Čím začít?
Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou by měl každý majitel domu učinit před začátkem zimy, je nepochybně kontrola komína, kotle a celé otopné soustavy. Jakékoliv zanedbání těchto záležitostí může pak v průběhu zimy přinést nepříjemné překvapení. Kontrola komína i jeho vyčištění stejně tak jako kontrola kotlů na tuhá paliva jsou navíc dány zákonem a nesplnění těchto povinností může mít krom pokuty i mnohem zásadnější dopady. V případě, že dojde k požáru a pojišťovna zjistí, že jste tyto věci pominuli, pojistné plnění bude jistě výrazně nižší než tehdy, budete-li mít vše náležitě provedeno a doloženo patřičným potvrzením.
Nic složitého
U teplovodních soustav je nejjednodušší učinit vizuální kontrolu všech rozvodů a otopných těles, abychom vyloučili možné úniky vody vlivem netěsností. Není od věci, přesvědčit se o funkčnosti uzavíracích a vypouštěcích ventilů a to hlavně těch, které příliš často nepoužíváme. Pokud jde o soustavy teplovzdušné, nezapomeňte před jejich uvedením do provozu vše náležitě vyčistit, případně i vydezinfikovat a zkontrolujte i stav, v jakém se nachází vzduchový filtr ve větrací jednotce. Čas od času je totiž nutné jej vyměnit.
Topíte-li v krbu či kamnech, pak se vás týká jen jejich vyčištění a revize komína. A zcela bez povinností jsou v tomto ohledu ti, kteří využívají k topení pouze elektřinu.
Vodovodní potrubí
V případě silnějších mrazů je ohrožena venkovní část vodovodního potrubí a rovněž vodoměr, který je umístěn mimo dům ve vodoměrné šachtě. Na víko šachty je proto vhodné připevnit polystyrenovou desku nebo izolační vatu a ochránit tak vodoměr před zamrznutím. Vodovodní přípojka by měl být uložena minimálně 80cm pod zemí. Není-li tomu tak, hrozí její prasknutí. Tomu se můžete pokusit zabránit navezením přiměřené vrstvy zeminy. Máte-li vodoměr umístěný ve sklepě, pak by k udržení teploty nad bodem mrazu mělo bohatě stačit, když dobře zajistíte sklepní okénko.
Nezapomeňte na okna!
Okna mohou v zimě dostat pořádně zabrat a to obzvláště ta starší. Věnujte pozornost rámům, které je potřeba v případě starých oken nezřídka obrousit a přetřít a to alespoň na těch nejvíce poničených místech. Nezapomeňte také silikonovým olejem řádně promazat veškeré kování, které zajišťuje snadné otevírání oken.
Pokud jde o těsnění, to by mělo být pružné a držet tvar. V případě jakéhokoliv poškození jej neváhejte vyměnit za nové, protože nekvalitní těsnění rozhodně únikům tepla nezabrání.
Střecha a okapy
Obdobím, které nejvíce prověří celkový stav vaší střechy a také okapů, je samozřejmě zima. Zkontrolujte nejen povrch krytiny, ale také stav dalších prvků střechy. Především lemování komínů, spojovacích prvků a rovněž oplechování žlabů. Ze žlabů je navíc nutné odstranit napadané nečistoty, které by po zamrznutí mohly zamezit správnému odtoku vody a způsobit tak zatékání střechy. Ujistěte se také, že jsou okapy pevně ukotveny a mají požadovaný spád.
A vaše garáž?
Při přípravě garáže na zimu věnujte maximální pozornost garážovým vratům. V první řadě zkontrolujte všechny mechanické prvky, které mají na starost jejich pohyblivost a správné uzavření. K častým závadám patří zadrhávání. Většinou postačí pročistit horizontální i vertikální kolejnice a řádně promazat panty vazelínou. Ujistěte se také, že vrata dobře těsní, aby bylo vaše auto co nejlépe chráněno před chladem i vlhkostí a zima může klidně začít.
Štítky
Náš důmMohly by vás zajímat další články
S končící zimou zkontrolujte dům
Ať už zima přinesla silné mrazy a přívaly sněhu, nebo byla spíše mírná, je vždy důležité spolu s jejím odchodem důkladně zkontrolovat dům a jeho nejbližší…
Jak ušetřit za topení? Máme pro vás pár jednoduchých rad, které vám s tím určitě pomohou!
Zřejmě každý se dnes nějak pokouší ušetřit za topení a to o to víc, pokud snad bydlí v nezatepleném domě. Ceny plynu, elektřiny...