Kam vyrazit o Velikonocích? Inspirujte se našimi nápady – nebudete litovat!

Stále nevíte, kam vyrazit na Velikonoce? Nechce se vám o jarních svátcích sedět doma a obvyklé návštěvy příbuzných hodláte letos vynechat? To zní celkem rozumně. A máte štěstí. Zajímavých míst, která se o prodlouženém velikonočním víkendu vyplatí navštívit, jsou v celé České republice přinejmenším desítky. Že to dobře víte, ale prostě se nemůžete rozhodnout? Nevadí. Máme pro vás menší inspiraci.
Nabídneme vám pár tipů na příjemný velikonoční výlet. Třeba si pak snáze vyberete.

Nevíte, kam na Velikonoce? Poradíme vám!
Pokud to náhodou nevíte, letošní Velikonoce jsou už skutečně za dveřmi. Svátky začínají 18.dubna - na Velký pátek, a vyvrcholí o tři dny později Velikonočním pondělím. Chcete si je letos opravdu užít? Tak neseďte doma a podnikněte nějaký ten výlet. Možností, kam vyrazit, je opravdu nepočítaně. Od tradičních svátečních trhů, přes nejrůznější zábavné festivaly až po tematicky laděné výstavy v muzeích či na hradech a zámcích. Než se ale pro nějakou akci rozhodnete, zjistěte si, jaké bude asi tak počasí. Může se to vyplatit.
A nyní už k našim tipům!

Svátky na zámku Valtice
Barokní zámek Valtice je bezpochyby jednou z nejpůsobivějších staveb svého druhu u nás. Najdete ho na jihu Moravy a věřte nebo ne, ale jeho historie sahá až ke konci 12.století, kdy na místě dnešního zámku stával středověký hrad. Do současné podoby byla stavba přebudována zejména v průběhu 17. století.
A co vás ve Valticích čeká? Mají zde nějaký velikonoční program? Ale samozřejmě! Můžete zkusit třeba menší prohlídkový okruh, který vám umožní nahlédnout do apartmánu Františka I. z Lichtenštejnu. Ten bude svátečně vyzdoben. Uvidíte jarní aranže studentů Zahradnické fakulty MENDELU, spousty ručně vyrobených skleněných kraslic, velikonoční výtvory dětí z valtických škol a mnoho dalších věcí.

Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem
Tradiční výstava „Jaro na vsi“, kterou si můžete prohlédnout ve skanzenu Přerov nad Labem, vám představí původní jarní zvyky a obyčeje, a to v takové podobě, v jaké se je podařilo zaznamenat národopisným sběratelům. Výstavu lze navštívit mez 21. 3. a 30. 4. A co vás čeká? Zjistíte, jak kdysi vypadala zabíjačka i průvod starých masek na konci masopustu nebo co bylo typické pro postní období. Nebude chybět pomlázka a plné ošatky starých kraslic. Určitě je o co stát.

Budete o Velikonocích v Praze?
Budete trávit svátky v našem hlavním městě? Zajděte si na Karlův most! Ve zdejším muzeu se koná velikonoční výstava. Je otevřena už nyní a potrvá až do 30. dubna. Určitě si ji užijete. A co víc, za jedno vstupné si kromě výstavy s velikonoční tematikou můžete prohlédnout i stálou expozici Muzea Karlova mostu, která je věnována jak stavbě samotné, tak období vlády Karla IV.
Dáte přednost něčemu jinému? Může být. A od Karlova mostu nemusíte putovat daleko. Máte-li rádi atmosféru velikonočních trhů, vydejte se na Staroměstské náměstí. Čekají vás desítky prodejních domků přetékajících velikonočními dekoracemi a samozřejmě i spousta nejrůznějších dobrot. Lahodné perníčky, nadýchané mazance, klobásy i pivo. Že vám to nestačí? Tak popojděte ještě o kus dál, na Václavák. I zde se totiž konají sváteční trhy, které si s těmi „staroměstskými“ v ničem nezadají.

Rytířská slavnost na hradě Okoři
V neděli 20. dubna se na hradě Okoři odehraje Velikonoční rytířská slavnost. Na nádvoří budete svědky královského rytířského turnaje, uslyšíte živou dobovou hudbu a poznáte i jezdecké sokolnictví. Nebude chybět divadlo, soutěže pro malé princezny a malá pážata, ukázka historických tanců i šermířských dovedností. Uvidíte akrobaty, vrhání sekyr i střelbu z luku. Navštívit můžete dobové tržiště. Velikonoce na Okoři mohou být nezapomenutelným zážitkem. Nevěříte? Tak se tam zajeďte podívat!

Zastavte se v pardubickém Mázhausu
Jarními zvyky a obyčeji vás provede velikonoční výstava v pardubickém Mázhausu. Zjistíte jak se prolínaly křesťanské zvyky s pohanskými, prohlédnete si obří pomlázku, strom ozdobený barevnými stuhami nebo půvabnou zaječí rodinku. Nakouknete do šatlavy a seznámíte se s jarními tradicemi. A tím to rozhodně nekončí. Na vaše ratolesti čeká spousta her a příjemné zábavy. Otevřeno je po celý týden a to už od začátku dubna. Neváhejte!

Svátky oslavte v Brně
Tradiční Velikonoční slavnosti se samozřejmě odehrávají i v Brně. A to na náměstí Svobody. Pokud se do největšího moravského města o svátcích vydáte, můžete se těšit na jedinečný zážitek. Řemeslné výrobky, záplavu dobrého jídla i pití a řadu dalších věcí. Čeká vás nejméně 40 prodejních stánků s převážně velikonočním zbožím. Užijete si bohatý kulturní program zaměřený, jak jinak, na lidové tradice.
A pozor! Každý den tu hraje cimbálová muzika a vystupují folklorní soubory. Ke zdejším Velikonočním slavnostem neodmyslitelně patří také dvoumetrová malovaná kraslice. Tento unikát pochází z dílny chorvatských malířů z oblasti Podráví a na náměstí Svobody se objevuje již od roku 2018, kdy jej město obdrželo darem.

Do Plzně nejen za pivem
Když se řekne Plzeň, milovníci piva jistě ožijí. Aby také ne. Ale Plzeň to není pouze světoznámý lahodný mok. O svátcích se zde koná řada akcí. I když na velikonočních trzích, které v centru města probíhaji od 9. do 20. dubna, lze dobře ošetřené plzeňské určitě také ochutnat. Sváteční atmosféru, kterou si zde můžete užít, pomohou navodit nádherné velikonoční dekorace, široká nabídka řemeslných výrobků, rozmanitých suvenýrů a nepřeberného množství voňavých a lahodných pokrmů. Chybět nebude pestrý kulturní program a to včetně živé hudby.
Zajeďte si o Velikonocích do Plzně! Nejen za pivem.
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Velikonoční zvyky v zemích blízkých i vzdálených
Velikonoční zvyky a tradice jsou s oblibou udržovány v celé řadě zemí a to takřka bez ohledu na fakt, na který z obydlených kontinentů právě...
Tradice velikonočních svátků
Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem všech křesťanů. Zajímavé je, že nemají nijak pevně stanovené datum. Podle naší západní křesťanské…
Pálení čarodějnic se kvapem blíží. Víte, jak tento „pohanský“ svátek letos oslavit?
Pálení čarodějnic je nesmírně oblíbený lidový zvyk. Tento starodávný rituál, který má lidi ochránit před nečistými silami, byl původně pohanským svátkem. Postupem času ho ale vzala za svůj i většina křesťanů...
Přemýšlíte, kam na vánoční trhy? Poradíme vám, která města stojí za to navštívit
Chystáte se na vánoční trhy? Anebo jste už letos nějaké navštívili a rádi byste si prohlédli další? No, to máte nejvyšší čas. Řada z nich končí už okolo štědrého dne. Pravda ale je, že se najdou i výjimky. A zase tak málo jich není. Tak jako tak...