Jak zpracovat jablka, když je úroda více než bohatá? Tyto recepty vás nikdy nezklamou!
Jak zpracovat jablka, jestliže se jich urodilo mnohem víc, než jste schopni zkonzumovat? Sklep je plný a spižírna rovněž? Příbuzným i sousedům jste rozdali tolik jablek, že už vaše další nabídky odmítají, jenže nadílka byla tak bohatá, že vám tohoto oblíbeného ovoce stále ještě dost zbývá? Rozumné řešení se jistě najde. Znáte rčení, které říká, že kdo sní denně jedno jablko, ten nemusí navštěvovat lékaře? Něco pravdy na tom bude. I proto by byla škoda, nezpracovat bezezbytku vše, co vám vaše zahrada letos poskytla. Několik rad a osvědčených receptů, které vám dnes přinášíme, vám s tím nepochybně pomůže. Některé jsou dobře známé, o dalších jste možná ještě neslyšeli. Pojďme na to!
Jak zpracovat jablka z vaší zahrady?
Vaše jabloně vám nadělily výjimečně bohatou úrodu, a přestože jste se o ni už rozdělili téměř s každým, koho znáte, ještě vám několik beden či košů s jablky zůstalo. A protože je i ve vaší spíži tohoto zdravého ovoce uskladněno tolik, že máte s přísunem vitamínů na dlouhé týdny vystaráno, přemýšlíte, co podniknout s tím, co zbývá. Naštěstí existuje celá řada možností, jak s těmito přebytky naložit. Díky rozmanitým způsobům zpracování, si budete moci jablek užívat v takové podobě, na jakou právě dostanete chuť. Někdy se zakousnete do šťavnatého plodu, podruhé ochutnáte džem a jindy, třeba za dlouhých zimních večerů, budete při čtení nějaké detektivky mlsat zdravé křížaly. Možností je spousta a my se na ně hned podíváme.
Jablka a vaše zdraví
Jablka jsou v našich zeměpisných šířkách nejen snadno dostupná, ale také velice oblíbená. Chutnají téměř každému a je to jedině dobře. Na lidské zdraví mají totiž veskrze pozitivní vliv. Jednou z nejlepších věcí, které vám jablko může nabídnout, je vydatná dávka vlákniny. Díky vysokému obsahu této složky, patří k potravinám, které pomáhají při zažívání. Přispívá také ke snižování hladiny cholesterolu a zajišťuje důkladné odvodnění organismu. Většina vlákniny se nachází ve slupce, takže pokud možno neloupat! Přestože jsou jablka většinou sladká, obsahují velmi málo cukru. Vyhýbat se jim tedy nemusí ani diabetici, pokud je budou konzumovat v rozumné míře. V žádném ovoci také není tolik pektinu, jako právě v jablcích! Pektin je typem snadno rozpustné vlákniny, která dokáže eliminovat škodlivé mikroorganismy, přispívá k optimální funkci střev a tím i k pravidelnému vylučování nežádoucích toxinů z těla. Díky tomu je její význam při prevenci rakoviny poměrně zásadní.
Ovoce plné vitamínů a minerálů
Při výčtu pozitiv, která vám konzumace jablek může přinést, rozhodně nesmíme zapomenout na vitamíny. Toto ovoce je totiž doslova vitamínovou bombou! Najdete v něm vitamíny B1, B2, B3 a B6, dále provitamín A a samozřejmě také slušnou porci vitamínu C, který je neocenitelným zdrojem energie a celkového zdraví. Získat z něj lze rovněž zinek, měď, vápník, železo, hořčík nebo třeba draslík. Všechny tyto látky jsou pro bezchybné fungování lidského organismu zcela nezbytné a výrazný nedostatek kterékoliv z nich vám může způsobit i vcelku závažné zdravotní potíže.
Kdo by neznal jablečný štrúdl nebo žemlovku?
Pokud vám neustálé pojídání jablek už připadá poněkud fádní, pomoc je snadná. V naší zemi zřejmě nenajdete nikoho, kdo by neznal žemlovku nebo klasický jablečný štrúdl. Že si s přípravou těchto lahodných pokrmů sami neporadíte? Tady máte stručný návod:
- ŽEMLOVKA – Rozkrájejte pět rohlíků a namočte je do mléka, do kterého jste před tím vmíchali dva vaječné žloutky a 50 g skořicového cukru. Pečící mísu vymažte tukem a vysypte strouhankou. Na strouhanku položte první vrstvu rohlíků a navrch nakrájená jablka, rozinky (nejlépe namočené v rumu) a můžete zkusit i trochu tvarohu. Následuje další vrstva rohlíků, kterou potřete tukem a můžete péct. Hotovou žemlovku zlehka posypete moučkovým cukrem a je hotovo.
- ŠTRÚDL – Naprostou klasikou je jablečný štrúdl, jehož přípravu si můžete usnadnit zakoupením hotového listového těsta. To rozválíte, na něj nastrouháte jablka, která posypete cukrem, skořicí a rozinkami. Těsto zabalíte a potřete rozšlehaným vajíčkem. Štrúdl bude upečený za pár minut! Můžete ho stejně jako žemlovku vylepšit moučkovým cukrem.
Kompot nebo povidla?
Přípravu jablečného kompotu, na němž si lze pochutnávat až do další sklizně, zná jistě každý. Podobné to zřejmě bude i s jablečným koláčem. Ale co povidla? Že jste o nich slyšeli zatím jen v souvislosti se švestkami? To je škoda. I jablečná povidla jsou výborná!
- POVIDLA - Na 5 kilogramů jablek budete potřebovat kilo cukru a jednu lžičku mleté skořice. Ovoce zbavíte jadřinců, nakrájíte a vložíte do velkého hrnce. Jablka podlijete vodou, přidáte všechen cukr i skořici a budete vařit tak dlouho, dokud nepřipravíte kaši. Tu musíte ještě propasírovat, abyste z povidel odstranili slupky! Pomalým vařením dosáhnete toho, že povidla hezky zhoustnou a vy jimi snadno naplníte připravené sklenice. Ty opatříte víčky, obrátíte dnem nahoru a necháte zchladnout. Využití jablečných povidel je podobné jako těch švestkových. Můžete je zkusit dát do buchet, naplnit jimi koláčky nebo je přidat na domácí vdolky. Pochutnáte si!
Nezapomeňte na křížaly!
Se sušenými jablky se dnes už nesetkáte zdaleka tak často jako v minulosti a je to škoda. Jde totiž o pamlsky, které jsou na rozdíl od různých cukrovinek zdravé. Správně připravené domácí křížaly jsou díky řadě vitamínů a minerálů zdraví prospěšné a navíc vám i dlouho vydrží. A jak na ně?
- KŘÍŽALY - Ovoce omyjeme a osušíme. Odstraníme jadřince i veškeré nečistoty a jablka nakrájíme na plátky. Křížaly musíme sušit pozvolna. Použít lze elektrickou sušičku (to je nejjednodušší) i obyčejnou troubu. Dáte-li přednost druhé možnosti, budete potřebovat nějakou podložku (síťku), na kterou plátky jablek vyskládáte. Sušte je cca při 50 stupních a nezapomeňte nechat pootevřená dvířka, aby vlhkost obsažená v ovoci měla kudy unikat. Hotové křížaly jsou pružné, ale přitom už při stisknutí nepouštějí žádnou vodu. Můžete je uskladnit v látkových sáčcích nebo v uzavřených sklenicích a to na nějakém chladném a suchém místě.
Receptů je mnohem víc
Způsobů, jakými můžete s přebytky jablek naložit, je pochopitelně mnohem víc, než kolik jsme vám jich zde nabídli. Třeba si pochutnáte na celerovém salátu s jablky, na jablečných muffinech nebo na výtečném pyré. A možná, že velkou úrodu využijete k výrobě lahodného domácího moštu. Kdo ví? Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv způsob konzumace jablek, bude to vždy lepší, než se tomuto zdravému a chutnému ovoci vyhýbat!
Štítky
Zahrada InspiraceMohly by vás zajímat další články
Rakytník řešetlákový lze sklízet už v srpnu. Víte, jak ho pěstovat a jak využít jeho plody?
Rakytník řešetlákový je okrasný opadavý keř, který může vcelku úspěšně pěstovat téměř každý. Pochází sice z Ruska, ale dnes je již...
Udělejte si domácí pampeliškový med
Pampeliška lékařská neboli smetanka lékařská je trvanlivá bylina s krátkým jednoduchým oddenkem, který postupně přechází v…
Jak uskladnit vlašské ořechy, aby vám vydržely co nejdéle? Máme pro vás 5 osvědčených tipů!
Jak uskladnit vlašské ořechy, aby byly použitelné co nejdéle? Jak je správně uchovat, chcete-li si jejich lahodné chuti a blahodárných účinků na zdraví užívat celé měsíce...
Česnek - vše, co o této zázračné rostlině potřebujete znát
Česnek je jednou z nejzdravějších potravin, které můžete svému tělu dopřát. V kuchyni se bez něj takřka neobejdete a v některé ze svých podob...