Ať už zima přinesla silné mrazy a přívaly sněhu, nebo byla spíše mírná, je vždy důležité spolu s jejím odchodem důkladně zkontrolovat dům a jeho nejbližší okolí. Vlhké a studené počasí mohlo totiž zanechat stopy na střeše, fasádě či okolní dlažbě a je tedy nezbytné se s nimi co nejdříve a nejúčinněji vypořádat. A právě pozvolna přicházející jaro je pro tyto opravy ideálním obdobím.
Oprava zámkové dlažby
Zima se často podepíše na dlážděných chodníčcích okolo domu. Mohou se částečně propadnout nebo naopak v určitých místech vzedmout. Nejhůře na tom obvykle bývá zámková dlažba. Stačí však části dlažby vyjmout a upravit pod nimi podklad. Někde dosypeme štěrk, jinde naopak trochu zeminy odstraníme, dlažbu vrátíme zpět a gumovou palicí zarovnáme s okolním terénem. To jistě zvládne každý.
Terasa
Pokud dojde k odloupnutí dlažby někde na terase, musíme uvolněnou část odstranit za pomoci menšího dláta či šroubováku. Jedná-li se o masivní dlažbu, pak nám pomohou ocelové háky. Dlátem zlehka odstraníme zbývající cementový podklad, vše očistíme, naneseme novou vrstvu cementu, malty nebo mrazuvzdorného tmelu a kus nové dlažby navrch přilepíme. Upravíme okolní spáry a je hotovo.
Fasáda a zdivo
Podcenit malé povrchové praskliny na fasádě vašeho domu se rozhodně nemusí vyplatit. Je nezbytně
Opravy omítky nikdy neprovádějte v zimě!
Poničenou a částečně odchlíplou omítku odstraníme za pomoci kladívka. Je-li odchlíplá pouze její svrchní vrstva, pak rozhodně není nutné omítku otlouct až na zdivo. Fasádu nelze spravovat v zimě, jelikož k opravě použijeme maltu, která by zmrzla a opadala. Místo, z něhož jsme oklepali poničenou omítku, nejprve očistíme kartáčem a zdivo navlhčíme. Na navlhčenou zeď se totiž řídká cementová malta lépe přichytí. Po zatvrdnutí použijeme nejprve jádrovou omítku, a když vyschne, vše dokončíme natažením vrchní štukové vrstvy. Trochu šikovnější člověk to zvládne i sám.
Nezapomeňte na střechu
Mráz, sníh a někdy i silnější vítr dokáží často poničit i celkem bytelnou střechu. Zkontrolujte nejenom jednotlivé tašky, ale především hřeben střechy a také napojení krytiny na oplechování. Nezapomeňte na půdní prostor, protože mohlo dojít k zatékání střešní konstrukcí. Kvalitní střecha je poměrně drahá záležitost a každopádně se vyplatí, když zkontrolujete a opravíte drobnější závady včas, dříve než nabydou větších rozměrů. Když už jste na střeše, pak prohlédněte také oplechování komína i vyspárování jeho lícových cihel a koukněte se, jestli dobře těsní kouřové cesty. Žlaby a svody musejí také dobře těsnit, a pokud tomu tak není, pomůže vám tmel. Průchodnost okapů pak zajistíte smetákem a proudem vody. Nic složitého.
Okna chtějí natřít
Pokud má váš dům dveře a okna ze dřeva, je nutné zkontrolovat a případně opravit těsnění, promazat panty a zvětralý tmel nahradit novým. Jednou za pár let jistě neuškodí také renovace dřevěných oken za pomoci kvalitního krycího nátěru, což rozhodně podstatně prodlouží jejich životnost. Stejným způsobem se postarejte i o vchodové dveře a to nejdůležitější, pokud jde o váš dům, je tím zřejmě hotovo.
Štítky
Zahrada Náš důmMohly by vás zajímat další články
Plechovou střechu, okap nebo třeba kovový plot, to vše je nutné čas od času natřít. Víte jak?
Plechovou střechu, okapy, žlaby, kovový plot nebo vrata. To vše a jistě i celou řadu dalších předmětů z kovu, které jsou celoročně vystaveny...
Připravte svůj dům na zimu
Čím začít? Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou by měl každý majitel domu učinit před začátkem zimy, je nepochybně kontrola komína,...
Jak pečovat o dům během zimních měsíců
Péče o dům je v zimě poměrně náročná. Obzvláště v případě, když teploty klesají hluboko pod bod mrazu a napadne větší množství sněhu. Obojí totiž dokáže…
Stavba domu aneb co vás čeká a nemine, pokud se rozhodnete vybudovat vlastní střechu nad hlavou
Rádi byste postavili dům a přemýšlíte, co vás vlastně čeká? Chcete si vybudovat vlastní střechu nad hlavou a realizovat tak svoje sny o ideálním bydlení...