Jak uskladnit vlašské ořechy, aby vám vydržely co nejdéle? Máme pro vás 5 osvědčených tipů!
Jak uskladnit vlašské ořechy, aby byly použitelné co nejdéle? Jak je správně uchovat, chcete-li si jejich lahodné chuti a blahodárných účinků na zdraví užívat celé měsíce nebo dokonce i roky? Rozhodně to není nemožné. Existuje dokonce hned několik osvědčených způsobů, kterými toho lze docílit. Dnes si je ve stručnosti připomeneme a bude už záležet jenom na vás, kterému z nich dáte nakonec přednost. Závěrem ještě přidáme i jednoduchý návod na ořechový likér!
Jak uskladnit vlašské ořechy? Nejlépe ve skořápce!
Je obecně známo, že vlašské ořechy poměrně snadno žluknou, případně i plesniví. Základem jejich úspěšného uskladnění je proto výběr pouze takových kusů, které jsou už na pohled zdravé a dobře proschlé. Ty špatné poznáte nejčastěji podle toho, že mívají velmi tmavou skořápku, na které mohou být patrné drobné pavučinky či rovnou plíseň. Takové ihned vyřaďte! Ostatní kusy je třeba uložit nějakým vhodným způsobem, abyste si mohli sem tam dopřát hrst chutných ořechů nebo si z nich na Vánoce připravit výborné cukroví. Nejdéle vám ořechy vydrží ve skořápce, jelikož ta funguje jako téměř dokonalá ochranná bariéra regulující teplotu, vlhkost i množství kyslíku.
Sníte celou úrodu brzy?
Pokud máte v úmyslu sníst ořechy v poměrně krátké době, můžete je samozřejmě předem vyloupat a není přitom ani nutné vymýšlet nic složitého pokud jde o jejich úschovu. Úplně postačí papírový sáček, do kterého vyloupaná jádra uzavřete. Stejně tak dobře vám k jejich uložení poslouží obyčejná zavařovací sklenice, kterou je pochopitelně rovněž nutné uzavřít a uschovat stejně jako papírový sáček na nějaké chladnější, tmavší a hlavně suché místo!
5 prověřených způsobů
Jestliže míníte vaši úrodu vlašských ořechů skladovat bez úhony delší dobu, přichází v úvahu hned několik možných postupů, kterými toho můžete dosáhnout. Zde je pět takových, které lze považovat za osvědčené:
1. SUŠENÍ – Vytříděné ořechy ve skořápce necháte nejprve důkladně proschnout. Nejlépe toho pochopitelně docílíte na slunci. Stačí ořechy rovnoměrně rozprostřít na nějaké velké síto tak, aby byly v jedné vrstvě a vystavit je slunečnímu svitu a čerstvému vzduchu. Aby byla vaše snaha korunována úspěchem, začněte s tím ihned po sklizni, kdy dochází k vysychání skořápky!
Na podzim, kdy se ořechy sklízejí, je však slunečných dní většinou už jen málo. Celou úrodu můžete proto také v dřevěných přepravkách rovnou umístit do nějaké teplé a zároveň suché místnosti. Pootevřete okno tzv. „na ventilačku“, abyste zajistili přísun vzduchu a hlídejte, aby nedocházelo k velkému výkyvu teplot, jinak by mohly ořechy začít plesnivět! Nezapomeňte provádět průběžnou kontrolu a případné závadné kusy vždy vyřaďte. Zhruba za měsíc, maximálně však za šest neděl, by mělo být hotovo. Usušené ořechy uložte buď do rašlových, nebo papírových pytlů a uschovejte je na suchém a chladném místě bez přístupu denního světla, třeba ve spižírně. Důkladně usušené „vlašáky“ vám vydrží přibližně rok.
2. ZAMRAZENÍ – Vyloupaná jádra ořechů uložte do igelitových sáčků. Ideálně do ZIP sáčků nebo sáčků určených k vysátí vzduchu vakuovou pumpou. Jednak proto, aby se jich do mrazáku vešlo víc a zároveň i z toho důvodu, aby do sebe ořechy zbytečně nenasály pachy ostatních zmrazených potravin. V mrazáku vám vydrží cca rok. Pokud už předem víte, že je budete po rozmrazení chtít použít například na pečení, můžete je zamrazit už namleté.
3. MED – Vyloupané ořechy smíchejte s medem a to v poměru 1:1. Směs pomalu zahřejte na slabém plameni a pak jí naplňte suché a čisté zavařovací sklenice. Po důkladném uzavření vlašáky v medu vydrží klidně i několik let.
4. ZAVAŘOVÁNÍ – Do čistých a suchých zavařovaček naskládejte vyloupané ořechy a to cca 1 cm pod okraj. Naplněné sklenice dejte do mikrovlnky a zahřívejte je zhruba 3 – 3,5 minuty na nejnižší stupeň. Po vyjmutí je nutné zavařovačky ihned uzavřít! Pak sklenice otočte dnem nahoru a nechte víčka tzv. zatáhnout. To je celé. Uložte je podobně jako v předchozích případech, tedy do chladu, temna a do sucha. Zavařené vlašské ořechy mohou podobně jako ty v medu vydržet několik roků.
5. SŮL – Smíchejte sůl se suchými a čistými hoblinami, případně pilinami. Ořechy pokládejte ve vrstvách do sklenic a jednotlivé vrstvy vždy prosypejte připravenou směsí. V chladu a ve tmě vydrží takto „nasolené“ ořechy přes celou zimu.
Máte chuť na ořechový likér?
Na přípravu domácího ořechového likéru budete potřebovat následující ingredience:
a) Asi 20 ks nezralých vlašských ořechů (v zelené slupce)
b) Litr kvalitního neochuceného alkoholu (třeba vodky)
c) 5 ks hřebíčku
d) 3 kuličky jalovce
e) 1x celou skořici
f) Kůru z 1 citronu
A jaký je postup? Ořechy i se slupkou nakrájíte na cca půlcentimetrové plátky, které naskládáte do velké zavařovací sklenice. Přidáte citronovou kůru, hřebíček, skořici i jalovec a na závěr vše zalejete alkoholem. Důkladně uzavřenou lahev necháte cca 6 týdnů stát někde v teple!
Finální příprava likéru
Po šesti týdnech přecedíte výluh přes jemné plátno a čistý alkohol pak nalijete zpátky do lahve. K alkoholu přidáte vychlazený cukerný roztok (1 kg cukru rozvaříte v 0,5 litru vody) Nastane zhruba měsíc toužebného očekávání a pak teprve přijde čas hotovým likérem naplnit menší lahve.
Uvidíte, že výsledek stojí za to a nejde přitom jen o příjemnou chuť likéru a o požitek z jeho konzumace. Tento nápoj má totiž i řadu zdravotních benefitů. Podporuje kupříkladu trávení a má i nezanedbatelné antibakteriální účinky.
Na zdraví!
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Spíž jako nepostradatelná součást vašeho domova
Spíž, spižírna nebo taky špajz, jak kdo chce. Na pojmenování až tolik nezáleží. Podstatný je fakt, že jde zpravidla o místo plné nejrůznějších lahůdek, bez…
Jak zpracovat jablka, když je úroda více než bohatá? Tyto recepty vás nikdy nezklamou!
Jak zpracovat jablka, jestliže se jich urodilo mnohem víc, než jste schopni zkonzumovat? Sklep je plný a spižírna rovněž? Příbuzným i sousedům jste rozdali...