Přesunout na hlavní obsah
DECORO wb_sunny
  • Úvod
  • Interiér
  • Nábytek
  • Dekorace
  • Zahrada
  • Inspirace
  • Náš dům
search

Pálení čarodějnic se kvapem blíží. Víte, jak tento „pohanský“ svátek letos oslavit?


od Redakce Decoro
17. 4. 2024 |5 minut čtení
Pálení čarodějnic se kvapem blíží. Víte, jak tento „pohanský“ svátek letos oslavit?

Pálení čarodějnic je nesmírně oblíbený lidový zvyk. Tento starodávný rituál, který má lidi ochránit před nečistými silami, byl původně pohanským svátkem. Postupem času ho ale vzala za svůj i většina křesťanů. Věděli jste, že se mu někdy také říká filipojakubská noc? Možná, že nevěděli. Nepochybně ale víte, že je tento svátek už za dveřmi. Poslední dubnový den se zkrátka kvapem blíží.

Chystáte se také na nějakou tu oslavu? Pokud ano, máme pro vás pár tipů, jak byste mohli letošní „čarodějnice“ strávit. Třeba vám některý z našich nápadů přijde vhod.  

Očistná síla ohně
Očistná sílla ohně

Pálení čarodějnic provozovali už staří Keltové

Pálení čarodějnic, které připadá vždy na 30.dubna, má mnohasetletou tradici. Lidé totiž v nadpřirozené síly věřili odedávna, a před těmi, které jim mohly nějak uškodit, se proto potřebovali chránit. A právě pálení ohňů a také figurín představujících čarodějnice, mělo nečisté síly zahnat co nejdále od našich domovů, aby byli v bezpečí jak lidé, tak domácí zvířata.

Už staří Keltové, kteří kdysi žili i na našem území, prý věřili ve velkou očistnou sílu ohně a tak okolo ohniště tančili a přeskakovali přes něj. Dávní Evropané někdy také vyhazovali do vzduchu zapálená březová košťata, protože to byl prý jediný způsob, jak spatřit letící čarodějnici a jak ji spolehlivě srazit k zemi.  

Jak spatřit letící čarodějnici?
Jak spatřit letící čarodějnici?

Valpuržina noc

Svátek byl vždy hojně rozšířen především v německy mluvících zemích a také ve Skandinávii, kde se mu však říká Valpuržina noc, nikoliv filipojakubská. Ale na pojmenování až tolik nesejde. Důležité je veselí a lidská pospolitost. Tedy něco, co je vlastní i obyvatelům našich krajů. A přestože tu už byla řeč o „tuzemských“ Keltech, kteří očistný rituál pálení ohňů běžně provozovali, faktem je, že u nás se svátek pevně uchytil až někdy v 19. století. Žádné středověké písemné prameny se o něm zkrátka nezmiňují. O to více si ho ale užíváme dnes.  

Věříte na čarodějnice?
Věříte na čarodějnice?

Dnes už je to jen zábava

V dávných dobách se o filipojakubské noci někteří odvážlivci vydávali na různá opuštěná místa. K temnému lesu, na vzdálený kopec, nebo někam, kde se křížily cesty. Prostě tam, kde prý bylo nejsnadnější nějakou tu čarodějnici spatřit. Co říkáte, troufnete si něco takového podniknout?

Pokud ne, nevadí. Můžete se alespoň u ohně pobavit s přáteli. Na nějaké určitě narazíte. Pálení čarodějnic je totiž v našich končinách nesmírně populární. O tom nemůže být pochyb. Jisté je však i to, že už se tímto rituálem nepokoušíme zahnat nějaké nečisté síly. Zřejmě by to ani nefungovalo, co myslíte? Zkrátka zůstala jen zábava. Lidé se setkávají a užívají si a veselí se, a to často až do rána. A je to tak dobře.  

Filipojakubská noc
Filipojakubská noc

Co můžete letos podniknout?

Ať už na čarodějnice věříte nebo ne, jistě si tak jako každý rok ani letos nenecháte ujít příležitost k večernímu posezení u ohně. V kruhu kamarádů a známých to bude nepochybně příjemně strávený čas. Pokud ale máte pocit, že by pro jednou neškodilo užít si „čarodějnice“ ještě trochu jinak, než jak to obvykle děláte, na nic nečekejte a začněte vybírat z dlouhé řady možností, které se vám nabízejí. Pár tipů jsme si pro vás ostatně připravili. Tady jsou:

Vydejte se na hrad Házmburk – který se nachází v Českém středohoří. Zde si můžete užít netradiční prohlídku – „pálení čarodějnic“. Zřícenina gotického hradu Házmburk se nachází asi 3,5 km od Libochovic a najdete ji na vrcholu kopce v nadmořské výšce 429 m. Hrad byl v letech 1335 až 1558 v majetku rodu Zajíců z Hazmburka. Časem však osiřel a stala se z něj zřícenina. Ostatně jako z celé řady dalších českých hradů.

Znáte Slezskoostravský hrad? – jehož historie sahá až do 13. století? Pokud ne, určitě si ho zajeďte prohlédnout. Čeká vás bohatý rodinný program včetně soutěže o miss čarodějnice a mistra čaroděje. Chybět nebude rej masek ani diskotéka. Akci nazvanou Čarodějnice na hradě 2024 si rozhodně nenechte ujít!  

S dětmi můžete na Kampu
S dětmi můžete na Kampu

S dětmi můžete na Kampu – kde se v parku bude konat odpolední akce nazvaná Malostranské čarodějnice. Kromě atrakcí určených dětem si můžete užít také oblíbený čarodějnický průvod.

Máte to blízko do Hradce Králové? – pak opět vezměte děti a udělejte si výlet do kempu Stříbrný rybník, kde se poslední dubnový den konají Hradecké čarodějnice. A co vás čeká? Hudba, hry a soutěže nebo opékání buřtů.

Zajeďte si do Olomouce – pokud to nemáte příliš daleko. V areálu olomoucké Korunní pevnůstky, která byla kdysi součástí městského opevnění, a která sloužila jako hlavní vstupní brána do Olomouce, se totiž koná pálení čarodějnic s programem pro děti i dospělé a se spoustou hudby.


Štítky

Inspirace

Mohly by vás zajímat další články

Velikonoce slaví lidé po celém světě
Inspirace

Velikonoce slaví lidé po celém světě

14. 4. 2019 | 6 minut čtení

Velikonoce jsou bezesporu jedním z nejdůležitějších křesťanských svátků a slaví je lidé doslova po celém světě. S takovou oslavou je pochopitelně spojena celá…

Oslavy Vánoc v cizině se od těch našich často liší. Jak si tyto svátky užívají lidé třeba v Austrálii nebo v takovém Japonsku?
Inspirace

Oslavy Vánoc v cizině se od těch našich často liší. Jak si tyto svátky užívají lidé třeba v Austrálii nebo v takovém Japonsku?

15. 12. 2020 | 7 minut čtení

Každoroční oslavy Vánoc jsou už za dveřmi. Lidé se snaží vymyslet, čím by obdarovali své nejbližší, vybírají stromek a pečou cukroví...

Sdílejte

Ikona facebook Ikona twitter Ikona linkedin
Sdílejte:
Ikona facebook Ikona twitter Ikona linkedin

Informace

  • Inzerce a kontakt

Sociální sítě

  • Facebook
  • Instagram

Redakční systém

Dragon CMS - redakční systém pro online zpravodajství