Okapový systém na vaší střeše je nesmírně důležitou součástí celého domu a jeho správná funkčnost je pro bezproblémové užívání stavby zcela zásadní. Až budete s končící zimou kontrolovat dům, klidně se může stát, že dříve odkládanou výměnu okapů shledáte zcela nezbytnou a je proto dobré vědět, jak při jejich výběru správně postupovat. Pojďme si tedy projít alespoň pár základních informací týkajících se tohoto tématu.
Kvalitní okapy zamezí zbytečným problémům
Pořízení kvalitního okapového systému nemusí být finančně nijak zvlášť náročné a rozhodně se každému majiteli nemovitosti vyplatí. Špatné odvodnění střechy s sebou totiž nese celou řadu problémů. Pokud se tedy právě chystáte k výměně starých okapů, případně stavíte fungl nový domek, měli byste znát alespoň to nejpodstatnější. Jedině tak budete mít slušnou šanci, že se vám podaří zvolit ideální odvodňovací systém právě pro vaši střechu.
Okapy podle použitého materiálu
Okapy lze rozdělit například podle materiálu, z něhož jsou vyrobeny a to na kovové a plastové. Okapy vyrobené z plastu mají z hlediska odolnosti tu výhodu, že jejich mírná deformace způsobená například tlakem ledu není zpravidla nevratná, zatímco poškození okapu kovového bude zřejmě vždy patrné a budete ho muset řešit. Pokud jde však o estetickou stránku věci, pak se většinou plastové okapy těm kovovým rovnat nemohou, to je pravda. My se nyní podíváme hlavně na ty kovové, které stále patří k nejrozšířenějším. Můžeme je dělit na vyrobené:
- Z MĚDĚNÉHO PLECHU – Jsou sice dražší, ale také bezúdržbové a postupem času navíc získají zelenou až černou patinu, což mnozí lidé považují z estetického hlediska za velmi žádoucí.
- Z POZINKOVANÉHO PLECHU – Jsou sice levné, ale vyžadují pravidelnou údržbu (nátěry).
- Z TITANZINKOVÉHO PLECHU – Jsou velmi žádané a to zejména proto, že se obejdou více méně bez údržby.
- Z POVRCHOVĚ UPRAVENÝCH PLECHŮ – Jde o pozinkovaný plech navíc opatřený ochrannou vrstvou například z polyesteru.
- Z HLINÍKU S POVRCHOVOU ÚPRAVOU – Vyznačují se dlouhou životností.
Základní typy žlabů a různé doplňky
Okapy samozřejmě nerozlišujeme pouze na základě použitého materiálu. Můžeme je také dělit podle jejich umístění vůči střeše a to na:
- Nástřešní (žlab umístěn v rovině střechy před okapní hranou).
- Podstřešní (žlab zavěšen pod okapovou hranou).
- Mezistřešní (žlab umístěn mezi dvěma střechami).
Běžné prvky okapového systému, ke kterým patří krom žlabů ještě svody, háky, kolena nebo třeba trny, je samozřejmě možné doplnit ještě o různé odbočky k sudům (voda na zalévání) či jiným sběračům vody a také o lapače nečistot (listí, větvičky atd.).
Správné spádování je velmi důležité
Krom zvoleného materiálu je nejdůležitější ideální spádování vašeho okapového systému. Nejčastěji doporučovaným spádováním je zhruba 5 mm na každý metr žlabu, což je pouze pět centimetrů při desetimetrové délce, takže nic dramatického. Nejjednodušeji toho docílíte správně vyměřeným osazením tzv. žlabových háků, do nichž se potom žlaby usadí. Pokud se vám stane, že se ve žlabech bude držet větší množství vody, pak je logicky nutné spádování ještě trochu zvýraznit.
Zima jako zatěžkávací období
Víte, co vás může čekat v zimě? Pokud dojde například k přeplnění žlabu ledem a sněhem, pak v případě podstřešního žlabu z něj odtávající voda jednoduše přeteče, což je jeho neoddiskutovatelná výhoda. Dvě zbývající varianty (nástřešní a mezistřešní) s sebou však nesou určité riziko. Svody se totiž při návalu sněhu mohou stát neprůchodnými a voda může zatéct do střechy. Zima vůbec klade na střechu a tedy i na kvalitu jejího okapového systému zvýšené nároky. Existuje samozřejmě také možnost s přicházejícím zimním obdobím okapy odmontovat. To je však dost dobře proveditelné pouze tehdy, pokud jste na tuto eventualitu mysleli už při pořizování okapů a zakoupili jste nějaký „stavebnicový systém“, který nejenom lehce rozeberete, ale můžete ho i pohodlně skladovat třeba v garáži. V případě klasických okapových dílů, které se spojují zpravidla letováním, je to už poněkud problematičtější a nejspíš si takovou demontáž dvakrát rozmyslíte.
Podražení okapů
Okapy lze na zimu také tzv. podrazit. Žlaby můžete totiž namontovat níž než je obvyklé, čímž docílíte toho, že je při rychlejším sesuvu sněhu a ledu z vaší střechy okap touto masou jednoduše přeskočen a nedojde k jeho poškození. Pokud však bude zima mírná a bude například intenzivně pršet, může stejně tak dobře mimo okap skončit i značné množství vody. Volba je tedy na vás a rozhodnout se můžete třeba na základě dlouhodobější předpovědi počasí.
Stavebnicové systémy bývají obvykle nejlepší
Každému může samozřejmě vyhovovat něco jiného. Někdo si pořídí dražší měděné okapy a při troše štěstí se o ně nemusí celé roky starat. Někdo dá přednost tomu, když může celý okapový systém průběžně opravovat a vylepšovat podle aktuálních potřeb a to co nejsnadnějším způsobem. V takovém případě ani tak nezáleží na zvoleném materiálu jako spíš na tom, abyste si pořídili nějaký „stavebnicový systém“. „Stavebnice“ vám navíc umožní celý systém na zimu lehce demontovat, pokud se k tomu rozhodnete. Raději se také vyhněte nejlevnější variantě z pozinkovaného plechu, jelikož údržba takových okapů vás bude stát nejvíce času a úsilí. Konečná volba je ale pochopitelně jen a jen ve vašich rukou, takže hodně štěstí!
Štítky
Inspirace Náš důmMohly by vás zajímat další články
Plechovou střechu, okap nebo třeba kovový plot, to vše je nutné čas od času natřít. Víte jak?
Plechovou střechu, okapy, žlaby, kovový plot nebo vrata. To vše a jistě i celou řadu dalších předmětů z kovu, které jsou celoročně vystaveny...
Připravte svůj dům na zimu
Čím začít? Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou by měl každý majitel domu učinit před začátkem zimy, je nepochybně kontrola komína,...
S končící zimou zkontrolujte dům
Ať už zima přinesla silné mrazy a přívaly sněhu, nebo byla spíše mírná, je vždy důležité spolu s jejím odchodem důkladně zkontrolovat dům a jeho nejbližší…