Ať už jste vášnivým milovníkem přírody nebo ne, určitě dobře víte, že zimní přikrmování ptactva je prospěšná věc a věřte tomu, že pohled na zasněžené ptačí krmítko, v němž se to vrabci, sýkorkami a jinou drobotinou jen hemží, si velmi brzy oblíbíte natolik, že si ho budete chtít dopřát příští rok znovu. S krmením volně žijících ptáků je možné začít už koncem podzimu a skutečně důležité je to pak ve chvíli, kdy začne mrznout a napadne sníh, protože ve zmrzlé a zasněžené zemi se potrava hledá jen velice těžko.
Co do krmítka rozhodně nepatří?
Rozhodně zapomeňte na klasickou lidskou stravu. Pečivo a různé zbytky nemají v krmítku co dělat a můžete tím ptákům jedině uškodit. Většina našeho jídla je plná soli a ta obzvláště ve větším množství působí na drobné ptactvo jako jed. Výjimku tvoří snad jedině vodní ptáci jako labutě a kachny, kterým můžete na svojí podzimní procházce okolo rybníka kus suchého pečiva s klidem nabídnout.
A čím se naopak zavděčíte?
Základem krmiva jsou obiloviny, různá semínka, drcené oříšky a některým druhům ptáků uděláte radost i kouskem loje či lojovou koulí, která je v obchodě běžně k dostání. V krmítku rozhodně nesmí chybět slunečnicová semínka, která má v oblibě většina ptáků, zvláště pak sýkorky, zvonci, hrdličky nebo třeba strakapoudi. Máte-li k dispozici celé zralé květy slunečnic, ptáci je s chutí vyzobou. Velmi vhodným krmivem je rovněž pšenice nebo proso a vyzkoušet můžete i len, mák, dýňová semínka, vlašské ořechy a rozinky. Některým druhům, například kvíčalám a kosům, chutnají bobuloviny, především jeřabiny či bezinky a nepohrdnou ani kouskem jablka či vařenými a nesolenými bramborami.
Pěnkavy, strnadi a další…
Pěnkavy, dlaskové, vrabci i strnadi přímo zbožňují různá semena obilovin a plevelů a jsou to právě tyto druhy volně žijících ptáků, které jsou společně se sýkorkami a zvonky nejčastějšími návštěvníky krmítek. Sýkorkám a brhlíkům chutnají nejrůznější olejnatá semena a stejně jako strakapoud si také rádi smlsnou na kousku loje.
Jak si opatřit krmítko?
Možnosti jsou jenom dvě. Můžete ho buď koupit, nebo jste-li dost šikovní, vlastnoručně vyrobit. Doma vyrobené krmítko bude mít tu výhodu, že bude více odpovídat vašim představám a použít na to můžete téměř jakýkoliv druh dřeva. Základem každého krmítka je dostatečně prostorné dno, aby na něm mohli hodovat i větší druhy nebo větší množství ptáků najednou. Okolo celého dna vždy připevněte vyšší okraje, aby nasypaná potrava zbytečně snadno nepadala ven. Žádnému krmítku by také neměla chybět střecha, která před nepřízní počasí alespoň trochu ochrání nejen ptáky, ale i připravené krmivo.
Kam s ním?
Krmítko umístěte na závětrné a klidné místo a vždy dbejte na to, aby k němu měli co nejvíce ztížený přístup různí predátoři, zejména kočky. Vhodný je například okenní parapet nebo balkon, kde budete moci ptáky v klidu pozorovat při krmení. Chcete-li krmítko připevnit na strom, pak jej pokud možno zavěste na nějakou slabší větev, která bude dost daleko od větví silnějších, po kterých by se k němu bez problémů dostala právě kočka. Minimální výška, ve které by se krmítko mělo nacházet, je alespoň 180 cm nad zemí. Jestliže jej v takovéto výšce upevníte například na úzký hladký kůl, budou vaši strávníci v bezpečí a vy si pohled na ně budete moci patřičně užít.
Štítky
Zahrada Inspirace Náš důmMohly by vás zajímat další články
Voliéra s papoušky dodá vaší zahradě nádech exotiky. Víte, jak by měla správně vypadat?
Voliéra plná barevných papoušků může velice dobře oživit některý z koutů vaší zahrady a vnést do…
Křeček je zvíře bez zvláštních nároků. S jeho chovem si poradíte celkem snadno
Třeba jste také v dětství chovali křečka a možná, že vám vaše záliba vydržela až do dospělosti. Nebo ne? Pak ale určitě alespoň znáte někoho, kdo si ...