Jak se starat o pokojové rostliny v zimních měsících - pravidla péče, která se vyplatí dodržet

Pokojové rostliny v zimě tak trochu odpočívají. Je to pro ně období tzv. vegetačního klidu. A tak vás asi nepřekvapí, že vyžadují poněkud odlišnou péči, než jakou jim věnujete během teplých letních měsíců. Víte ale, co potřebují? Bez čeho se neobejdou a co jim naopak škodí? Tušíte, jak byste se o svoje pokojovky měli správně starat, aby jim nic nechybělo a aby se ve zdraví dočkaly jara? Nevíte?
Tak se podíváme na několik důležitých pravidel, jejichž dodržování se vám nepochybně vyplatí! A věřte, že nejde o nic složitého.

Jak pečovat o pokojové rostliny během zimy?
Zimní období je pro pokojové rostliny obvykle o něco náročnější než zbytek roku. Je to dáno hned několika faktory. Jakými? No, například nedostatkem denního světla. Protože nesvítí slunce, rostliny v zimě tolik nerostou a tak nepotřebují mnoho vody. Ubližuje jim tedy nadměrná zálivka. Jsou na přelévání zkrátka citlivé. A dál? Měli byste vědět, že jim škodí rovněž teplotní výkyvy. Tedy na jednu stranu zbytečné přetápění vašeho bytu, které navíc vysušuje vzduch a na stranu druhou zase chlad a průvan, které je ohrožují při větrání. Co s tím?
Ačkoliv je toho celkem dost, co jim může ublížit, zvládnout se to nepochybně dá. Ukážeme vám, jak na to, aby vaše pokojové rostliny přečkaly zimní období bez jakékoli újmy a aby je jaro zastihlo v dobré kondici.

Pozor, ať nepřelijete!
Navzdory tomu, že je pro vaše pokojovky zima obdobím vegetačního klidu, nějakou pozornost samozřejmě vyžadují. A přestože má každá rostlina poněkud odlišné nároky, existuje několik základních pravidel, která se při péči o ně vyplatí respektovat. Začneme zálivkou.
Pamatujte, že moc vody pokojovým rostlinám téměř vždy škodí. Pokud jde o zálivku, většina pokojovek spíše přežije, když na ně občas zapomenete, než když to budete s vodou přehánět. V zimním období to platí dvojnásob. Většinu rostlin stačí zalít tak jedenkrát za 10, ale klidně i za 14 dní! Než vezmete do ruky konvičku, vždy nejprve zkontrolujte substrát. Je-li stále vlhký, raději ještě pár dní počkejte.
Samozřejmě existují i nějaké výjimky, kterým voda jednoduše svědčí. Patří k nim například kapradiny jako hojně rozšířený Nephrolepis exaltata. Kapradiny vyžadují jak častější zalévání, tak i vyšší vlhkost vzduchu. Substrát, ve kterém rostou, by neměl nikdy úplně vyschnout! Ale i tak to není nutné přehánět. Kapradiny byste také měli pravidelně rosit, což ostatně prospěje i většině ostatních rostlin. Pokud máte pokojovky také někde na chodbě, nebo zkrátka v místnostech, kde je chladněji (třeba jen okolo 15 stupňů), rosení není nutné.

Světlo a teplo
Rostliny potřebují k životu světlo. Bez něj se prostě neobejdou. A to ani v zimě, kdy více méně odpočívají. V tmavém bytě jim proto musíte alespoň trochu svítit. Můžete je také zkusit postavit blíže k oknu, ale pozor na průvan! Když budete chtít vyvětrat, dejte je na těch pár okamžiků jinam. Je-li to však ve vašem příbytku se světelnými podmínkami opravdu špatné, vsaďte na takové pokojovky, kterým vyhovuje šero. A budete mít vystaráno.
Pokud jde o tepelnou pohodu vašich rostlin, už jsme řekli, že jim ubližují velké výkyvy. V jednu chvíli chlad a průvan při větrání a za pár minut zase horko z naplno puštěného radiátoru. Na to pozor! V tomto ohledu je zkrátka ideální co největší stabilita. Květináče také nikdy nestavte přímo na radiátor nebo do jeho těsné blízkosti! Většina pokojových rostlin snese spíše chladnější prostředí. V zimních měsících rozhodně. Výjimky se ovšem najdou. Třeba cykasy nebo takový ananasovník. Těm teplo vyhovuje. Obecně je však lepší doma nepřetápět.

Škůdci nikdy nespí!
Alespoň jedenkrát týdně všechny vaše rostliny důkladně prohlédněte, abyste zjistili, jestli je nenapadli škůdci. V zimě k tomu totiž dochází poměrně často. Pokud škůdce, kterých existuje více než dost, na některé z rostlin přece jen objevíte, musíte zasáhnout co nejdříve. Jinak se mohou rozšířit i na další vaše pokojovky. Možností je několik. Někdy stačí otřít listy navlhčeným hadříkem, případně kytku osprchovat vlažnou vodou. Jindy je však nutný postřik. Prostředků, kterém vám v boji se škůdci mohou pomoci, je běžně k dostání celá řada. A některé fungují opravdu spolehlivě.

Listy udržujte v čistotě!
Pokud mají vaše rostliny lesklé listy, je samozřejmě dobré z nich hadříkem utírat prach. A to alespoň 2x až 3x do měsíce. Na chlupaté lístky pak můžete vzít štěteček, abyste je očistili. Rostliny, které mají listy zaprášené, totiž nemohou přijímat ani to málo světla, které jim zimní období nabízí. A chřadnou. Pokud vás oprašování listů nebaví, zkuste vzít na pomoc „lesk“ na listy, který navíc pomáhá i proti některým škůdcům. Na rostlinu ho aplikujte ze vzdálenosti takových 25 až 30 cm. Výhodou takového „ošetření“ je i jeho trvanlivost. Lesk totiž obvykle vydrží jeden až dva měsíce.

A jak je to s hnojením?
Hnojení pokojovek není během zimních měsíců potřeba. Většině rostlin přidání hnojiva spíše uškodí. Nějaké dodatečné živiny potřebují pouze rostliny, které i v zimě kvetou. Například taková Toulitka neboli Anthurium. Ani v jejím případě to však rozhodně nepřehánějte! Stačí jen kapka hnojiva tak jednou za 4 až 6 týdnů. Jde o to, že v podstatě každá rostlina, kterou přehnojíte, nakonec většinou zajde. Nadbytek výživy zkrátka škodí.
Pamatujte na to, pokud chcete, aby se vaše pokojovky ve zdraví dočkaly jara!
Štítky
Interiér InspiraceMohly by vás zajímat další články
Pěstování nenáročných pokojových květin
Pokojové květiny zkrášlují náš domov a na většinu z nás působí přívětivým a uklidňujícím dojmem. Aby dobře prospívaly, vyžadují patřičnou péči. Zdaleka ne…
Pěstování balkonových květin není vůbec náročné. Musíte si však umět vybrat ty správné druhy!
Pěstování balkonových květin je široce rozšířeným koníčkem. S touto zálibou se setkáte téměř všude, kde to klimatické podmínky jen trochu umožňují. Není divu. Skoro každý ...
Bylinky, kterým se bude skvěle dařit i v květináčích
Chcete mít vždy po ruce čerstvé bylinky? Takové, ze kterých byste si mohli připravovat lahodný čaj? Nebo je hodláte používat k ochucování jídel? Není nic jednoduššího...
Vybrat správný květináč dá práci. Velikost a tvar, materiál i design – na všem záleží!
Vybrat správný květináč není jenom tak. Ať už hledáte vhodnou nádobu na pěstování nějaké pokojové rostliny, nebo potřebujete něco, v čem se bude dařit květinám na vašem dvorku...