Levandule je úžasná rostlina. Za trochu péče se vám odmění záplavou krásných a voňavých květů!
Když zaslechnete slovo levandule, jistě si hned vybavíte nádherně kvetoucí rostlinu fialové barvy, která neskutečně voní. A přestože se tato okrasná a silně aromatická trvalka ve skutečnosti vyskytuje ve zhruba 60 druzích, faktem je, že právě fialové či namodralé zbarvení je nejoblíbenější a tedy i nejčastější. Levandule kvete zpravidla mezi červnem a srpnem a to takovým způsobem, že ji rozhodně nepřehlédnete. Nejenže hezky vypadá a úžasně voní, což z ní dělá nedílnou součást mnoha zahrad a také nejrůznějších domácích dekorací, ale navíc je i léčivá. Využití nachází rovněž v našich kuchyních při přípravě některých pokrmů a nápojů. Chcete začít s jejím pěstováním? Nejste si jisti, zda to zvládnete? Buďte bez obav, rozhodně se nejedná o nic náročného. Uvidíte!
Levandule z čeledi hluchavkovitých
Levandule patří do čeledi hluchavkovitých a vyskytuje se zpravidla ve formě polokeře, případně vytrvalé byliny. Většinou dorůstá výšky 20 až 60 cm, setkat se však můžete i s rostlinami o dost vyššími. Kromě nejobvyklejší fialové barvy může kvést bíle nebo i růžově. Přestože existuje v desítkách druhů, v našich krajích je nejběžnější levandule úzkolistá neboli lékařská. Za takřka celosvětovou oblibou této mimořádné rostliny stojí především její půvabné květy a také podmanivá vůně, kterou vydávají.
Levandule má široké spektrum využití. Najdete ji v kuchyni, kde je stále častěji používána při přípravě rozmanitých jídel a nápojů. Vcelku běžná je také v medicíně a hojně zastoupena je rovněž ve výrobě kosmetiky. A jako působivá výzdoba? Samozřejmě! S nějakou levandulovou dekorací se běžně setkáte v mnoha domácnostech. První zmínky o levanduli jsou staré více než 2,5 tisíce let! Používali ji už staří Egypťané a to při mumifikaci, kdy jim skvěle sloužil olej získaný z této rostliny. Římané ji přidávali do koupele a Řekové ji mimo jiné užívali na bolesti zad.
Hodně slunce, méně vody!
Chcete mít levanduli na svém pozemku? Pak byste měli vědět, že se jí nejlépe daří na slunci. To je jeden ze základních předpokladů pro úspěšné pěstování této rostliny. Není divu. Pochází totiž ze Středomoří, kde je slunečního svitu dostatek. To, jakou máte ve své zahradě půdu, je také velmi důležité. Levandule dává přednost hlinitopísčité půdě a velmi dobře snáší sucho. Neměli byste to tedy přehánět se zálivkou! Na levanduli je rozhodně lepší s vodou občas zapomenout než ji zalévat až příliš často. Ale to sami brzy zjistíte. Faktem je, že jí nemusíte věnovat mnoho péče a přesto se poměrně rychle rozroste. Je proto rozumné, pokud jednotlivé rostliny vysadíte s většími rozestupy, které se záhy spolehlivě zaplní. Doporučují se mezery cca 50 cm široké.
Vděčná rostlina
Nádherná a voňavá levandule je velmi vděčná rostlina, kterou lze umístit téměř kamkoliv, kam dopadá dostatek slunečních paprsků. Svoje místo v zahradě si najde téměř vždy. Možností, kde ji můžete na pozemku využít, je bezpočet. Sazenice (nejčastěji předpěstované ve skleníku ze semínek) je ideální umístit ven až v okamžiku, kdy jsou cca 10 cm vysoké. To už se bezpochyby ujmou. Chcete-li, aby vám levandulové záhony bohatě a pravidelně kvetly, musíte rostliny zastřihávat a to na jaře i na podzim! Květy stříhejte i s podstatnou částí stonku. Levanduli, kterou už máte ve své zahradě vysazenou, můžete dále rozmnožit řízkováním. Z větších keříků hned na jaře jednoduše odeberete řízky, které necháte ve speciálním substrátu pustit kořeny. Teprve pak je umístíte někam na záhon.
Nemáte zahradu? Zkuste květináč!
Nemáte rodinný dům se zahradou a nevlastníte ani jiný vhodný pozemek, na kterém by bylo možné levanduli pěstovat? Nevadí. Můžete to zkusit i v obyčejném květináči! Vzhledem k tomu, že se tato rostlina obejde bez hlubokých kořenů, nebudete s tím mít problém. Levanduli se může tak jako mnoha jiným rostlinám dařit na balkoně, na parapetu a s trochou štěstí i doma za oknem. Nic zvláštního jí dopřávat nemusíte. Důležité je pouze vydatné slunce a na rozdíl od venkovního pěstování také o něco častější zálivka.
Jediné, na co je třeba dát pozor, jsou mrazy. Levandule v záhonech obvykle přečká i silnější mráz. Pokud ji však pěstujete v květináčích, v nichž nijak hluboko nezakoření, může jí mrazivé počasí nenávratně poškodit. Jestliže ji máte celoročně doma, pak samozřejmě o nic nejde. Když je ale přes sezonu na balkoně nebo třeba někde na dvorku, musíte ji na zimu vzít dovnitř. Jinak o ni s velkou pravděpodobností přijdete.
A to by byla věčná škoda, nemyslíte?
Štítky
Dekorace Zahrada InspiraceMohly by vás zajímat další články
Jedovaté rostliny v našich zahradách – znáte alespoň některé?
Existují jedovaté rostliny, a není jich vůbec málo, jejichž půvabu se odolává jen těžko. Je proto celkem pochopitelné, že je vysazujeme na...
Orchideje a jejich pěstování v domácích podmínkách
Na orchideje lze ve volné přírodě narazit nejčastěji v tropických oblastech Afriky, Asie a také Ameriky. Je ovšem pravdou, že se jim dobře daří i...
Pěstování hortenzie není žádná věda. Pár základních pravidel však dodržet musíte!
Hodláte se vrhnout na pěstování hortenzie, ale nejste si jistí, zda se o tuto květinu dokážete odpovídajícím způsobem postarat? Rádi byste, aby vaši zahradu...