Vybrat správný květináč dá práci. Velikost a tvar, materiál i design – na všem záleží!

Vybrat správný květináč není jenom tak. Ať už hledáte vhodnou nádobu na pěstování nějaké pokojové rostliny, nebo potřebujete něco, v čem se bude dařit květinám na vašem dvorku, vždy musíte vzít v úvahu hned několik důležitých faktorů! Které faktory máme na mysli? Jaká kritéria mohou být tak důležitá? Na to se za chvíli podíváme! Jednu věc však můžeme říct hned.
Když si vyberete dobře, rostlině to určitě prospěje a nejspíš vám bude dělat radost tak dlouho, jak je to jen možné. Pokud to ale nezvládnete, čekají vás starosti. Čtěte proto pozorně!

Jak vybrat správný květináč?
Ať už rostliny pěstujete venku, doma v obýváku, nebo třeba v zimní zahradě, obvykle se bez nějakých nádob tak docela neobejdete. Hlavně v domácích podmínkách jsou nějaké květináče samozřejmě zcela nezbytné. A faktem je, že výběr vhodného květináče vám zpravidla ušetří dost práce. Jak ale na to? Nejprve si položte dvě základní otázky, které zní následovně:
- Chci pěstovat nějaký solitér nebo rovnou celou skupinku rostlin?
- Má jít o květináč venkovní nebo bude umístěn spíše v interiéru?
Pokud jde o první z výše položených otázek, odpověď je snadná. Nádobu vyberete jak s ohledem na množství, tak podle typu a velikosti rostlin, které v ní hodláte pěstovat. Řiďte se jednoduchým pravidlem: větší skupinka drobnějších rostlin ocení spíše podlouhlý truhlík nebo skutečně velký a prostorný květináč, zatímco solitérní rostlina bude spokojená v klasickém květináči odpovídajících rozměrů. Jde tedy v prvé řadě o nároky na prostor! Tím máte vyřešenu záležitost týkající se velikosti a případně i tvaru nádoby.
A co odpověď na druhou otázku? Když hledáte nádoby vhodné pro pěstování venkovních rostlin, všímejte si hlavně toho, aby byly odolné proti vlivům počasí, jinak vám dlouho nevydrží. Jde nejen o silný vítr či déšť, ale především o velmi nízké teploty (mráz). Faktem také je, že co se hodí na zahradu nebo na balkon, můžete obvykle bez obav použít i v interiéru. Je to tedy především otázka materiálu, případně jeho zpracování. A právě materiál by měl hrát při vašem rozhodování klíčovou roli. Takže se na něj nyní zaměříme podrobněji.

Hliněná klasika
Řekli jsme, že materiál, z něhož je květináč vyroben, by měl hrát ve vašem rozhodování zásadní roli. A to hlavně tehdy, pokud v něm budete rostlinu pěstovat někde venku. Podívejme se nyní, jaké máte možnosti. A začněme klasickou hlínou.
Hliněné nádoby, nějaká kamenina či neglazovaná keramika. Jak chcete. Výhody takových květináčů jsou zřejmé. Například? Docela rychle vysychají, takže rostlinám, jimž nevyhovuje nadměrná vlhkost, se v nich obvykle dobře daří. Tyto nádoby jsou osvědčené a celkem levné. Zpravidla je to dobrá volba. Prostě klasika. A mají nějaké mínusy? Jistě. Nebývají mrazuvzdorné a při pádu na tvrdou zem se téměř vždy rozbijí. Ale to je asi tak vše.
A co jejich barva? Nejobvyklejší barvou takových květináčů je cihlová. Že vám tak úplně nevyhovuje? Nevadí. Každý květináč se dá nějak vylepšit. Můžete ho natřít nebo oblepit kamínky či korkem. Záleží na vás. Pokud jde o tvar, setkáte se nejčastěji s okrouhlými květináči.

Levný a odolný plast
Ať už si o plastových květináčích myslíte co chcete, faktem je, že jsou lehké a snadno se s nimi manipuluje. Dobře se také čistí. Obvykle jsou levné a navíc celkem hodně vydrží. Nejsou sice nezničitelné, ale neúmyslně je rozbijete jen výjimečně. Na druhou stranu je ale pravda, že s nimi mnoho parády nenaděláte. Tedy pokud si nekoupíte nějaké dražší, barevné a designově „vyladěné“ kousky. Pokud však bude plastový květináč dlouho na přímém slunci, může tak jako tak vyblednout. A co je ještě horší, poměrně snadno se také přehřeje, takže kořenový systém rostliny se může celkem snadno „udusit“.
Pokud tedy hodláte nějakou kytku pěstovat v plastové nádobě a to na přímém slunci, musí být nádoba na několika místech perforovaná, aby kořeny mohly pořádně dýchat a neuvařily se. Chcete v plastových květináčích pěstovat orchideje, které vyžadují zvláštní péči? Pak by měly být takové květináče průhledné, abyste mohli lépe kontrolovat stav kořenů, a včas poznali, zda vaší exotické krásce něco nehrozí.
A jaké tvary plastových květináčů jsou běžně dostupné? Kromě standardních okrouhlých nádob snadno seženete květináče čtvercové. Čtvercový květináč má mimochodem jednu zajímavou výhodu. Jakou? Je obvykle stabilnější než květináč okrouhlý. Třeba vám to přijde vhod.

Elegantní keramika něco stojí
Nelíbí se vám obyčejný hliněný květináč? Plastové nádoby na vás působí laciným dojmem? Zkuste vypalovanou glazovanou keramiku. Takové květináče zpravidla vypadají velmi elegantně. Hodí se do interiéru i na zahradu. Pokud v nich budete pěstovat rostliny venku, jistě oceníte jejich odolnost proti nepříznivému počasí. Glazovaná keramika zkrátka něco vydrží! Není ale zadarmo, to je fakt. Také je dobré si uvědomit, že obzvláště větší kusy budou obvykle i těžší, a přesouvat v nich kytky z místa na místo může být pak celkem náročné. Jinak jsou ale glazované keramické květináče zpravidla skvělou volbou.

Stabilita a drenáž
Řekli jsme, že je při výběru květináče dobré zvážit hned několik kritérií. Třeba materiál a tvar, velikost nebo barvu. To vše může být důležité. Dvě věci by vás však měly zajímat především. Jednou z nich je kvalitní drenáž. Jde o to, aby přebytečná voda z květináče měla kudy odtékat a aby se kořeny „netopily“ a nezačaly hnít.
Druhou věcí, které si musíte všimnout, je stabilita rostliny. Jde o to, zda jí takovou stabilitu dokáže květináč zajistit. Musí se do něj spolehlivě vejít celý kořenový systém, aby se rostlina dobře uchytila a nekymácela se ze strany na stranu nebo třeba jen nepřepadávala přes jeden okraj. Květináč by měl být vždy alespoň o třetinu větší než je aktuální rozpětí kořenů rostliny, kterou do něj chcete zasadit. Kořeny zkrátka potřebují prostor pro další růst.

Pro a proti
Každý materiál má své plus i nějaké to mínus. To je jisté. Tak jen pro připomenutí:
Květiny v plastových květináčích obvykle nemusíte tak často zalévat, zatímco ty v hliněných nádobách budou zřejmě vyžadovat zálivku pravidelnější. Plastové květináče se snadno přehřejí a rostliny v nich hůře dýchají, což u hliněných či glazovaných nádob příliš nehrozí. Hliněný květináč vám však může na zahradě nebo na balkonu v zimě prasknout. Toho se zase u plastu bát nemusíte. Plast je levnější, za kvalitní keramiku si pak určitě připlatíte.
Každá volba má svá pro a proti.
Štítky
Interiér Zahrada Inspirace Náš důmMohly by vás zajímat další články
Jedovaté rostliny v našich zahradách – znáte alespoň některé?
Existují jedovaté rostliny, a není jich vůbec málo, jejichž půvabu se odolává jen těžko. Je proto celkem pochopitelné, že je vysazujeme na...
Pěstování hortenzie není žádná věda. Pár základních pravidel však dodržet musíte!
Hodláte se vrhnout na pěstování hortenzie, ale nejste si jistí, zda se o tuto květinu dokážete odpovídajícím způsobem postarat? Rádi byste, aby vaši zahradu...
Pěstování balkonových květin není vůbec náročné. Musíte si však umět vybrat ty správné druhy!
Pěstování balkonových květin je široce rozšířeným koníčkem. S touto zálibou se setkáte téměř všude, kde to klimatické podmínky jen trochu umožňují. Není divu. Skoro každý ...
Levandule je úžasná rostlina. Za trochu péče se vám odmění záplavou krásných a voňavých květů!
Když zaslechnete slovo levandule, jistě si hned vybavíte nádherně kvetoucí rostlinu fialové barvy, která neskutečně voní. A přestože se tato okrasná a silně aromatická trvalka...