Ježek je milý, skromný a užitečný tvor, který si zaslouží vaši pozornost a péči
Ježek je považován za užitečné a milé stvoření. Nutno uznat, že právem. V našich krajích se běžně můžete setkat se dvěma druhy tohoto hmyzožravého savce. Pravděpodobně je však od sebe letmým pohledem nerozeznáte. Ježek východní a ježek západní se totiž navzájem dosti podobají a lišit se mohou snad jen v odstínech svého zbarvení. Jeden výraznější rozdíl tu ale přece jenom je. Ten západní může být až o polovinu větší. Jisté je, že oba zdejší druhy jsou pro naše zahrady nesporným přínosem a podle toho bychom k těmto milým a plachým tvorům také měli přistupovat. Zalíbilo se na vašem pozemku ježkovi? Rádi byste mu život trochu usnadnili? Uvidíte, že to není nic složitého.
Ježek je roztomilý pomocník
Zjistili jste, že se ve vaší zahradě zabydlel ježek? Pak věřte, že je to rozhodně dobrá zpráva. Většina lidí souhlasí s tím, že jde o vcelku roztomilé a navíc i užitečné zvíře. Živí se hlavně rozmanitým hmyzem a především pak jeho larvami. Co vás nejspíš obzvláště potěší, chutnají mu také slimáci, kteří jsou pro každou zahradu učiněnou pohromou. Rostlinná potrava, zejména různé kořínky či bobule, obvykle tvoří nejvýše 30 % jeho jídelníčku. A ovoce? Na fotografie, na nichž si na svých bodlinách odnáší jablko, raději zapomeňte. Ve skutečnosti nic takového neuvidíte. Je to převážně masožravec a nejrůznějších housenek a slimáků dokáže za jediný den zkonzumovat požehnaně. A jak na to, aby se mu u vás líbilo? Jak zajistit, aby byl pro něj život ve vaší zahradě snadný a pokud možno co nejvíce bezpečný?
Aby se u vás ježkovi líbilo
Faktem je, že ježek dává obvykle přednost zahradám, které nejsou přespříliš uspořádané. Husté keře, shrabané listí, naskládané dřevo nebo zbytky zdiva a kamení. To vše mu může poskytnout nezbytný ukrýt. Důležitá je samozřejmě také hojnost rozmanitých rostlin, které vábí hmyz a plže, tedy potravu, bez níž se rozhodně neobejde. Ježek se navíc musí na váš pozemek co nejsnáze dostat. Proto je také důležité, aby nebyla celá zahrada obehnána zcela neprostupnou zdí. Obzvláště čím dál rozšířenější betonové ploty jsou pro ježky nepřekonatelnou překážkou. Nejlepší jsou klasické dřevěné plaňky s dostatečnými mezerami nebo živý plot, který vypěstujete z nějakých vhodných rostlin. Obojí funguje jako pozvánka, na které stojí, že je u vás ježek vítán.
Aby měl kde bydlet
Kromě dostatku vhodné potravy potřebuje ježek klid a neobejde se také bez už zmiňovaného úkrytu. Hromádka dřeva nebo listí nahrnuté pod keřem jsou určitě vítaným útočištěm. Lidé, kteří si ježky oblíbili a svou zahradu si bez jejich přítomnosti už ani představit nedovedou, jim dokonce budují přístřešky v podobě dřevěných domků. Vyrobit takový ježčí domeček není nic komplikovaného. Chcete-li vašemu novému čtyřnohému nájemníkovi usnadnit život, zkuste to také. Hotový domek postavte do nějakého klidného kouta zahrady, ideálně mezi keře, a vystelte ho suchou trávou, slámou nebo listím. Použít můžete i hobliny. Je pravděpodobné, že domeček dlouho prázdný nezůstane.
Občas ho můžete i přikrmit
Není to sice nezbytné, ale chcete-li ježkovi občas trochu přilepšit, nejspíš se na vás zlobit nebude. Vhodné je to zejména před nadcházející zimou, kdy se každé volně žijící zvíře, které se chystá k zimnímu spánku, potřebuje dostat do kondice, aby nepříznivé roční období ve zdraví přečkalo. Vaši pomoc v podobě potravy ježek jistě neodmítne také ve chvíli, kdy se ze zimního spánku probudí a je zesláblý a hladový. A co můžete ježkovi nabídnout? Vařená vejce, kousek ryby nebo konzervovanou potravu určenou kočkám a psům. A když už jsme u psů, pokud nějakého chováte a ten běhá volně po zahradě, můžete starosti s přikrmováním ježků pustit z hlavy. Ježek se s vaším psem totiž rozhodně kamarádit nebude a raději se odstěhuje někam do sousedství. Ježci samozřejmě také potřebují pít. Mělká miska s vodou by proto ve vaší zahradě neměla chybět. Pozor ale na jakékoliv hlubší nádrže, do kterých by mohl ježek spadnout!
Našli jste ježčí mláďata?
Může se vám stát, že v zahradě narazíte na ježčí mláďata. Než se jich ujmete, je třeba zjistit, zda jsou skutečně opuštěná! Možná se jejich matka pouze vydala hledat potravu a brzy se k nim zase vrátí. Nejlépe uděláte, pokud se k hnízdu s malými ježky několikrát vrátíte. Nejlépe vždy po hodině. Pokud budou i po čtyřech či pěti hodinách stále bez matky, je pravděpodobné, že se jí něco stalo. V takovém případě byste se o ně měli každopádně postarat, jinak pochopitelně uhynou. Pokud nevíte, jak na to, obraťte se na nějakou záchranou stanici, kde vám určitě pomohou. Buď vám poradí, nebo se malých ježků sami ujmou.
Štítky
Zahrada InspiraceMohly by vás zajímat další články
Kakariki rudočelý jako domácí mazlíček? Budete mile překvapeni!
Novozélandský papoušek Kakariki rudočelý si díky své kráse i povahovým rysům už dokázal najít cestu do voliér celé řady tuzemských chovatelů....
Kouzlo ptačích krmítek
Ať už jste vášnivým milovníkem přírody nebo ne, určitě dobře víte, že zimní přikrmování ptactva je prospěšná věc a věřte tomu, že pohled na zasněžené