Víte, kdo nosí vánoční dárky? Ježíšek, Děda Mráz nebo snad hodní skřítci?
Vánoce se bez dárků jednoduše neobejdou. V tom mají jasno zejména děti a to po celém světě. Už je to tak. Tradice je jednou tradice a dodržovat by se měla. Obzvláště je-li příjemná. Nemyslíte? Dávání dárků je s vánočními svátky neodmyslitelně spjato po celé generace. V některých zemích byl prý tento zvyk zaznamenán dokonce už v ranném středověku. Zcela běžným se však stal až s příchodem 20. století a dnes už zřejmě nenajdete nikoho, komu by nepřirostl k srdci. V souvislosti s tím se však nabízí poměrně zásadní otázka. A sice, kdo vlastně dárky do našich domovů přináší? Odpověď zpravidla závisí na tom, kde člověk žije. Takže?
Vánoční dárky, zdobení stromku a lahodné cukroví
K Vánocům patří dárky. To je jasné. Jenže kdo je vlastně nosí? Prý jak kde. U nás to má na starosti Ježíšek, ve Skandinávii skřítci a v daleké Argentině dokonce kůň, kterého lidé pojmenovali Magi. Co kraj, to jiný dobrodinec. Ať už je to jak chce, hlavně že se všechno podaří vždy včas a co nejlépe zařídit. Není-liž pravda? Příjemných věcí, které nás o Vánocích obvykle čekají, je celá řada. Někdo si nejvíce užívá zdobení stromku, jiný je rád, že se sejde s příbuznými a přáteli a někdo další se nemůže dočkat vánočního cukroví. Pohádky, zpěv koled, kapr ve vaně a s trochou štěstí i nějaký ten sníh, na kterém se dá dovádět. Zvyků, tradic a nejrůznějších činností spojených s vánočními svátky je naštěstí dost a tak si každý najde „to svoje“. Co je však zřejmě všem lidem společné, to je radost z dárků. Při žádné jiné příležitosti jich většinou nedostanete tolik jako právě o Vánocích.
Napište Ježíškovi!
Vánoční svátky by měla provázet láskyplná atmosféra. V těchto časech míru, klidu a pohody je obzvláště důležité, aby vaši blízcí věděli, jak moc vám na nich záleží. A co může být lepším důkazem náklonnosti než vlídné slovo, pohlazení nebo právě dárek? Jak to ale zařídit, aby každý dostal to, co si nejvíc přeje? A napadlo vás už napsat Ježíškovi? Ne? Chyba! Určitě to vyzkoušejte! Většina dospělých sice může mít o takovém řešení určité pochybnosti, ale co na tom? Děti velmi dobře vědí, jak je takový dopis důležitý. Ježíšek se přece musí nějak dozvědět, co má pod stromeček přinést. To dá rozum!
On už to nějak zařídí
V našich krajích jsme zvyklí na to, že se dárky pod vánočním stromkem objevují zásluhou Ježíška. Je to zkrátka jeho starost. A že je Ježíšek nemluvně a že je tedy přinejmenším s podivem, jak takový úkol každoročně zvládá? Vánoce jsou přece samy o sobě kouzelné a plné zázraků, tak proč by to nešlo? On už to ten malý človíček nějak zařídí. A třeba mu s tím někdo pomáhá. Kdo ví? Každopádně se musí hodně otáčet, protože nemá na starosti jen nás. Dárky totiž roznáší také na Slovensku, v Maďarsku, v Rakousku, na jihu Německa i ve Švýcarsku a dokonce také v některých částech Brazílie. Miliony lidí, hlavně těch nejmenších, určitě netrpělivě čekají, co se letos pod stromečkem objeví. Zklamat je? Nepřichází v úvahu!
V Rusku je všechno jinak
Že je v Rusku všechno jinak, to sice neplatí tak doslova, ale pokud jde o dárky, ty tam skutečně nosí někdo jiný než u nás. V největší zemi světa to má za úkol Děda Mráz. Starší vousatý chlapík v beranici a kožichu, který se tváří přívětivě a naděluje, kudy chodí. Aby to měl trochu jednodušší, se vším mu pomáhá jeho vnučka Sněhurka. Kvůli juliánskému kalendáři je však v Rusku rozdávání dárků o 14 dní opožděno. Nezdá se však, že by to někomu vadilo. Radost mají všichni obvykle stejně velkou jako u nás.
Sever Německa, Finsko, Dánsko nebo USA
V severních částech Německa se rozdávání dárků zhostil Weihnachtsman neboli „vánoční muž“ a vypadá to, že s úspěchem. Zdatně tam konkuruje Ježíškovi, který to má na starosti pouze v některých jižně položených regionech země. Ve Finsku má tuto příjemnou povinnost ve svých rukou kouzelný dědeček Joulupukki, který se prý obléká do kozlí kůže a jehož domovem je studené Laponsko. A co třeba v takovém Dánsku? Tam dárky nosí Julemand, který jako by z oka vypadl americkému Santa Clausovi. Oba tito staří a dobromyslní vousáči cestují na saních tažených sobím spřežením a oběma také se vším pomáhají skřítci, takže jim jde práce hezky od ruky.
Babbo Natale, Befana a Magi
Italské děti si rozhodně nemají na co stěžovat. O to, aby se o Vánocích dostalo skutečně na všechny se totiž stará nejenom Ježíšek, kterému zde říkají Babbo Natale, ale navíc ještě hodná čarodějnice Befana. Ta pochopitelně přilétá na koštěti a ke stromečku se dostává jak jinak než komínem. V daleké Argentině připadají Vánoce až na 6. leden, tedy na tamní léto. Dárky zde naděluje kůň, který se jmenuje Magi. Dává je buď do bot, nebo je nechá hezky vedle postele. Šikula, co říkáte?
Otec Vánoc
S Otcem Vánoc se můžete setkat hned v několika zemích. Kromě Francie či Španělska například také v Británii. Svým zjevem se Father Christmas podobně jako dánský Julemad příliš neliší od Santa Clause. Dárky dává do punčoch nebo do povlaků na polštáře. A kdybyste mu náhodou chtěli napsat, co vám má přinést, můžete dopis bez obav hodit do krbu. Vůbec nevadí, že shoří. Otec Vánoc totiž umí číst i z kouře. Nevěříte?
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Vánoce se bez svíček neobejdou
Vánoční svátky si jistě velká většina z vás nedovede představit bez plápolavého světla svíček a bez jejich rozmanitých vůní. …
Vánoční tradice – znáte je dobře?
Vánočních tradic, které jsou s blížícími se svátky neodmyslitelně spojeny, je celá řada. Od zdobení stromku a pečení vánočního cukroví, přes…
Oslavy Vánoc v cizině se od těch našich často liší. Jak si tyto svátky užívají lidé třeba v Austrálii nebo v takovém Japonsku?
Každoroční oslavy Vánoc jsou už za dveřmi. Lidé se snaží vymyslet, čím by obdarovali své nejbližší, vybírají stromek a pečou cukroví...
Vánoční dobroty stokrát jinak
Vánoce se pomalu ale jistě blíží. Přichází čas klidu, míru a pohody. Příjemné dny, ve kterých se scházíme s rodinou a přáteli, dáváme si nejrůznější dárky...