Přesunout na hlavní obsah
DECORO wb_sunny
  • Úvod
  • Interiér
  • Nábytek
  • Dekorace
  • Zahrada
  • Inspirace
  • Náš dům
search

Orchideje a jejich pěstování v domácích podmínkách


od Redakce Decoro
16. 4. 2020 |6 minut čtení
Orchideje a jejich pěstování v domácích podmínkách

Na orchideje lze ve volné přírodě narazit nejčastěji v tropických oblastech Afriky, Asie a také Ameriky. Je ovšem pravdou, že se jim dobře daří i na celé řadě dalších míst a nenajdete je tak snad pouze na pouštích či v zaledněných částech naší planety. Na celém světě dnes existuje cca 25 tisíc divoce rostoucích druhů těchto nádherných rostlin, a co je zřejmě ještě zajímavější, vyšlechtěno bylo již více než 50 tisíc různých hybridů. Aby se z vás mohl stát úspěšný a nadšený pěstitel orchidejí, k tomu je pochopitelně nutné obeznámit se alespoň s několika nejzákladnějšími pravidly. Proto vám dnes ukážeme, jak o tyto rostliny pečovat v domácích podmínkách a to takovým způsobem, abyste se z jejich úžasných květů mohli těšit co nejdéle.

Oranžová kráska
Oranžová kráska

Orchideje většinou dávají přednost teplu

Jelikož existuje tolik druhů těchto květin, které v přírodě rostou ve velmi rozmanitých podmínkách, není to při jejich domácím pěstování se stanovením optimální teploty vždy úplně snadné. Většina jich je však spíše teplomilných, nicméně alespoň orientačně lze orchideje rozdělit na:

1. TEPLOMILNÉ (např. rod Phalaenopsis) – Ty nejlépe prospívají při denní teplotě okolo 25°C a snesou i teploty vyšší (ke 30°C). V noci je pak dobré udržovat teplotu v blízkosti 19°C a nedopustit, aby byly rostliny po delší čas vystaveny teplotám nižším než 15°C !

2. STŘEDNĚ TEPLOMILNÉ (velká většina druhů, které lze u nás běžně pořídit) – Ideální je pro ně teplota okolo 20°C . Přes den snesou i teploty o několik stupňů vyšší, v noci pak i o pár stupňů nižší.

3. STUDENOMILNÉ (rod Cymbidium a další) – Dávají přednost chladnějším podmínkám – přes den cca 16 – 18 °C a v noci pak klidně pouze 9 – 13°C.

Phalaenopsis
Phalaenopsis

Důležité je světlo!

Orchideje je nejlépe umístit na světlé místo, takže asi ne někam do chodby či do předsíně, kde obvykle mnoho denního světla nebývá. Zvolte takové místo v některé z dobře prosvětlených místností, kam během dne nebude dopadat stín! Pokud se vám to nepodaří, musíte orchidejím zajistit světlo umělé, jinak nebudou prospívat a vaše snaha o pěstování těchto krásných květin bude marná. Zkuste je dát třeba na okenní parapet a to ideálně jižním nebo východním směrem.

Dejte pozor na průvan!

Orchideje jsou velice citlivé na průvan, nicméně bez běžného proudění vzduchu se zpravidla také neobejdou! Pozvolna proudící vzduch je po zálivce osuší a zároveň je pomůže ochránit jak před případným přehřátím, tak i před nejrůznějšími chorobami jako jsou plísně, některé houby apod. Takže průvan ne, ale čerstvý vzduch ano!

Orchideje
Orchideje

Jaký zvolit substrát?

Většina orchidejí patří mezi tzv. epifyty, což znamená, že v přírodě žijí na jiných rostlinách, nejčastěji pak na stromech. Ze vzduchu přijímají nezbytný oxid uhličitý a z dešťové vody a rozkládajících se zbytků rostlin pak získávají důležité živiny. Substrát pro orchideje by měl mít hrubší strukturu, aby byl dobře propustný a provzdušněný. Hodnota pH by se měla pohybovat v rozmezí 4,0 – 5,5 a to v závislosti na pěstovaném druhu. Jsou to právě epifytické druhy, které vyžadují velice vzdušnou směs a daří se jim tak v substrátech z kořenů kapradiny Osmunda regalis, bukového listí, rašeliníku nebo třeba drcené borové kůry a dřevěného uhlí. Podobnou směs substrátu si sice můžete připravit i sami, ale lze ji v několika variacích dnes i běžně zakoupit.

Zelená a žlutá
Zelená a žlutá

Jak je to s vodou?

Většině orchidejí, které jsou u nás nejčastěji pěstovány, nejlépe vyhovuje relativní vlhkost vzduchu někde mezi 60 a 80 %. Existuje přitom hned několik osvědčených cest, jimiž lze této optimální vlhkosti docílit. Stačí například rostliny rosit ostřikovačem a to jednou ráno a jednou večer. Je také možné pod každý květináč umístit misku naplněnou keramzitem, případně mechem a nalít do ní trochu vody. Jen je třeba dát pozor, aby dno květináče nebylo do vody ponořeno, ale stálo na vrstvě keramzitu. Někteří pěstitelé si také pořizují skleněné vitríny, ve kterých je vytvoření vlhkého mikroklimatu poměrně snadné. Docílí se ho za pomoci dalších rostlin nejlépe s velkými plochami listů, které jsou ve vitríně umístěny společně s orchidejemi. Vláha ze zálivky těchto rostlin se pozvolna uvolňuje do vzduchu a zajišťuje jeho potřebnou vlhkost.

Pokud jde o přímé zalévání orchidejí, mělo by k němu docházet zhruba 1x týdně a to pokud možno dešťovou či převařenou vodou, která musí mít pokojovou teplotu. Květináč s kořeny se cca na 30 až 60 minut do takové vody ponoří, orchidej si vezme, co potřebuje a následně se může vrátit zpět na svoje místo. Kořenový systém rozhodně nesmí stát ve vodě dlouhodobě, jinak by rostlina začala hnít! K zalévání přistupujte teprve tehdy, když je substrát přiměřeně suchý – ne však zcela vyschlý! Jak již bylo řečeno, obvykle to stačí cca jednou za týden.

Úžasné květy
Úžasné květy

Bez hnojiva se vaše orchideje neobejdou

Protože substráty, které se k pěstování orchidejí zpravidla používají, neobsahují mnoho živin, je zcela nezbytné rostliny přihnojovat. Existují hnojiva určená speciálně pro orchideje, ale je možné použít i nějaký univerzální výrobek pro běžné rostliny, který je však dobré zředit o trochu víc, než uvádí návod. A jak často hnojit? Přibližně jedenkrát za dva týdny a to po celou dobu vegetačního růstu, tedy hlavně na jaře, v létě a případně i během části podzimu. Orchideje ale určitě nehnojte v zimě!

Čím více, tím lépe
Čím více, tím lépe

Někomu snad může pěstování orchidejí připadat poněkud složité, ale věřte, že to tak náročné není a s trochou trpělivosti lze dosáhnout velice zajímavých výsledků. Uvidíte, že vás barevné květy nadchnou natolik, že se i přes případné občasné nezdary vašich orchidejí už nikdy nevzdáte!

 

 


Štítky

Interiér Inspirace

Mohly by vás zajímat další články

Pěstování nenáročných pokojových květin
Interiér, Náš dům

Pěstování nenáročných pokojových květin

2. 1. 2018 | 3 minut čtení

Pokojové květiny zkrášlují náš domov a na většinu z nás působí přívětivým a uklidňujícím dojmem. Aby dobře prospívaly, vyžadují patřičnou péči. Zdaleka ne…

Pěstování bonsají - umění, které vyžaduje trpělivost
Interiér, Dekorace, Zahrada, Inspirace

Pěstování bonsají - umění, které vyžaduje trpělivost

1. 8. 2022 | 7 minut čtení

Jak asi dobře víte, má pěstování bonsají své kořeny v Asii. Přestože se většina lidí domnívá, že jde čistě o japonskou „záležitost“, není tomu tak...

Pořiďte si zimní zahradu – místo, kde můžete relaxovat při jakémkoliv počasí
Zahrada, Inspirace, Náš dům

Pořiďte si zimní zahradu – místo, kde můžete relaxovat při jakémkoliv počasí

16. 9. 2022 | 6 minut čtení

Trávíte hodně času na zahradě? Oblíbili jste si posezení uprostřed zeleně? Není divu. A k tomu šálek kávy nebo studený džus, případně vychlazené pivo...

Sdílejte

Ikona facebook Ikona twitter Ikona linkedin
Sdílejte:
Ikona facebook Ikona twitter Ikona linkedin

Informace

  • Inzerce a kontakt

Sociální sítě

  • Facebook
  • Instagram

Redakční systém

Dragon CMS - redakční systém pro online zpravodajství