Oslavy Vánoc v cizině se od těch našich často liší. Jak si tyto svátky užívají lidé třeba v Austrálii nebo v takovém Japonsku?
Každoroční oslavy Vánoc jsou už za dveřmi. Lidé se snaží vymyslet, čím by obdarovali své nejbližší, vybírají stromek a pečou cukroví. Pokoušejí se také uklidit a vyzdobit svůj domov tak, aby se v něm rodina během svátků cítila co nejpříjemněji. Nejspíš jste na tom v těchto dnech podobně a tak jako většina ostatních si kvůli předvánočnímu shonu nemáte čas ani trochu vydechnout. Pokud vám však přece jenom zbylo pár minut na to, abyste si vypili šálek kávy a něco si u toho třeba i přečetli, můžete se spolu s námi podívat, jak je to s oslavou nejoblíbenějších křesťanských svátků ve světě. Rozhlédneme se přitom nejen po Evropě, ale zavítáme i do zemí vzdálenějších.
Oslavy Vánoc probíhají takřka ve všech koutech planety
Křesťanství patří mezi nejrozšířenější náboženství na světě a má historii dlouhou 2 tisíce let. Není proto divu, že se s oslavou vánočních svátků můžete setkat napříč planetou. Užít si jich můžete dokonce i v zemích, do kterých byste to zřejmě neřekli. Nebo snad víte, že je lidé slaví v dalekém Japonsku nebo také v Indii? Pojďme se ale nejdřív podívat, jak to vypadá v některých evropských státech. Co byste řekli takové Francii nebo třeba Rusku?
Francouzský Otec Vánoc
Vánoce se ve Francii nesou především v duchu křesťanství. Dárky přináší Pere Noël , tedy Otec Vánoc, který je zobrazován coby starý pán s bílým plnovousem, čímž samozřejmě připomíná ve světě známějšího Santa Clause. Děti mu píší dopisy, ve kterých se svěřují se svými tužbami a on jim pak dárky stejně jako u nás nechává pod ozdobeným stromkem. Ke zdejším tradicím patří vánoční trhy plné hraček, svíček a nejrůznějších dekorací. Francouzi mají rádi pestrobarevnou výzdobu a hodně světel. Jsou také vyhlášení gurmáni a tak si obzvláště se slavnostní večeří dávají načas. Ta mívá několik chodů. Typická je pečená krůta, plody moře nebo čokoládová roláda. Záleží, do kterého koutu této země zavítáte. Celkově je však možné říci, že se od našich Vánoc ty francouzské liší spíše jen v detailech.
Pravoslavné země – Rusko a Řecko
V Rusku se pravoslavné Vánoce slaví hned dvojím způsobem. Buď na Tři krále anebo po starém způsobu na Nový rok. Dárky nechává pod ozdobenou jedličkou Děda Mráz, kterému s tím pomáhá postava Sněhurky. Lidé u stromku obvykle tančí a zpívají. K tradičním pokrmům patří třeba mandlový nákyp se sušeným ovocem, vepřové maso s křenem nebo typický ruský perník.
Řekové jsou známí tím, že jsou podobně jako Francouzi velcí labužníci. Předvedou vám to 25. prosince, kdy se u nich pořádají snad největší hostiny celého roku. Množství i druhy podávaných jídel jsou neskutečné a mohou se kraj od kraje trochu lišit, ale co nesmí nikdy a nikde chybět, to je zřejmě krůta s kaštanovou omáčkou. Za zmínku stojí také nejrůznější závitky plněné mletým masem nebo výborné klobásy. Se zdobením stromků se v této balkánské zemi začalo relativně nedávno. Dříve byly prý svátečně zdobeny lodě, což vzhledem k tomu, že je Řecko zemí stovek ostrovů, asi příliš nepřekvapí. Ke zdejším zvykům patří i koleda, kdy děti chodí dům od domu, zpívají a přejí všem šťastné svátky. Za to jsou pochopitelně odměňovány cukrovím.
Na typické svátky u protinožců zapomeňte!
V Austrálii i na Novém Zélandu snad ani s typickým duchem Vánoc příliš počítat nemůžete a to už proto, že narazit zde na sníh, je v porovnání s většinou Evropy nepoměrně složitější. V čase Vánoc zde totiž vrcholí léto a oslavy těchto svátků tak probíhají hlavně na plážích. Jelikož jde o anglofonní země, setkáte se zde i se Santa Clausem, ale zapomeňte na to, že by ho snad doprovázeli sobi. Společnost mu zde totiž dělají klokani, jak jinak. Dárky se rozbalují až ráno po Štědrém dni a místo tradiční večeře je obvyklejší pořádání slavnostního oběda, při kterém si lidé dopřávají hlavně drůbeží maso a to jak krocana, tak i kuře nebo kachnu. Dále se podávají těstoviny, salát a nejrůznější mořské plody. Vzhledem k teplotám nechybí ani zmrzlina.
V Japonsku vám přinese dárky Hoteišó
V Japonsku není mnoho křesťanů a vánoční svátky zde tedy slaví jen omezený počet lidí a to navíc dosti netypicky. Na Štědrý den si sice podobně jako v západních zemích někteří lidé vyměňují dárky (nosí je zde šintoistický bůžek Hoteišó) a také někdy jedí krocana, ale třeba se zdobením vánočního stromku se setkáte opravdu jen výjimečně. Když už narazíte na nějakou výzdobu, budou to spíše jen větvičky jehličnatých stromů a jmelí, které krášlí japonské domovy. Pro děti se pak pořádají speciální oslavy se sladkostmi a vánoční výzdobou.
Co je alespoň pro nás určitě zvláštním zvykem, je to, že se Japonci vydávají na procházky po městě, které obvykle končí večeří ve fastfoodu. Hlavním svátečním chodem je proto na rozdíl od rozmanitých specialit, se kterými se setkáte v jiných zemích, pouze unifikované smažené kuře z KFC. Kde se vzala taková „tradice“? V osmdesátých letech spustilo právě KFC v zemi vycházejícího slunce marketingovou kampaň pod názvem „Kentucky na Vánoce“, se kterou slavilo nebývalý úspěch, a řada místních zkrátka tento způsob oslavy Vánoc přijala za svůj.
Indie není jen zemí hinduistů a muslimů
Indie je sice zemí hinduistů a muslimů, nicméně setkat se zde můžete i s poměrně početnou křesťanskou komunitou a ta si umí oslavy vánočních svátků opravdu užít. Slavit se začíná na Štědrý den (Bada Din neboli Velký den) a veselí pokračuje až do Nového roku. Věřící se scházejí v kostelích, zpívají koledy, zdobí stromky a podobně jako u nás pečou i cukroví. Jelikož je Indie obrovskou zemí, zvyky se pochopitelně mohou lišit podle toho, kam právě přijedete. V některých indických státech je třeba zvykem zdobit kostely květinami a svíčkami. Ve větších městech se pak často setkáte s výzdobou podobnou té, na kterou můžete narazit na Západě. Někdy se proto ukáže i Santa Claus! O půlnoci zde navštěvují kostely nejenom křesťané, ale i „nevěřící“ a taková modlitba před štědrovečerní večeří je považována stejně jako samotné stolování za velmi důležitou tradici. Podává se hlavně kachna nebo ryby a samozřejmě rýže. Oblíbený je i švestkový koláč.
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Vánoční jídla, která možná ještě neznáte
Typická vánoční jídla se celkem často liší podle toho, do které země zavítáte, to je pochopitelné. Jednou věcí si však můžete být jisti....
Sváteční přípravy
Většina z nás dobře ví, že pro příjemné prožití Vánoc je nejdůležitější hlavně klid a jakýsi pořádek v duši. Je-li řeč o pořádku v bytě, na…
Víte, kdo nosí vánoční dárky? Ježíšek, Děda Mráz nebo snad hodní skřítci?
Vánoce se bez dárků jednoduše neobejdou. V tom mají jasno zejména děti a to po celém světě. Už je to tak. Tradice je jednou tradice a dodržovat by se měla...
Vánoční dobroty stokrát jinak
Vánoce se pomalu ale jistě blíží. Přichází čas klidu, míru a pohody. Příjemné dny, ve kterých se scházíme s rodinou a přáteli, dáváme si nejrůznější dárky...