Jak pronajmout byt a „nešlápnout vedle“ – informace, které by se vám jako majiteli činžovní nemovitosti mohly hodit

Rádi byste pronajali byt, pro který nemáte využití? To je rozumné! Pokud ho v dohledné době nebudete potřebovat pro sebe ani pro nikoho z rodiny, je to samozřejmě ten nejlogičtější krok, jaký lze udělat. Nechat nemovitost ležet ladem, když vám může vydělávat, by vážně nebylo příliš chytré! Obzvláště pak dnes, kdy se volných bytů nedostává a nájmy jdou zvolna nahoru. Pokud to se svými finančními požadavky nepřeženete, nebudete mít zřejmě o potenciální nájemníky nouzi a byt vám může už zanedlouho začít slušně vydělávat!
Že nevíte, jak na to? Přemýšlíte, zda celý pronájem realizovat vlastními silami? Nebo snad raději vše svěřit do rukou odborníků? Faktem je, že většina lidí, kteří mají s realitním trhem nějaké zkušenosti, vám asi doporučí druhou možnost. Tedy spolupráci s realitní kanceláří. Stále se nemůžete rozhodnout? Pak vám ukážeme, co vás zhruba čeká, pokud si vyzkoušíte roli realitního makléře. A pro případ, že vám to snad bude připadat komplikované, a dáte přece jen přednost realitce, napovíme vám, jak si vybrat skutečné profesionály. Profesionály, díky nimž se už brzy dočkáte svého prvního nájemníka.

Pronájem bytu se vám vyplatí
Ať už vlastníte byt ve velkém městě nebo v menší obci, neměli byste ho nechávat dlouhodobě prázdný. Pokud ho nabídnete na trhu s pronájmy, můžete si zajistit poměrně zajímavý a navíc vcelku stabilní příjem. Činže jdou každopádně nahoru a segment nájemního bydlení se jeví jako velmi perspektivní. Nemovitosti v České republice totiž v posledních letech zdražily tak dramaticky, že si vlastní střechu nad hlavou může dovolit stále menší procento zdejší populace. Poptávka po pronájmech proto stoupá. Někde rychleji, jinde zatím pozvolna. Podobně je to i s činžemi. Meziročně nejvíce podražila naše metropole, což asi překvapí jen málokoho. Nájmy v Praze za posledních dvanáct měsíců stouply více než o čtvrtinu! O více než 20 % poskočily v Brně, zhruba o 17 % pak v Českých Budějovicích. Ani další města však nezůstávají příliš pozadu. Zajímavé peníze lze inkasovat i v řadě menších obcí, kde je nabídka činžovního bydlení zpravidla extrémně slabá. A jak byste měli váš byt co nejlépe nabídnout? Jaký postup zvolit?

Činže půjdou nahoru
Realitní trh v České republice prochází dosti divokým obdobím a ovlivňuje ho celá řada věcí, včetně války na Ukrajině. Nevěříte? Pokud jde o pronájmy, stačí si uvědomit, jaké množství lidí k nám v posledních měsících přišlo. Statisíce uprchlíků zkrátka hladinu činží ovlivní. Tito lidé ji posunou směrem nahoru, protože nutně potřebují někde bydlet. Vzhledem k faktu, že provizorní ubytování nezískal každý a v řadě případů má takové bydlení navíc dočasný charakter, poptávka po pronájmech roste a zřejmě poroste i nadále. A s ohledem na omezené možnosti našeho realitního trhu půjdou nahoru také činže. Ostatně, na mnoha místech už k tomu dochází. K růstu činží svým dílem přispívají rovněž zdražující hypotéky. Stále více lidí na ně totiž nedosáhne a mnohým z nich pak nezbývá, než hledat alespoň pronájem, když si ani s přispěním půjčky nemohou koupit něco vlastního.

S čím si budete muset poradit
A nyní konečně k tomu, co by vás asi mělo zajímat nejvíc. Jestliže se rozhodnete realizovat pronájem vašeho bytu takříkajíc „na vlastní pěst“, čeká vás poměrně dost práce. Budete si muset poradit přinejmenším s těmito záležitostmi:
Nastavení ceny – je důležitý krok. Pokud svůj požadavek „přepálíte“, můžete na prvního nájemníka čekat velmi dlouho a to navzdory zmíněnému nedostatku bytů. Co s tím? Jak stanovit optimální činži? Kromě tzv. cenových map, které pracují s přesnými daty z již uskutečněných pronájmů, můžete samozřejmě využít informace z běžné realitní inzerce. Zjistíte, jaké částky jsou obvyklé v místě, kde se vaše nemovitost nalézá.
Inzerce – hraje často klíčovou roli. To, jakým způsobem dokážete vaši nemovitost nabídnout, může rozhodnout o mnohém. Byt uveďte do perfektního stavu, pořiďte kvalitní fotografie, sestavte stručný a zároveň poutavý inzerát. A kam s takovým inzerátem? Umístěte ho na některý z hojně navštěvovaných realitních portálů. Za zkoušku stojí také sociální sítě!

Výběr nájemníka – neberte na lehkou váhu! Jestliže hodláte svěřit svůj majetek cizímu člověku, měli byste o něm něco vědět. Proklepněte si ho ze všech stran! Nahlédněte do centrální evidence exekucí nebo do insolvenčního rejstříku. Nájemníka, který není solidní, se každopádně snažte vyvarovat! Aby vás místo pravidelného příjmu nečekalo jen bolení hlavy.
Bezchybná smlouva - je základ bezproblémového nájemního vztahu. Nesmí v ní chybět přesná identifikace smluvních stran, předmět smlouvy, výše a datum placení činže a to včetně způsobu její úhrady a mnoho dalších detailů. Nezapomeňte na délku jejího trvání a také na předávací protokol, což je dokument, který by měl obsahovat co nejpřesnější popis toho, v jaké stavu se byt včetně případného vybavení nacházel v okamžiku, kdy jste ho předali do užívání vašemu nájemníkovi.

Dáte přednost profesionálům?
Pokud máte pocit, že si sami neporadíte, zvolte osvědčené řešení. Obraťte se na profesionály! Realitních kanceláří i samostatně pracujících makléřů je v České republice dost. Na podvodníky nebo na amatéry byste snad až na výjimky už narazit neměli, protože pravidla pro podnikání v tomto oboru se u nás dosti zpřísnila. Skutečný profesionál si s pronájmem vašeho bytu obvykle rychle poradí. A jak ho poznáte? Na první pohled těžko. Měl by vám ovšem být schopen doložit svou odbornost a to ideálně tím, že vám ukáže doklad o vykonání profesní zkoušky. Stačit vám však může i odpovídající úroveň dosaženého vzdělání nebo dostatečně dlouhá praxe.
A nezapomeňte na reference! Kladné reference, jimiž se může makléř pochlubit, zpravidla bývají solidní zárukou jeho schopností.
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Zařizujete malý byt a nevíte si rady? Ukážeme vám pár užitečných fíglů!
Právě zařizujete malý byt? Třeba garsonku nebo menší 2+kk? Pak se vám možná bude hodit pár osvědčených rad a triků. Jde samozřejmě hlavně o to...
Vše, co byste měli vědět, když se chystáte koupit nemovitost
Koupě nemovitosti je závažný krok. O tom nemůže být pochyb. Je to rozhodnutí, k němuž se většina z nás odhodlá jen jednou či dvakrát za život. Není-li člověk realitním makléřem...