už bylo napsáno hodně, soustředíme se dnes hlavně na vítr.
Máte ekologické smýšlení? Chcete být co nejvíce soběstační a rádi byste také něco ušetřili? Dobrá. Možná ale, že u vás slunce moc nesvítí anebo máte pocit, že je pořízení fotovoltaiky přece jen poněkud drahé. Ať je to jak chce, nevěšte hlavu! Ještě je tu vítr! Věděli jste, že se menší větrné elektrárny u nás uplatňují stále častěji? Nevěděli? A teď, když už to víte, zajímá vás, zda se vám něco takového může vyplatit? Tak se na to podíváme!

Až 2,5 kW „na klíč“
Asi tušíte, že to se stavbou obřích větrníků u nás není nijak snadné. Lidé je zkrátka příliš nechtějí a to většinou ani za „úplatu“. No, není divu. Cenově dostupná elektřina je sice důležitá, ale někomu zkrátka pohled na kolosální vrtule vadí. To se však malých elektráren netýká. Pro použití v domácnostech jsou totiž určeny podstatně skromnější zařízení o výkonu do nějakých 2,5 kW. Průměr rotoru takových turbín přitom nepřesahuje 3 metry. Celý systém je navíc „domácímu“ použití uzpůsoben tak, že ho zvládne instalovat i jen trochu zručnější kutil.
Že byste o podobné elektrárně uvažovali, ale jen tehdy, pokud vám její instalaci někdo zajistí? Ani to není problém. Lze ji pořídit i tzv. na klíč! Podobně jako u solárních systémů, je možné také v případě menších větrných turbín jednoduše využít služeb specializovaných firem. A je to zpravidla i rozumnější. Odborníci si totiž lépe poradí jak s optimálním umístěním, tak i se správným nastavením takového systému.

Otevřené prostranství znamená lepší výkon
Výkon větrných elektráren, stejně jako těch fotovoltaických, ve velké míře závisí na tom, kde jsou umístěny. Zatímco u fotovoltaiky jde například o počet slunečných dnů nebo o světovou stranu, k níž jsou panely obráceny, u větrných turbín jsou pochopitelně ve hře místní povětrností podmínky. Jak také jinak? A právě ty jsou v různých lokalitách České republiky mnohdy odlišné. Proto, než se rozhodnete domácí „větrník“ pořídit, zjistěte si, jak je to v tomto ohledu s vaším pozemkem. Existují tzv. větrné mapy, které vám s tím pomohou. Ale pozor! O tom, zda se vám malá elektrárna vyplatí, nerozhoduje pouze to, zda u vás obvykle hodně fouká či nikoliv.
Dalším důležitým faktorem ovlivňujícím výkon vaší budoucí elektrárny je přirozené proudění vzduchu. Zvažte tedy to, zda máte možnost postavit turbínu na otevřeném prostranství, kde nebudou vítr „brzdit“ okolní vysoké budovy nebo vzrostlé stromy. Je to ve vašem případě reálné? Výborně! Otevřené prostranství zkrátka znamená lepší výkon!
A co by vás tak ještě mohlo zajímat? Třeba fakt, že rychlost větru, která je považována za dostatečnou pro dosažení maximálního výkonu elektrárny, by měla být cca 3 až 4 metry za vteřinu.

Často lepší než soláry!
V souvislosti se solárními panely jsme zmínili význam počtu slunečních dní. Čím více slunce svítí, tím více energie získáte. Logicky. Se sluncem je to ale v našich zeměpisných šířkách často všelijaké. Se Středomořím se zkrátka rovnat nemůžeme. Je-li však řeč o povětrnostních podmínkách, s těmi už je to přece jen o dost lepší. A nejen to. Jde také o výši počáteční investice. Rovněž ta rozhoduje o tom, zda se vám konkrétní typ elektrárny vyplatí.
Kvalitní solární systém vás i v nejlevnější variantě, tedy jen s ohřevem vody, vyjde bez dotace nejméně na takových 200 tisíc Kč. S dotací to sice může být třeba o 50 tisíc méně, ale i tak. Domácí větrnou elektrárnu lze naproti tomu pořídit klidně už za 35 nebo 40 tisíc Kč a může se vám tedy vyplatit více než zmíněné soláry. Posouzení celkové výhodnosti podobné investice je však přece jen komplikovanější. O tom není pochyb. Chcete mít jistotu, co je pro vás nejlepší? Pak neváhejte a obraťte se na specialisty!
Nebo je to pro vás maličkost a poradíte si úplně sami?
Štítky
Inspirace Náš důmMohly by vás zajímat další články
Domácí solární elektrárna může být cestou k nezávislosti. Co byste měli vědět, než si nějaké panely na střechu pořídíte?
Solární elektrárny hrají dnes při výrobě energie stále významnější roli. S tím, jak bude postupovat odklon od uhlí, jejich důležitost ještě poroste...
Výměnu starého kotle vám může usnadnit dotace. Víte, zda na ni máte nárok?
Přemýšlíte o tom, že byste vyměnili starý kotel na tuhá paliva za nějaký nový zdroj vytápění? A nejste si jisti, zda na to budete mít dostatek finančních prostředků?
Děsí vás vysoké účty za elektřinu? Úsporné spotřebiče vám mohou ušetřit tisíce korun ročně!
Přemýšlíte o tom, že byste si pořídili nějaký energeticky úsporný spotřebič, abyste poněkud zmírnili dopady rostoucích cen elektřiny na váš rodinný rozpočet? To je rozumná úvaha...