Pěstovat na zahradě tropické rostliny lze docela dobře i v našich zeměpisných šířkách. Vyžaduje to však určité znalosti. Musíte si totiž především vybrat ty správné druhy, které u nás dokáží nejenom přežít, ale také prosperovat takovým způsobem, aby byly skutečně okrasou vaší zahrady. Které to jsou?
Mrazy nemusí být překážkou
Palmy i další subtropické a tropické druhy rostlin pochopitelně dávají přednost teplejšímu podnebí. V jejich domovině se jim však podařilo adaptovat i na teploty pod bodem mrazu a to především ve vysokohorských oblastech. Rovněž část pouštních rostlin dokáže přežít naše zimní měsíce bez úhony, protože ve svém domovském prostředí musí zvládat nejen čtyřicetistupňová vedra, ale také noční teploty klesající mnohdy hluboko pod nulu. Jsou to právě tyto značné teplotní výkyvy, které činí rostliny velice odolnými a tedy i vhodnými pro pěstování v našich okrasných zahradách.
Datlová palma
Phoenix theophrastii je datlová palma rostoucí zejména v Turecku a na Krétě. Má dlouhé stříbřitě šedé nebo zelené listy a výjimečně může dorůst až do výšky 15 metrů. Tato palma běžně snáší mráz okolo -10 °C. Potvrzeno je i to, že bez úhony přežila patnáctistupňové mrazy, takže v teplejších oblastech naší republiky by se jí mohlo dařit docela dobře. Lépe však uděláme, budeme-li tento datlovník pěstovat coby solitérní nádobovou rostlinu, kterou umístíme od konce dubna až do října na zahradu, na přímé slunce. V zimě jí potom dopřejeme místnost s teplotou 3 - 10°C. V létě je palmu potřeba bohatě zalévat, zatímco v zimě dbáme pouze o to, aby substrát úplně nevyschnul.
Trachycarpus
V mírném klimatickém pásmu se bezesporu jedná o ten nejběžněji pěstovaný druh palem. Trachycarpus fortunei je velmi přizpůsobivá rostlina. Vyznačuje se poměrně mohutným vláknitým kmenem se zbytky řapíků. Listy mají vějířovitý tvar a bývají až metr široké. Trachycarpy mají různě veliké listy, od průměru 60 cm (Trachycarpus wagnerianus) až po 120 cm (Tr.latisectusa a Tr. martianus). Řapíky bývají dlouhé zhruba metr. Tyto palmy se do našich končin hodí zcela bez diskuze, protože běžně snesou i teploty blížící se dvaceti stupňům pod nulou.
Něco z Ameriky
Rhadidophylum hystrix je americká palma vyznačující se baňatým kmenem s dlouhými vlákny. Tato palma často vytváří odnože a roste pak v jakýchsi shlucích a je rovněž mrazuvzdorná. S mrazy si dobře poradí i mexická Brahea armata dorůstající do značných výšek. Tato palma s krásnými dlanitými stříbromodrými listy má velmi dlouhé květenství (až 5 metrů) a patří k těm nejhezčím tropickým rostlinám, se kterými se v našich zahradách můžete setkat.
Odolné juky
Stromové juky mají svůj původ rovněž v Severní a Střední Americe a jejich přizpůsobení se našim zeměpisným podmínkám je ještě snazší než u palem. Existuje jich celá řada druhů. K nám se nejlépe hodí Yucca glauca a Yucca baccata s kmeny dosahujícími do 2 metrů výšky. Tyto juky snesou i velice silné mrazy hluboko pod mínus 20 °C. Yucca baccata pravidelně kvete nádhernou latou zvoncovitých květů a Yucca glauca vyniká tenkými mečovitými listy pokrytými stříbrným pavučinkovým závojem. Rozvětvenou korunou na vysokém kmeni se může pochlubit Yucca brevifolia a barevnými listy se žlutými okraji vás upoutá Yucca aloifolia. Stačí si jen vybrat.
Suchomilné rostliny
Zimu v našich končinách dokáže bez problému přečkat i mnoho druhů agáve. Je ovšem nutné zabránit přemokření a dopřát jim takovou půdu, na jaké běžně rostou v přírodě, tedy štěrk a písek a to s patřičnou drenáží, aby voda nikdy nezůstala u kořenů. Dužnaté růžice těchto sukulentních rostlin jsou pak ozdobou kamenitých skalek. Bohatě odnožují, takže na skalce často dokáží vytvořit skupinu podobnou obřím netřeskům. Na suchém místě vaší skalky se může docela dobře dařit i některým kaktusům.
Vyzkoušejte i kaktusy
Zkuste na vaší skalce vysadit opuncii poléhavou, která vytvoří vysoký rozvětvený porost a která bude pravidelně kvést. Dobře se bude dařit i drobným vysokohorským druhům rodu Rebutia, což jsou roztomilé kulaté a trnité bochánky. Rovněž kuželkovité kaktusy rodu Echinocereus si zaslouží vaši pozornost a péči. Chcete-li mít kaktusy na svojí zahradě po celý rok, poraďte se s nějakým odborníkem, protože splést se v záplavě jednotlivých druhů je velice snadné a mohli byste tedy lehce vysadit i takové rostliny, které by zimu nemusely přežít. Pěstovat na zahradě tropické rostliny lze docela dobře i v našich zeměpisných šířkách. Vyžaduje to však určité znalosti. Musíte si totiž především vybrat ty správné druhy, které u nás dokáží nejenom přežít, ale také prosperovat takovým způsobem, aby byly skutečně okrasou vaší zahrady. Které to jsou?
Zvláštní péče v zimě
Všechny suchomilné rostliny potřebují kvalitně drenážovanou půdu, jelikož nesnesou přemokření. Nejlepší je tedy vysadit je na mírný svah, například na skalku, odkud voda z tajícího sněhu dobře odtéká a nedrží se u kořenů. Palmy i juky alespoň v prvních třech letech na zimu obalte v kmeni silnou vrstvou slámy. Hlídejte však, aby se v ní nedržela vlhkost, protože by kmen mohl hnít. Korunu potom obalte speciální prodyšnou fólií. Pěstovat tropické rostliny v našich podmínkách je sice poněkud náročnější, ale rozhodně ne nemožné a věřte, že výsledek vaší práce v podobě okrasné tropické zahrady bude rozhodně stát za to.
Štítky
Zahrada InspiraceMohly by vás zajímat další články
Jedovaté rostliny v našich zahradách – znáte alespoň některé?
Existují jedovaté rostliny, a není jich vůbec málo, jejichž půvabu se odolává jen těžko. Je proto celkem pochopitelné, že je vysazujeme na...
Živé ploty
Živé ploty dnes hrají důležitou úlohu na mnoha tuzemských zahradách. U vašeho rodinného domu vám v prvé řadě zajistí potřebné soukromí.…
Pořiďte si skleník a můžete zahradničit 12 měsíců v roce!
Chcete si pořídit skleník? Výborný nápad! Jaro se pozvolna blíží a pro jeho vybudování nastane už brzy ideální čas. Zelenině nebo nejrůznějším květinám ...
Pořiďte si zimní zahradu – místo, kde můžete relaxovat při jakémkoliv počasí
Trávíte hodně času na zahradě? Oblíbili jste si posezení uprostřed zeleně? Není divu. A k tomu šálek kávy nebo studený džus, případně vychlazené pivo...