
Jak asi dobře víte, má pěstování bonsají své kořeny v Asii. Přestože se většina lidí domnívá, že jde čistě o japonskou „záležitost“, není tomu tak. Historie bonsají je dlouhá přinejmenším dva až tři tisíce let a vůbec poprvé se jejich pěstování začali věnovat lidé v Číně. Do Japonska se pak toto „umění“ rozšířilo až někdy v 6. století našeho letopočtu.
Když se řekne bonsaj, zřejmě si ihned vybavíte malý stromek v nějaké misce či jiné nádobě. A přesně to se také za slovem bonsaj skrývá. Menší stromek nebo keřík umístěný pokud možno do esteticky působivé nádobky. Bonsaje vyžadují smysl pro detail a velkou míru trpělivosti. Máte-li pocit, že vám bylo těchto vlastností dopřáno, můžete se do jejich pěstování pustit. Naučit se to s trochou dobré vůle dá. Pokud to chcete vyzkoušet, poskytneme vám alespoň pár základních informací, které při vašem snažení určitě využijete.

Chcete pěstovat bonsaje?
Zahlédli jste na návštěvě u známých bonsaj a nemohli jste se na půvabnou miniaturu stromu vynadívat? Rádi byste měli něco takového doma? Možné to samozřejmě je. „Hotovou“ bonsaj lze vcelku běžně koupit v nějakém zahradnictví či jiném specializovaném obchodě, kde vám jistě ochotně poradí, jak o ni co nejlépe pečovat. Pokud vám to však nestačí a chcete si toto umění miniaturizace vyzkoušet sami, hezky od začátku, budete potřebovat alespoň pár základních znalostí. Možná jednou dosáhnete takové úrovně, že se s vašimi výtvory budete moci pochlubit na nějaké výstavě. Budete-li obzvláště šikovní, mohou se vaše bonsaje jednoho dne objevit i na populární přehlídce těchto miniatur v botanické zahradě v pražské Troji. Kdo ví?
Než se ale dáte do práce, měli byste si nejprve ujasnit, zda hodláte pěstovat bonsaje venkovní nebo tzv. pokojové. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Doma nebo venku?
Péče o bonsaje je jakýmsi druhem relaxace. Člověk se zpravidla uvolní a starosti všedního dne hodí za hlavu. Zkrátka si vyčistí mysl. Chcete to vyzkoušet? Pak byste měli vědět, že jednou ze základních věcí, které musíte při pěstování bonsají zohlednit, je jejich odolnost. Jde o to, že venku byste měli pěstovat téměř výhradně takové stromky, které se běžně vyskytují v našem klimatickém pásmu. Zatímco bonsaje pocházející z „teplejších krajin“ byste měli mít v interiéru a to buď celoročně, nebo alespoň přes zimu. Je to vlastně podobné jako u většiny ostatních rostlin.

Borovici nebo javor?
Faktem je, že pěstování „venkovních“ bonsají je zpravidla méně náročné. Mladou rostlinu, o kterou pak budete pečovat na své zahradě nebo na terase, můžete sehnat buď v zahradnictví, nebo se pro ni vydejte někam do lesa. Stromek, který by mohl být pro vaše účely obzvláště vhodný, protože má už lehce zohýbaný kmen a je celkově menšího vzrůstu, nejčastěji objevíte na skalnatém či kamenitém podloží. A jaké druhy jsou pro venkovní pěstování v našich podmínkách nejlepší? Zkuste některý z těchto druhů:
modřín, borovice, javor, jalovec, dub, buk, lípa, kdoulovec, skalník, lohyně

Sázíme
Stromek, z něhož hodláte vytvořit bonsaj, byste si z přírody měli donést buď hned z jara, nebo naopak až na podzim, když mu opadají listy. Dejte pozor, abyste mu příliš nepoškodili kořeny a zasaďte ho do připravené nádoby. Nejvhodnější jsou mělké a širší květináče či misky. Rozhodně nepoužívejte nic, co by bylo až příliš objemné, protože nemáte v úmyslu nechat stromek vyrůst moc do výšky. V menších a spíše plochých nádobách bonsaj časem skvěle vynikne. Nádobu naplňte kvalitní zeminou až po okraj, přidejte kameny, abyste vytvořili dojem nějaké menší skály, a vyzkoušet můžete také mech. Jde o to, aby stromek vypadal jako zasazený do krajiny. Vždy však ponechte dostatek volné plochy kvůli zálivce! Venkovní bonsaje můžete také nejprve zasadit do zahrady (často se to dokonce doporučuje) a teprve později je umístíte do nějaké pěkné nádoby. Záleží na vás. Stromek ale vždy dejte na polostinné místo. Celodenní slunce by mu rozhodně neprospělo!

Fíkus nebo citrusovník
Pro celoroční pěstování v interiéru se nejčastěji používají drobnolisté fíkusy, různé citrusovníky nebo tlustice. A lze z nich vytvořit vcelku pohledné bonsaje. Pravdou ale je, že jejich tvarováním zpravidla nedosáhnete zdaleka tak působivých výsledků, jako v případě výše zmíněných „venkovních“ druhů. Bonsaj borovice nebo javoru, to je většinou jiná „káva“.
Abyste vytvořili pěknou bonsaj, kterou můžete časem třeba někomu i darovat, budete potřebovat kvalitní náčiní. Jaké? Postačí speciální drátky a ostré nůžky nebo kleště určené přímo pro tyto účely. Seženete je ve specializovaných obchodech. Pokud jde o tvarování, v případě čistě interiérových druhů (zejména citrusovníků) si s nějakými pravidly příliš hlavu lámat nemusíte. U modřínů, dubů či javorů se však dodržování určitých postupů, které za okamžik zmíníme, obvykle vyplatí.

Důležitá pravidla
Než se vám podaří zaplnit bonsajemi doslova celou zahradu, to jistě pár let potrvá. Nejprve se musíte naučit respektovat alespoň ta nejzákladnější doporučení. Kromě toho, co už jsme uvedli například v souvislosti s tvarem či velikostí nádoby, dbejte na to, aby malý stromek nestál někde v průvanu. Při tvarování bonsaje se samozřejmě žádné meze fantazii nekladou. Záleží na vás, o co se pokusíte.
Korunu však každopádně zastřihujte citlivě. Základní řez provádějte jen při přesazování, zatímco drobnější zásahy můžete dělat prakticky kdykoliv. Pupeny nechte pouze v místech, kde chcete, aby vyrostly nové větvičky. Nové výhonky průběžně zkracujte, aby byl stromek silný a zdravý.
Nestačí vám nůžky a rádi byste pro odpovídající tvar a sklon větví použili drátkování? Dobře. Začněte vždy odspoda a dávejte pozor, aby se drát nezařízl do kůry! Konec drátu upevněte na kmen a opatrně ho naviňte na vybranou větvičku. Z opadavých druhů musíte drátky odstranit nejdéle za půl roku (je však lepší udělat to už po třech až čtyřech měsících). Ze stálezelených je pak sundejte za šest až dvanáct měsíců, ale i zde je lepší to nepřehnat. Větvičky, které podrobíte drátkování, by si pak měly udržet požadovaný sklon. Nevyšlo to zcela podle vašich představ? Pak můžete po nějaké pauze drátkování zopakovat.

Tipy na závěr
Při tvarování bonsaje byste měli vždy začít u kmenu a teprve potom se věnovat větvičkám. Po každé úpravě nechte stromek pár týdnů odpočinout. Hnojivo nedávejte hned po přesazení, kdy má rostlina obvykle dostatek živin z původního substrátu. Později stromek přihnojujte pouze po troškách, ale zato častěji.
Bonsaje jsou fascinující fenomén. Věřte, že pokud jejich kouzlu propadnete, bude to už zřejmě navždy.
Štítky
Interiér Dekorace Zahrada InspiraceMohly by vás zajímat další články
Tropické rostliny ve vaší zahradě?
Pěstovat na zahradě tropické rostliny lze docela dobře i v našich zeměpisných šířkách. Vyžaduje to však určité znalosti. Musíte si totiž především vybrat ty…
Pěstování hortenzie není žádná věda. Pár základních pravidel však dodržet musíte!
Hodláte se vrhnout na pěstování hortenzie, ale nejste si jistí, zda se o tuto květinu dokážete odpovídajícím způsobem postarat? Rádi byste, aby vaši zahradu...
Levandule je úžasná rostlina. Za trochu péče se vám odmění záplavou krásných a voňavých květů!
Když zaslechnete slovo levandule, jistě si hned vybavíte nádherně kvetoucí rostlinu fialové barvy, která neskutečně voní. A přestože se tato okrasná a silně aromatická trvalka...
Pořiďte si zimní zahradu – místo, kde můžete relaxovat při jakémkoliv počasí
Trávíte hodně času na zahradě? Oblíbili jste si posezení uprostřed zeleně? Není divu. A k tomu šálek kávy nebo studený džus, případně vychlazené pivo...