Zelené střechy se díky svým vlastnostem dostávají čím dál víc do popředí zájmu nejenom ve světě, ale konečně také u nás. Nejenže skvěle izolují a citelně tím přispívají k tepelnému komfortu uvnitř budovy, ale mají zároveň velice příznivý vliv na klima ve městech. Dokáží navíc zadržet srážkovou vodu i prachové částice a prodloužit tak životnost střechy. Možná, že i vy právě uvažujete o troše té zeleně na vaší střeše. Pokud ano, pak vám snad přijde vhod několik následujících řádků.
Téměř 200 tisíc metrů čtverečních
Jen v loňském roce u nás vyrostlo zhruba o polovinu více zelených střech než v roce 2016. Konkrétně cca 195 tisíc metrů čtverečních. To odpovídá ploše přibližně osmnácti fotbalových stadionů. Donedávna byly střechy plné zeleně vnímány spíše jako estetická záležitost, ale jejich přínos je ve skutečnosti podstatně větší. Pomáhají zejména ve městech, ve kterých je jinak minimum zeleně. V nich mají svůj podíl na pohlcování hluku a prachu a v horkém létě rovněž umenšují nepříjemný efekt tzv. tepelných ostrovů, které ve městech vznikají vlivem husté zástavby. Zelené střechy jsou především pro větší města doslova spásou, jelikož dokáží vzduch ve svém okolí okysličit, ochladit a také zvlhčit. Je jenom škoda, že je většina nových zelených střech budována pouze v režii soukromých osob a že se také více nezapojují města a obce.
Význam pro jednotlivé budovy
Zelené střechy významným způsobem přispívají k tepelné stabilitě budovy, dokáží snížit tepelné ztráty a v neposlední řadě také chrání nosné konstrukce a hydroizolaci před vnějšími vlivy. Zateplování fasád či výměna oken jsou jistě pro většinu staveb z hlediska tepelných úspor přínosné, ale teprve v kombinaci se zelenou střechou je efekt téměř dokonalý. Kvalitně zateplený dům vám v zimě ušetří nemalé peníze. V létě v něm pak bez větších potíží a bez nutnosti klimatizace přečkáte i nepříjemná vedra. Ideální dům by měl disponovat stabilní příjemnou teplotou a to při vynaložení minimálního úsilí.
Čím můžete takovou střechu osázet?
Výběr rostlin většinou záleží na účelu zelené střechy. Jestliže chcete, aby plnila především tepelně-izolační účely a byla víceméně bezúdržbová, pak ji osázejte hlavně suchomilnými rostlinami, jako jsou rozchodníky, netřesky nebo různé trávy, kterým neublíží ani dlouhodobější sucho. Vrstva substrátu nemusí být v takovém případě nijak zvlášť silná. Pokud má být taková střecha navíc i okrasná a zbudujete si na ní i nějaké posezení, pak jistě vyberete rozmanitější paletu rostlin. Vrstvu substrátu však musíte potřebným způsobem navýšit. Vysázet můžete různé luční květy, byliny a také keře i menší stromy. Nezapomínejte ale na to, že čím pestřejší zahrada, tím náročnější údržba, která zahrnuje i nějaké to zavlažování.
Využít můžete téměř jakoukoliv rovnou střechu
Osázet se dá střecha na novostavbě i střecha stará a využít můžete klidně i střechu garáže. Vždy se však musíte poradit s odborníkem, abyste měli jistotu, že bude vše zabezpečeno po stránce konstrukční. Chcete-li například zbudovat zelenou střechu na nějaké starší stavbě, je vždy nutný posudek statika. Je také důležité dodržet vhodnou skladbu materiálů, aby vše dobře fungovalo. Neobejdete se ani bez důkladné hydroizolace, pokud nechcete být později nepříjemně překvapeni zatékající vodou.
Chcete dotaci?
Možná jste ani nevěděli, že na zbudování zelené střechy je možné čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám. Příjem žádostí odstartoval 9. ledna 2017 a potrvá do konce roku 2021 nebo do úplného vyčerpání vyčleněných financí. Jako každá dotace má i tato některé podmínky, které musíte dodržet. Je například nutné použít na střechu minimálně 5 rostlinných druhů a o celou zahradu se pak i náležitě starat. Vyplácet se bude fixní dotace 500 korun na každý m2 půdorysné plochy zelené střechy. Více podrobností lze v případě zájmu získat na příslušných úřadech. Můžete to zkusit také.
Štítky
Zahrada Inspirace Náš důmMohly by vás zajímat další články
Plechovou střechu, okap nebo třeba kovový plot, to vše je nutné čas od času natřít. Víte jak?
Plechovou střechu, okapy, žlaby, kovový plot nebo vrata. To vše a jistě i celou řadu dalších předmětů z kovu, které jsou celoročně vystaveny...
Jak ochladit byt v parném létě? Máme pro vás 4 tipy, které fungují!
Jak ochladit byt v letních měsících, kdy teploty běžně stoupají i nad 30°C? Nemůžete si ve vašem příbytku odpočinout už ani v noci, protože...
Jak vybrat okapy na střechu vašeho domu
Okapový systém na vaší střeše je nesmírně důležitou součástí celého domu a jeho správná funkčnost je pro bezproblémové užívání stavby zcela zásadní.