Plechovou střechu, okap nebo třeba kovový plot, to vše je nutné čas od času natřít. Víte jak?
Plechovou střechu, okapy, žlaby, kovový plot nebo vrata. To vše a jistě i celou řadu dalších předmětů z kovu, které jsou celoročně vystaveny rozmarům počasí, je potřeba čas od času opatřit novým nátěrem. Jednak je tím ochráníte před korozí a zajistíte si jejich delší životnost a zároveň tak dosáhnete i jejich atraktivnějšího vzhledu. Dokážete si s tím poradit sami anebo vám přijde vhod pár vcelku jednoduchých rad?
Plechovou střechu nenechte zreznout!
Plechovou střechu na vaší chatě, garáži nebo zahradním domku musíte neustále udržovat. Je třeba ji důkladně čistit a více méně pravidelně natírat. Týká se to samozřejmě i mnoha dalších kovových předmětů jako jsou žlaby a okapy, ploty, branky, vrata ale třeba také lavičky nebo i jiný zahradní nábytek, jehož základní konstrukce je z nějakého kovového materiálu. Péče by měla být průběžná a to především tehdy, pokud není střecha či lavička z nerezu. Jestliže dojde ke korozi, máte totiž hned práci navíc a tak ještě dříve, než si řekneme něco o barvách a natírání, povíme si také o odstraňování rzi.
Jak se zbavit rzi
Pokud už se rez na plotu či plechové střeše jednou objeví, musíte ji pochopitelně před provedením nátěru odstranit. Existují dvě možnosti, kterými toho docílíte:
- Mechanickou cestou - Takto se nejlépe zbavíte rzi hrubé. Použijete elektrickou brusku, ocelový kartáč, brusnou kostku nebo hrubší brusný papír. Začnete nejdříve pracovat s bruskou (ideálně s úhlovou) a odstraníte z povrchu vše, co půjde. Nakonec materiál dočistíte kostkou či papírem.
- Pomocí chemie - Jde o účinnou cestu pro odstranění rzi z lehce zasažených míst či pro zbavení se zbytků koroze, kterou se vám nepodařilo odstranit mechanicky. Použijete k tomu buď tzv. oplachový nebo bezoplachový odrezovač, kterým střechu nebo třeba kovový zahradní nábytek natřete na inkriminovaných místech a necháte ho cca 30 minut působit. Někdy je nutné nátěr zopakovat (dokud povrch nezíská tmavě modrou až černou barvu). Nakonec vše opláchnete vodou (při použití oplachového odrezovače) nebo alespoň otřete vlhkým hadrem.
Jakou zvolit barvu?
Než přistoupíte k volbě konkrétní barvy (hnědé, šedé…), musíte se rozhodnout, zda dáte přednost barvě syntetické nebo vodou ředitelné. A v čem spočívá základní rozdíl?
A) Syntetické barvy
Jsou sice zpravidla mimořádně odolné vůči povětrnostním vlivům, ale pokud jde o pružnost, vodou ředitelným barvám se obvykle rovnat nemohou. K jejich ředění se používá ředidlo.
B) Vodou ředitelné barvy
Je to právě jejich pružnost, která je předurčuje k použití na povrchy vystavované extrémním vlivům počasí. Dobrým příkladem je jejich aplikace na okapy z pozinkovaného plechu, které se vlivem teplot smršťují či naopak roztahují. Pokud byste právě zde použili barvy syntetické, riskujete brzké popraskání nátěru. Ředí se, jak už název napovídá, obyčejnou vodou.
Víte, co je základní a co krycí nátěr?
Základní neboli antikorozní nátěr se aplikuje na očištěný a nejlépe i odmaštěný povrch. Krom ochrany proti rzi je důvodem pro jeho použití také fakt, že dokáže ještě před finálním nátěrem krycí barvou barevně zcelit ošetřovanou plochu. Jeho výhodou je také skvělá přilnavost, rychlé zasychání a rovněž to, že ho lze snadno překrýt další vrstvou.
Krycí nátěr kovových povrchů pak plní nejenom ochrannou, ale navíc i estetickou funkci. Nejlépe uděláte, pokud krycí barvu nanesete na plot či plechovou střechu rovnou ve dvou vrstvách. Výsledek vaší práce bude mít díky tomu o poznání delší životnost.
Barvy „2 v 1“ jsou už dnes běžně k dostání
Někdo možná stále nedá dopustit na klasický postup, kdy je nejprve použita barva základní a teprve po jejím zaschnutí dochází k natření barvou krycí. Nic proti tomu. Je však pravdou, že se dnes můžete čím dál častěji setkat také s tzv. jednovrstvými barvami, které dokáží vcelku úspěšně nahradit oba předešlé typy. Jejich složení je takového charakteru, že vám zpravidla umožní dosáhnout jediným nátěrem dostatečně silné vrstvy, takže můžete bez obav vyzkoušet i tento způsob ošetření vašeho kovového plotu, lavičky či plechové střechy na garáži.
Čemu dáte přednost?
Štítky
Zahrada Náš důmMohly by vás zajímat další články
Plot můžete zhotovit ze dřeva nebo také z plastu. Čemu dáte přednost?
Chystáte se vybudovat plot okolo vašeho pozemku a stále ještě váháte, zda použít plotovky dřevěné či plastové? Oba materiály mají bezesporu...
Jak pečovat o dům během zimních měsíců
Péče o dům je v zimě poměrně náročná. Obzvláště v případě, když teploty klesají hluboko pod bod mrazu a napadne větší množství sněhu. Obojí totiž dokáže…
Jak vybrat okapy na střechu vašeho domu
Okapový systém na vaší střeše je nesmírně důležitou součástí celého domu a jeho správná funkčnost je pro bezproblémové užívání stavby zcela zásadní.