Jak ochladit byt v parném létě? Máme pro vás 4 tipy, které fungují!
Jak ochladit byt v letních měsících, kdy teploty běžně stoupají i nad 30°C? Nemůžete si ve vašem příbytku odpočinout už ani v noci, protože je tak vyhřátý, že se zkrátka nedá usnout? Rádi byste si doma vytvořili snesitelnější podmínky a to bez použití poměrně nákladné klimatizace? Nezoufejte! Nabídneme vám pár osvědčených tipů, jak toho dosáhnout. Takových tipů, které spolehlivě fungují. Jistě, nelze čekat zázraky, ale i několik málo stupňů, které se vám díky jednoduchým trikům podaří na teploměru srazit, může přinést kýženou úlevu.
Jak ochladit byt a přežít tak úmorná vedra?
Pár tropických dní může zcela spolehlivě změnit klima ve vašem příbytku a učinit tak pobyt v něm více méně nesnesitelným. Určitě si rok co rok lámete hlavu s tím, jak na letní horka vyzrát a nejspíš jste v této souvislosti už zvažovali i nákup klimatizace. Takové řešení nejenže nepatří k nejlevnějším, ale navíc nemusí zdaleka každému vyhovovat. Jenže jak ochladit byt do takové míry, aby se v něm dalo alespoň v noci na pár hodin usnout? Existuje celá řada jednoduchých triků a na některé z nich, které velmi slušně fungují, se proto dnes podíváme.
4 spolehlivé tipy, které vám pomohou
Jak ochladit byt levně a přitom poměrně citelným způsobem? Následující triky jsou obvykle docela účinné a jistě stojí alespoň za pokus. Některé z nich s největší pravděpodobností už sami dávno používáte, jiné však možná vyzkoušíte úplně poprvé. Co vám tedy pomůže především?
- Závěsy, žaluzie, rolety
- Vypnutí spotřebičů
- Ventilátor
- Voda
Závěsy, žaluzie, rolety
Použijte zkrátka cokoliv, co bezpečně zamezí slunečním paprskům pronikat okny či prosklenými dveřmi do vašeho obydlí. Ideální je například kombinace tmavých závěsů a žaluzií, díky níž dosáhnete výrazně citelnějšího efektu, než když využijete pouze jeden z těchto prostředků, které umí udržet slunce vně vašeho bytu. Věděli jste, že v některých lokalitách na jihu Evropy, lidé závěsy navíc trochu namočí, aby byl účinek ještě vyšší? Můžete to také vyzkoušet. Vezměte rozprašovač naplněný studenou vodou a závěsy jím navlhčete. Vzduch, který bude pootevřeným oknem proudit dovnitř, se tak lépe ochladí. Praktikujte to však pouze v noci, přes den nechte okna raději zavřená.
Vypněte některé spotřebiče!
Pokud je to jen trochu možné, vyřaďte z provozu co nejvíce elektrických spotřebičů. Zapínejte jen to, bez čeho se momentálně neobejdete a nezapomeňte, že třeba televize nebo počítač, které jsou v tzv. standby režimu, stále vydávají teplo a situaci v bytě tak ještě zhoršují. V souvislosti se spotřebiči je dobré rovněž na čas změnit způsob stravování a vyhnout se přípravě teplých pokrmů. Rozpálená trouba je něco, co v parném létě určitě „neoceníte“. Dejte proto přednost studenému jídlu a bude vám zas o maličko líp.
Nemáte ventilátor? Nějaký si sežeňte!
Zkuste si pořídit ventilátor, který spolehlivě rozhýbe vzduch ve vašem bytě. Existuje celá řada typů od malých stolních, přes stojanové až po velmi účinné stropní ventilátory, které vám z ochlazením pomohou rozhodně nejlépe. Většinou se navíc nejedná o nijak finančně náročnou záležitost, takže si ji může dopřát každý.
Pokud byste navíc chtěli zvážit i pořízení zmíněné klimatizace bez velmi vysoké investice, můžete využít například tento výběr nejlepších mobilních klimatizací. Ty jsou obvykle levnější a mohou zajistit potřebné ochlazení lépe než ventilátory.
Voda, voda a zase voda…
Často se sprchujte, ale nezapomeňte, že nejlépe vám s dlouhodobějším ochlazením pomůže vlažná a nikoliv studená voda. Ledová voda uzavírá tělesné póry a dosáhnete díky ní jen rychlé a krátkodobé úlevy. Uzavřenými póry se totiž nemůžete dost efektivně zbavovat tělesného tepla, chladná nebo ještě lépe vlažná voda vám tedy poslouží lépe. A určitě se neutírejte! Někdo si vystačí i s tím, když ponoří končetiny do lavoru s chladnou vodou a sprchu využije jen občas. I to funguje celkem dobře.
Voda ve formě ledových kostek, kterými naplníte různé misky, vám s ochlazením bytu rovněž pomůže. Zdi dlouho do noci vyzařují teplo nahromaděné během denního žáru a tím, že podél nich rozestavíte misky nebo sklenice s ledem pomůžete jejich ochlazení. Efekt je poměrně rychlý a v závislosti na množství ledu může být i citelný. Nemáte možnost připravit si dostatek ledu? Do vany, do umyvadla i do dřezu v kuchyni napusťte alespoň pár centimetrů ledové vody. Ta se v horku začne odpařovat a vzduch částečně ochladí.
Pyžamo do mrazáku? Proč ne?
Existuje samozřejmě i celá řada dalších triků, které vám mohou pomoci letní vedra přežít. Okna a dveře na balkon otevírejte až pozdě večer, když slunce zmizí z oblohy a venkovní teploty se stávají o něco snesitelnějšími. Můžete také zkusit vytvořit v bytě průvan. Máte-li v místnosti dvě okna, jedno z nich otevřete dokořán a to druhé jen „na ventilačku“. Díky rozdílné velikosti průduchů bude vzduch pokojem proudit rychleji.
Chcete, aby se vám lépe usínalo? Před spaním dejte pyžamo a klidně i povlak od polštáře na pár minut do mrazáku. Uvidíte, že to funguje!
Štítky
Interiér InspiraceMohly by vás zajímat další články
Jak si vybrat interiérové žaluzie
Žaluzie jsou krásným i praktickým doplňkem. Jak si vybrat ty pravé žaluzie do interiéru? Poradíme vám. Vybírejte podle materiálu Přestože…
Výhody zelené střechy
Zelené střechy se díky svým vlastnostem dostávají čím dál víc do popředí zájmu nejenom ve světě, ale konečně také u nás. Nejenže skvěle…
Zahradní bazén - osvěžení v soukromí
Zahradní bazén je bezesporu skvělý vynález. Pokud si chcete v horkých dnech dopřát příjemné osvěžení, jen těžko budete hledat lepší způsob,…
Mezonetový byt má celou řadu předností. Není však bohužel pro každého
Mezonetový byt je snem celé řady lidí. Není divu. Toto netradičně pojaté bydlení totiž bývá velice prostorné a obvykle se vyznačuje prvky vysokého komfortu...